https://www.openstreetmap.org/changeset/60125731 Czy te i kolejne zestawy podwyższające kategorie dróg są poprawne?
Z jednej strony wiki podkreśla że klasyfikacja urzędowa nie przekłada się na OSM, z drugiej jednak same edycje są niechlujne (pomijają łączniki, ronda, fragmenty ulic). Wiki wskazuje na klasy dróg, jednak nie mogłem znaleźć takiego zestawienia dla Poznania.
I powiem że zdziwiłem się że to się stało highway=trunk. No chyb aże to jest poprawna zasada katekoryzacji drogi - w tym wypadku obwodnicy jakiegoś miasta z zakazem ruchu pieszych, pojazdów wolnobieżnych, zaprzęgowych i rowerów.
Pytanie - jak zmapować postój dorożek? Amenity=taxi może być mylące…
{EDIT} znalazłem 3 warianty: atrakcja turystyczna, postój taksówek, miejsce parkingowe
Myślę, że to zależy, czy te dorozki służą do transportu (jak na Podhalu), czy są bardziej atrakcją turystyczną (krakowskimi dorożkami ciężko byłoby dojechać w jakieś konkretne miejsce). W pierwszym przypadku chyba nawet można by dać public_transport=stop_position i dodać gdzieś w description czy name, że chodzi o dorozki. W drugim przypadku po prostu tourism=attraction.
Co do dorożek trasnportowych - rzeczywiście, public_transport=stop_position + carriage=yes (czy coś podobnego) by pasowało. Co do tourism=attraction - warto dodać jakikolwiek tag wskazującego co to jest, nie tylko opis w nazwie.
Cześć , mam na imię Marek i jest to dla mnie wątek …muszę duuuuużo na uczyć i duuuużo czytać .-
Postanowiłem pomóc w edycjach map bo z nich aktywnie korzystam , poruszam się po terenie Krakowa i okolic więc zawsze wynajdę coś nowego .Obecnie zawsze proszę o sprawdzenie mnie po edycji co wychodzi wszystkim na dobre.
Mam sporo pytań , ale powolutku.
jak sobie poradzić ze skalowaniem - nanoszeniem obiektów , robię to na oko przyjmując teren za odniesienie jak się da …
czy polecacie jakąś free aplikację na telefon , która zapisze ślad gps- sprawdziłem kilka , ale postanowiłem zapytać .
jeśli to nie wątek na moje wywody to można mnie przenieść …
Przepraszam. To moja sprawka. Faktycznie są niechlujne, ale to wynika tylko z tego, że zacząłem to zmieniać ale nie skończyłem. Poprawię.
Moim zdaniem te drogi stanowią główną siatkę dróg w Poznaniu (w tym dwie główne drogi wlotowe) więc jak najbardziej zasługują na oznaczenie primary, w porównaniu do innych, mniej ważnych arterii miejskich które są jako secondary.
Może się za to wezmę, bo wiąże się z moją sztandarową propozycją odnośnie tagowania dróg.
trunk jest dobrze, ale ponieważ są to bardzo krótkie kawałki (te w Wolinie i Międzyzdrojach) to właściwie może też zostać primary.
Ale nie jest to zgodne z wytycznymi znakowania dróg w Polsce jakie w tej chwili są opisane. Bo trunk to sa obecnie zgodnie z nimi tylko eSki. A nie obwodnice miast DK.
Bo wytyczne są kiepsko opisane i do poprawy, cała dyskusja w wątku o drogach ekspresowych=motorway się wokół tego kręci.
Wracając jeszcze do edycji z Poznania, to moim zdaniem do poprawy (podniesienie na primary) są analogiczne przypadki w innych dużych miastach. Np. wjazd do Łodzi Rokicińską od autostrady, DW468 czyli główna arteria komunikacyjna Trójmiasta, Wisłostrada i Trasa Łazienkowska w Warszawie i parę innych.
Występują niezgodności między niektórymi stronami wiki, a także między wiki i praktyką stosowania w Polsce i na świecie.
Bardziej prawdzie by odpowiadało, że eski to zawsze trunk, ale inne ważne drogi też mogą być trunk.
OK to zróbmy to ale ujmijmy to w wytycznych. Tylko żeby było to jasno napisane że dotyczy to DK dwujezdniowych - obwodnic miast - i teraz czy robimy to dla dróg DK jedno-jezdniowych dwukierunkowych po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.
Choć jako wizualista wolałbym spoglądając na zapis graficzny bazy danych widzieć gdzie faktycznie jest droga S3 a gdzie DK3.