Mapa szlaków i dróg rowerowych OSM

To samo dotyczy szlaków rowerowych.

Dosyć powszechną praktyką jest ,samowolne’’ wprowadzenie w OSM użytecznego objazdu/obejścia. Lepsze to niż urwana trasa lub nieaktualna papierowa mapa.

W przypadku szlaku rowerowego skutki mogą być równie poważne. Na ogół kończy się to powrotem drogą krajową w nocy bez oświetlenia. Dlatego poruszam ten problem. Tymczasowo taguję szlaki w zaniku tak:

state = abandoned
route = mtb (aby nawigacja ich nie preferowała a potencjalny użytkownik miał świadomość w co się pakuje)
operator - skasowany
description - “Szlak porzucony”

Określenie ,istnieje w terenie’’ jest niejasne. Bywa, że w lecie żadnych znaków nie dostrzegamy a teraz, zimą, nagle okazuje się, że widać dziesiątki znaków w doskonałym stanie. Sama procedura kasowania starych znaków jest bardzo rzadko stosowana w praktyce bo wymaga środków porównywalnych z oznakowaniem szlaku na nowo. Nie jest dla mnie także jasne na czym miałaby ona polegać: usunięciu wszelkich śladów istnienia szlaku w przeszłości, czy raczej na wyraźnym pokazaniu, że szlak usunięto, np: w postaci szarych prostokątów. W pierwszym wypadku nawigacja po usuniętym szlaku jest niemożliwa, w drugim równie łatwa jak po jego oficjalnym przebiegu.

Krzywoj67 zamiast wpisać komentarz wrzucił go jako zgłoszenie problemu na forum, więc wkleję tu jego komentarz:

Dziękuję. A nie mogłem dociec, co źle zrobiłem, że mój post się nie pojawił.:slight_smile:

Proponowałbym najpierw przerobienie do końca samouczka w iD. Takie podstawy są potem przydatne.
Zapoznanie się z zawartością https://wiki.openstreetmap.org też jest bardzo pomocne. Np. można tam w wyszukiwarkę wpisać “szlaki tursytyczne” :slight_smile:

Dzięki. Zapoznałem się, popróbowałem i wysłałem pierwszą edycję. Jest to początkowy odcinek szlaku Kociewskiego, żółtego, pieszego, będącego pod zarządem gdańskiego PTTK. Miejsce edycji - miejscowość Czarna Woda w województwie Pomorskim, powiecie starogardzkim. Na razie tylko tak krótki odcinek na próbę, jeśli będzie dobrze, pociągnę to dalej.

Jeśli możesz, lub ktoś inny, to przejrzyj proszę, czy wszystko jest ok. Podczas wysyłania JOSM zaraportował mi ostrzeżenie dotyczące dwóch odcinków drogi bez nazwy, ale nic z tym nie zrobiłem, bo nie wiedziałem w czym jest problem. Jeden z z tych odcinków drogi rozciąłem, drugiego wydaje mi się, że w ogóle nie ruszałem.

Pozdrawiam.

Edit: @maraf24, jeśli Ci odpowiedziałem na Twój komentarz dotyczący jeziora Sarnowiec Wielki, wysyłając odpowiedź na maila, to ona jest dla Ciebie dostępna? Czy taki kontakt nie działa?

Ten problem należy akurat ignorować, bo JOSM z jakiegoś powodu sobie zakłada, że każda droga na świecie ma mieć nazwę.

Można też dodać tag noname=yes lub jak kto woli zaznaczyć w szablonie “Ulica nie ma nazwy”.

Mapę aktualizuję “od czasu do czasu”. Jeśli istnieje potrzeba to proszę o maila to wygeneruję nową wojciech.racek@gmail.com

Dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze nie teraz. Ale jak jest taka możliwość, to chętnie bym z niej skorzystał i poprosił za jakiś czas, kiedy wrzucę do OSM kilka odcinków szlaków.

Nie ma sprawy. Proszę tylko o maila kiedy wygenerować. Nie opłaca mi się tego robić codziennie ze względu na małą ilość zmian.

Aktualizacja
Mapa obsługuje od teraz taki mtb:scale oraz incline.

Obsługa tagów mtb:scale [od 0 do 6].

Brak obsługi tagów mtb:scale:uphill.

Obsługa tagów incline=up incline=down incline [wartość + lub - zależnie od kierunku linii].

Obsługa tagów incline=[wartość dziesiętna np 2,5%]

Brak obsługi incline=yes incline=0 i inne nienumeryczne tagi.

Screenshot:

Legenda:

Przykładowe miejsce na mapie:
http://mapaszlakow.eu/#15/54.4889/18.4851

Cześć wszystkim,
Ostatnio poprosiłem Wojtka o odświeżenie mapy szlaków, bo zaktualizowałem kilka informacji nt. ścieżek rowerowych. Niestety moje zmiany na jego fajnej mapie nie są widoczne. Może coś źle oznaczyłem ale starałem się to zrobić zgodnie z wiki. Problemem są ścieżki rowerowe przypisane do highway=service/residential z dodatkowym atrybutem np. cycleway:right/left=track a nie jako odrębne linie ze ścieżkami rowerowymi. Są to ścieżki przyległe do jezdni (jezdnia i ścieżka mają wspólny krawężnik).

Jako przykład do weryfikacji podam ul. Słoneczną w Kartuzach: https://www.openstreetmap.org/way/598567528, która posiada poniższe znaczniki:

bicycle=designated
cycleway:right=track
highway=residential
lit=yes
maxspeed=30
maxspeed:type=sign
name=Słoneczna
surface=asphalt

Na overpassie wygląda to następująco: http://overpass-turbo.eu/s/zYq

Czy mógłby ktoś fachowym okiem spojrzeć co źle zrobiłem w parametrach drogi?

cycleway:right|left=track się nie renderuje. Tylko cycleway=track.

Ale oznaczenie jest chyba prawidłowe, skoro tylko z jednej strony jezdni jest ta ścieżka rowerowa?

Wychodzi na to, że nie można być zbyt szczegółowym, bo rendery tego nie ogarniają. Hmm, czy powinienem uprościć mapowanie, żeby być zgodnym ze standardami renderingu? A może jest szansa, że rendery zaczną generować renderować cycleway:right|left=track?

Dla przykładu ten sam obszar w openstreetmap.org/mapa_rowerowa:
https://www.openstreetmap.org/#map=17/54.34120/18.20665&layers=CN

OpenCycleMap:
http://www.opencyclemap.org/?zoom=17&lat=54.34105&lon=18.20937&layers=B0000

Oznaczenie jest prawidłowe, a zmiana na cycleway=track dla drogi dwukierunkowej będzie zrozumiane jako dwie drogi rowerowe - po obu stronach jezdni.

To jest ta sama mapa pod dwoma adresami. Renderuje ona cycleway=track, a czy warianty :left|:right - nie wiem.
Jednakże ona się rzadko odświeża, musiałbyś jeszcze z 2 tygodnie poczekać, by mieć pewność.

cycleway=track to jest tag w Polsce rzadko używany (inaczej niż np. w Niemczech). Może więc spróbuj drogę rowerową przedstawić w postaci osobnej linii?

Tworząc dodatkowe tagi cycleway dla highway unikamy tworzenia duplikatów linii. Dzięki temu jest mniej pracy przy edycjach geometrii.

Skoro przy renderowaniu brane pod uwagę są tylko zwykłe cycleway, to jednak zamiast dodatkowej linii wolałbym uprościć ten znacznik. Przy nawigacjach rowerowych nie będzie to miało znaczenia, bo dokładność GPS jest zbyt mała a uproszczenie geometrii, to mniejsza ilość pracy dla maperów.

PS: Z tego co widzę, to te mapy rowerowe dają sobie radę z renderingiem cycleway:left|right, bo mam drogę edytowaną 6 miesięcy temu i została ona na tych mapach pokazana prawidłowo:
https://www.openstreetmap.org/way/375247393#map=18/54.39381/18.40127&layers=CN

Powszechność rysowania dróg rowerowych i chodników w Polsce świadczy o tym, że mapujący nie chcą mieć mniej pracy :wink:

Heh, może w większości są to odrębne ścieżki :wink: W moim powiecie jednak większość jest jednak połączona z jezdniami i szkoda fatygi na dodatkowe linie. Napisałem do Wojtka zapytanie, czy jest możliwość aby jego fajny rendering objął również cycleway:left|right. Jeśli się uda, to zostawię znaczniki i wtedy będzie jak należy :slight_smile: Tym bardziej, że mapa rowerowa OpenStreetMap jednak potrafi takie ścieżki renderować. Szkoda tylko, że z takim opóźnieniem.

Jest prawidłowe, ale najwyraźniej ten renderer tego nie obsługuje.

Jest kilka wyjść:

  • stosować tylko cycleway:right i czekać na aktuazliacje renderera (moze następić w dalekiej przyszłości lub nigdy)
  • stosować oba tagi (cycleway=* nie jest błędny)
  • stosować tylko cycleway

Kolega Wojtek na e-mail potwierdził, że ten sposób tagowania dopiero wprowadzi i być może pod koniec tygodnia render będzie wizualizował cycleway:left|right - zatem poczekam i nie będę zmieniał znaczników.