Dosyć powszechną praktyką jest ,samowolne’’ wprowadzenie w OSM użytecznego objazdu/obejścia. Lepsze to niż urwana trasa lub nieaktualna papierowa mapa.
W przypadku szlaku rowerowego skutki mogą być równie poważne. Na ogół kończy się to powrotem drogą krajową w nocy bez oświetlenia. Dlatego poruszam ten problem. Tymczasowo taguję szlaki w zaniku tak:
state = abandoned
route = mtb (aby nawigacja ich nie preferowała a potencjalny użytkownik miał świadomość w co się pakuje)
operator - skasowany
description - “Szlak porzucony”
Określenie ,istnieje w terenie’’ jest niejasne. Bywa, że w lecie żadnych znaków nie dostrzegamy a teraz, zimą, nagle okazuje się, że widać dziesiątki znaków w doskonałym stanie. Sama procedura kasowania starych znaków jest bardzo rzadko stosowana w praktyce bo wymaga środków porównywalnych z oznakowaniem szlaku na nowo. Nie jest dla mnie także jasne na czym miałaby ona polegać: usunięciu wszelkich śladów istnienia szlaku w przeszłości, czy raczej na wyraźnym pokazaniu, że szlak usunięto, np: w postaci szarych prostokątów. W pierwszym wypadku nawigacja po usuniętym szlaku jest niemożliwa, w drugim równie łatwa jak po jego oficjalnym przebiegu.
Proponowałbym najpierw przerobienie do końca samouczka w iD. Takie podstawy są potem przydatne.
Zapoznanie się z zawartością https://wiki.openstreetmap.org też jest bardzo pomocne. Np. można tam w wyszukiwarkę wpisać “szlaki tursytyczne”
Dzięki. Zapoznałem się, popróbowałem i wysłałem pierwszą edycję. Jest to początkowy odcinek szlaku Kociewskiego, żółtego, pieszego, będącego pod zarządem gdańskiego PTTK. Miejsce edycji - miejscowość Czarna Woda w województwie Pomorskim, powiecie starogardzkim. Na razie tylko tak krótki odcinek na próbę, jeśli będzie dobrze, pociągnę to dalej.
Jeśli możesz, lub ktoś inny, to przejrzyj proszę, czy wszystko jest ok. Podczas wysyłania JOSM zaraportował mi ostrzeżenie dotyczące dwóch odcinków drogi bez nazwy, ale nic z tym nie zrobiłem, bo nie wiedziałem w czym jest problem. Jeden z z tych odcinków drogi rozciąłem, drugiego wydaje mi się, że w ogóle nie ruszałem.
Pozdrawiam.
Edit: @maraf24, jeśli Ci odpowiedziałem na Twój komentarz dotyczący jeziora Sarnowiec Wielki, wysyłając odpowiedź na maila, to ona jest dla Ciebie dostępna? Czy taki kontakt nie działa?
Dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze nie teraz. Ale jak jest taka możliwość, to chętnie bym z niej skorzystał i poprosił za jakiś czas, kiedy wrzucę do OSM kilka odcinków szlaków.
Cześć wszystkim,
Ostatnio poprosiłem Wojtka o odświeżenie mapy szlaków, bo zaktualizowałem kilka informacji nt. ścieżek rowerowych. Niestety moje zmiany na jego fajnej mapie nie są widoczne. Może coś źle oznaczyłem ale starałem się to zrobić zgodnie z wiki. Problemem są ścieżki rowerowe przypisane do highway=service/residential z dodatkowym atrybutem np. cycleway:right/left=track a nie jako odrębne linie ze ścieżkami rowerowymi. Są to ścieżki przyległe do jezdni (jezdnia i ścieżka mają wspólny krawężnik).
Ale oznaczenie jest chyba prawidłowe, skoro tylko z jednej strony jezdni jest ta ścieżka rowerowa?
Wychodzi na to, że nie można być zbyt szczegółowym, bo rendery tego nie ogarniają. Hmm, czy powinienem uprościć mapowanie, żeby być zgodnym ze standardami renderingu? A może jest szansa, że rendery zaczną generować renderować cycleway:right|left=track?
Oznaczenie jest prawidłowe, a zmiana na cycleway=track dla drogi dwukierunkowej będzie zrozumiane jako dwie drogi rowerowe - po obu stronach jezdni.
To jest ta sama mapa pod dwoma adresami. Renderuje ona cycleway=track, a czy warianty :left|:right - nie wiem.
Jednakże ona się rzadko odświeża, musiałbyś jeszcze z 2 tygodnie poczekać, by mieć pewność.
cycleway=track to jest tag w Polsce rzadko używany (inaczej niż np. w Niemczech). Może więc spróbuj drogę rowerową przedstawić w postaci osobnej linii?
Tworząc dodatkowe tagi cycleway dla highway unikamy tworzenia duplikatów linii. Dzięki temu jest mniej pracy przy edycjach geometrii.
Skoro przy renderowaniu brane pod uwagę są tylko zwykłe cycleway, to jednak zamiast dodatkowej linii wolałbym uprościć ten znacznik. Przy nawigacjach rowerowych nie będzie to miało znaczenia, bo dokładność GPS jest zbyt mała a uproszczenie geometrii, to mniejsza ilość pracy dla maperów.
Heh, może w większości są to odrębne ścieżki W moim powiecie jednak większość jest jednak połączona z jezdniami i szkoda fatygi na dodatkowe linie. Napisałem do Wojtka zapytanie, czy jest możliwość aby jego fajny rendering objął również cycleway:left|right. Jeśli się uda, to zostawię znaczniki i wtedy będzie jak należy Tym bardziej, że mapa rowerowa OpenStreetMap jednak potrafi takie ścieżki renderować. Szkoda tylko, że z takim opóźnieniem.
Kolega Wojtek na e-mail potwierdził, że ten sposób tagowania dopiero wprowadzi i być może pod koniec tygodnia render będzie wizualizował cycleway:left|right - zatem poczekam i nie będę zmieniał znaczników.