Czy jest jakaś sprawdzajka do adresów dla JOSMa żeby abakus_uploader nie informował że coś jest do poprawki?
Edit
Tak po przemyśleniu napisałem sam coś takiego, może się komuś przyda. Przed wysłaniem błędnych adresów powinno wyświetlić ostrzeżenie, wystarczy nacisnąć przycisk napraw żeby JOSM poprawił adres. Oczywiście jeśli poprawnie został zinterpretowany błąd. Może się zdarzyć tak że ktoś zapomniał podać nazwy ulicy i JOSM zaproponuje zamianę z addr:city na addr:place co w przypadku adresu w mieście który powinien posiadać nazwę ulicy nie będzie poprawne.
meta{
title:"Adresy w Polsce"
}
*[addr:street][addr:place][!addr:city]{
throwError: tr("{0} zamiast {1}","{1.key}", "{2.key}");
fixChangeKey: "addr:place => addr:city"
}
*[addr:street][addr:place][addr:city]{
throwError: tr("{0} razem z {1}","{1.key}", "{2.key}");
fixRemove: "addr:place"
}
“rysowanie” dróg z wyspami na przejście dla pieszych to:
jedna linia drogi dwukierunkowej, z nodem w miejscu przejścia dla pieszych z tagami:
crossing=island + highway=crossing - kiedy mamy dokładnie jak na zdjęciu - przejście dla pieszych i wysepki rozdzielające jezdnie
traffic_calming=island - kiedy nie ma przejścia dla pieszych a jest to element zwiększający bezpieczeństwo na drodze
Nie rozdzielamy drogi na dwie jedno kierunkowe drogi?
Długość wysepki - te małe, poniżej 10 metrów, nie należy rozdzielać lub nie warto. W to praktycznie wchodzą wszelkie azyle w ramach przejść dla pieszych
Geometrię drogi - czyli czy nadjężdzający z obu stron muszą z powodu wysepki wykonać ruch kierownicą. Jeśli tak, to raczej warto rozdzielać nawet przy krótkim wysepkach.
Przejście dla pieszych z wysepką lepiej oznaczyć jako highway=crossing+traffic_calming=island, dzięki temu zwalnia się tag crossing na zapisanie pozostałych parametrów przejścia bez konieczności stosowania notacji ze średnikiem.
Co do takich wysepek - we wszystkich na zdjęciach rozdzielenie jedni nie jest błędem. Jeśli jednak ktoś tego nie podzieli to nie będzie to istotny brak.
Jeśli jedynym sposobem podziału są wymalowane znaki podziału na asfalcie - błędem jest dzielenie drogi na jezdnie (z oneway=yes).
Na 4 i 6 zdjęciu linia nie powinno być rozdzielenia - tam nie ma dwóch jezdni, a rozdzielenie dałoby tam dziwne i całkiem zbędne “efekty” przy renderingu i nawigacji.
Większym problemem z wysepkami jest często spotykana praktyka rozdzielania z ich powodu jezdni na długich odcinkach. Np. 2 wysepki o kilkumetrowej długości w odległości 200m, między nimi skrzyżowanie, a droga jest rozdzielona na całym tym odcinku.
Przy rozdzielaniu należy rozważyć plusy i minusy i wybrać najkorzystniejszą wersję - z rozdziałem lub z traffic_calming=island.
Jak dla mnie na 4 i 6 jest fizyczny podział na dwie osobne jezdnie, choć może od strony prawnej tak nie jest (ja bym nie dzielił ale nie sklejabym już podzielonej drogi).
Jak sie oznacza rampę wyładowczą? Taką co to podjeżdża TIR pod sklep, przysysa się do bramki i wyładowuje towar? I nie tylko sama bramka mnie interesuje, ale też cały towarzyszący jej placyk manewrowy. Nie umiem sie doszukac w wiki…
Jest jakiś sposób oznaczania, czy na dwukierunkowym odcinku drogi można zawracać, czy nie (podwójna ciągła)?
Droga publiczna (nie na terenie centrum handlowego), ale dookoła są wyłącznie parkingi marketów i biurowców - oznaczać to jako residential, czy service=driveway?
No ja też dałem residential, a plot twist nastąpił przy zapisywaniu changeseta - JOSM zaprotestował, bo uliczka NIE MA NAZWY. No i naszły mnie wątpliwości.