Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

Uporządkowałem stronę Wiki z listą podkładów i dodałem do niej adresy które przewijały się w międzyczasie w tym wątku.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:WMS_for_Poland

Jeżeli czegoś brakuje, zachęcam do dodania, jednak proszę trzymać się szablonu (zbiorcze usługi wms w szarych wierszach na początku tabeli, konkretne podkłady poniżej, alfabetyczna kolejność powiatów i miast powiatowych)

Patrząc na stronę z polskimi podkładami dla JOSM, gdzie część z nich jest już nieaktualna, a listy nie da się uporządkować geograficznie,

https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland

zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby umieścić w JOSM link do tej strony Wiki, którą jest dużo łatwiej aktualizować i utrzymywać porządek (np. usuwanie niedziałających linków, dodawanie świeżych ortofotomap). Jest to w ogóle możliwe? Co o tym sądzicie?

A czy https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland nie jest czasem wykorzystywana przez JOSM do decydowania jakie podkłady się pokazują na liście w JOSM?

@Mateusz Właśnie o to mi chodzi, im dłuższa jest ta lista w JOSM, tym mniej czytelna. Na Wiki wszystko jest uporządkowane wg województw, powiatów i alfabetu.

Jeśli jest to przetwarzane przez JOSM to oczekuje on tego w określonym formacie. Możliwe że może lepiej po prostu wyedytować https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland

Najpierw postaram się skompletować stronę Wiki, bo jest tam jeszcze trochę do dodania. Potem przedyskutujemy na tej podstawie jak ogarnąć presety do JOSM.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:WMS_for_Poland

Ok, z mojej strony to wszystko. Przetrzepałem masę “SIP-ów”, lokalnych Geoportali, strony urzędów powiatowych, gminnych i miejskich, jeżeli cokolwiek z wymienionych prowadziło do działającego WMS-a, dodawałem link na stronę Wiki.

Teraz pytanie: czy robić z tym coś dalej, aby lista działała automatycznie w JOSM?

https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland

Myślę, że najrozsądniej będzie trzymać na tej liście tylko najpopularniejsze podkłady ogólnopolskie i aktualne lokalne ortofotomapy (jest ich ok. 30 sztuk). Podkładów z budynkami jest ok. 130, nie wyobrażam sobie tak długiej listy…

Tomasz_W, super robota! Gdyby to teraz płynnie powiązać z JOSM to byłoby na pewno bardziej czytelne niż obecna lista.

Zamiast wszystkich lokalnych geoportal2.pl z obrysami budynków jest krajowa integracja polska.e-mapa.net

@eBin Rozumiem, że zawiera ona identyczne dane co wszystkie osobne obrysy dla każdego powiatu, tak? Mógłbyś podać adres WMS tego podkładu?
Jeśli faktycznie jest to połączone w jeden adres, to pousuwam z listy te powiatowe podkłady z budynkami, bo bez sensu duplikować takie same dane.

Adres usługi sieciowej WMS:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow

Ok, dodałem ten zintegrowany adres, a niepotrzebne podkłady z budynkami powiatowymi usunąłem.

Mam już dostęp do edycji listy domyślnych podkładów. Niestety kompletnie nie wiem jak przerobić dany adres WMS na format wymagany przez JOSM. Jeżeli ktoś mi to wytłumaczy lub odeśle do zrozumiałego instruktażu, jestem gotów dodać do listy wszystkie ortofotomapy i ważniejsze podkłady.

Nie zawiera wszystkich powiatów.

Na pewno nie jest to zamiennik dla krajowych wmsów z geoportalu.

@Maraf24

Chodziło mi o geoportale powiatowe z domeny *.geoportal2.pl, całą resztę podkładów z budynkami zostawiłem i nadal jest na liście :slight_smile:

Ponawiam moją prośbę o wyjaśnienie jak wydobyć z danego adresu WMS format wymagany do umieszczenia na liście domyślnych podkładów JOSM.
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps/Poland

Przejrzałem na szybko tą listę i wydaje mi się, że część z tych podkładów jest już na liście w JOSM. Są przypadki, że dany podkład będzie używalny tylko dla Ciebie bo podajesz adres z prywatnej sieci (10...*).

Proponuję postarać się o umieszczanie tych wpisów w repozytorium:
https://github.com/osmlab/editor-layer-index

Dzięki czemu będą dostępne zarówno w JOSM jak i iD jak i innych edytorach.

Pierwszym etapem umieszczenia czegoś na tej liście jest wykazanie, że ma się zgodę na użycie tych danych w OSM.

Co też jest pierwszym krokiem przy korzystaniu z jakiekolwiek nowego podkładu przy edytowaniu w OSM.

Ostatnio coraz więcej podkładów “warstw tła” jest dodawanych w edytorze iD, np. ostatnio dodano warstwę z budynkami polska.e-mapa.net: Buildings. Teraz pytanie ode mnie, a raczej prośba czy można by było do tych podkładów w edytorze iD dodać warstwę wms lub wmts przedstawiającą dane NMT cieniownie z ISOK-u http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/ISOK_CIEN Jest to świetny zasób danych pod kątem mapowania dróg, szlaków, ścieżek szczególnie w terenach zalesionych, ale i nie tylko.

Zamówiłem w kwietniu - https://github.com/osmlab/editor-layer-index/issues/476 (jest zabawa z projekcją EPSG:4326)

Czy z tego będzie jakiś pożytek dla edycji w OSM:

http://chrzanow.ukosne.pl

?

Gdybyś miał zgodę na wykorzystanie, to np. do OSM 3D (liczba pięter, typ dachu, kolor ścian). Albo jako punkt startowy do sprawdzenia gdzie brakuje sklepów itp.