Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

Adres usługi sieciowej WMS:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow

Ok, dodałem ten zintegrowany adres, a niepotrzebne podkłady z budynkami powiatowymi usunąłem.

Mam już dostęp do edycji listy domyślnych podkładów. Niestety kompletnie nie wiem jak przerobić dany adres WMS na format wymagany przez JOSM. Jeżeli ktoś mi to wytłumaczy lub odeśle do zrozumiałego instruktażu, jestem gotów dodać do listy wszystkie ortofotomapy i ważniejsze podkłady.

Nie zawiera wszystkich powiatów.

Na pewno nie jest to zamiennik dla krajowych wmsów z geoportalu.

@Maraf24

Chodziło mi o geoportale powiatowe z domeny *.geoportal2.pl, całą resztę podkładów z budynkami zostawiłem i nadal jest na liście :slight_smile:

Ponawiam moją prośbę o wyjaśnienie jak wydobyć z danego adresu WMS format wymagany do umieszczenia na liście domyślnych podkładów JOSM.
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland

Przejrzałem na szybko tą listę i wydaje mi się, że część z tych podkładów jest już na liście w JOSM. Są przypadki, że dany podkład będzie używalny tylko dla Ciebie bo podajesz adres z prywatnej sieci (10...*).

Proponuję postarać się o umieszczanie tych wpisów w repozytorium:
https://github.com/osmlab/editor-layer-index

Dzięki czemu będą dostępne zarówno w JOSM jak i iD jak i innych edytorach.

Pierwszym etapem umieszczenia czegoś na tej liście jest wykazanie, że ma się zgodę na użycie tych danych w OSM.

Co też jest pierwszym krokiem przy korzystaniu z jakiekolwiek nowego podkładu przy edytowaniu w OSM.

Ostatnio coraz więcej podkładów “warstw tła” jest dodawanych w edytorze iD, np. ostatnio dodano warstwę z budynkami polska.e-mapa.net: Buildings. Teraz pytanie ode mnie, a raczej prośba czy można by było do tych podkładów w edytorze iD dodać warstwę wms lub wmts przedstawiającą dane NMT cieniownie z ISOK-u http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/ISOK_CIEN Jest to świetny zasób danych pod kątem mapowania dróg, szlaków, ścieżek szczególnie w terenach zalesionych, ale i nie tylko.

Zamówiłem w kwietniu - https://github.com/osmlab/editor-layer-index/issues/476 (jest zabawa z projekcją EPSG:4326)

Czy z tego będzie jakiś pożytek dla edycji w OSM:

http://chrzanow.ukosne.pl

?

Gdybyś miał zgodę na wykorzystanie, to np. do OSM 3D (liczba pięter, typ dachu, kolor ścian). Albo jako punkt startowy do sprawdzenia gdzie brakuje sklepów itp.

WMS - Rezerwaty i parki narodowe:
http://wms.gdos.gov.pl/geoserver/wms?

Od kilku dni wyświetla mi się takie coś (podkład od poznańskiego Geopozu, wcześniej działał normalnie). To błąd po stronie dostawcy podkładu, czy mam jakieś nieprawidłowe ustawienia w JOSM?

Ja mam tak samo :frowning:
Raczej zatem po stronie Geopoz-u, bo nawet przy probie wejścia na stronę ze spisem dostępnych WMSów wyświetla się komunikat o błędzie w bazie danych.
Na naszym wczorajszym spotkaniu trochę sobie ponarzekaliśmy.
Olga powiedziała, że spróbuje wywiedzieć się w Geopozie o co kaman i da ewentualnie znać.

P.S.
Tomaszu - brakowało Ciebie wczoraj… :frowning:

Zauważyłem teraz, że podkład z Geopozu na części mapy działa, a na części nie, dziwne. Cóż, pozostaje czekać.

Ale mam za to problem z innym podkładem - kiedyś budynki z Geoportalu wyświetlały się jako wypełnione, ciemne bloki, dzięki czemu Tracer2Server łatwo je łapał, teraz ten podkład już niestety nie działa, a w zamian dokopałem się tylko do podobnego podkładu z “chropowatymi” liniami obrysów budynków, które T2S mapuje z masą niepotrzebnych węzłów na liniach prostych. Czy jest jakiś sposób dotarcia do tego pierwotnego podkładu Geoportalu z budynkami?

PS. @Szydzio Nie było mnie na spotkaniu ponieważ nie mapowałem już od dobrych kilku miesięcy, więc stwierdziłem, że bez sensu żebym przychodził skoro jestem w OSM tyle czasu nieaktywny. Teraz tak się złożyło że akurat miałem trochę czasu żeby wrócić do mapowania, ale wkrótce pewnie znowu zacznie go brakować. Tak więc dzięki za miłe słowa, następnym razem jeśli będę miał możliwość to postaram się przyjść niezależnie od stopnia aktywności w OSM, choćby w celach towarzyskich :slight_smile:

cześć! czy może ktoś z Was ma skonfigurowany WMS w JOSM dla starych Messtischblätter’ów? Kiedyś działało coś takiego ale teraz to już ciężko, a ten podkład by się przydał czasem.

Wciąż działa: http://hgis.cartomatic.pl/#1896957.3965490924,6641196.944232773,13,m25k,50,100

no niestety, u mnie cartomatic nie działa. Podłączam WMS i niby wszystko ok, ale w okienku wyskakuje błąd serwera.

Wszak to na ich stronie też ciągnie z WMSa, więc jak tam widzisz to znaczy że Ci działa :slight_smile:

Są już zdjęcia Warszawy i okolic z 2019 roku:

http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna