Pytania początkujących

Jak oznaczyć kamerę widokową? Np. umieszczoną na kominie wrocławskiej elektrociepłowni?

Nie widzę udokumentowanych tagów, można wymyślić swój.

man_made=surveillance nie pasuje, ale niektóre tagi precyzujące można wykorzystać

w/g mnie jak najbardziej pasuje tylko szczegółowe tagowanie można byłoby dokładniej dobrać np. surveillance:type=, surveillance:zone= to że nadaje na żywo, w jakich godzinach, kąt obserwacji, kolor, rozdzielczość itd. pewnie kilka tagów byłoby trzeba stworzyć.

Najlepszy byłby link do LearnOSM, ale póki co nie ma go po polsku (tłumaczę tylko w nielicznych wolnych chwilach)

Jako początkujący bazuję tylko na podstawowym edytorze iD, pozostałe są dla mnie niepojęte na dzień dzisiejszy i iD wydaje się być najbardziej przyjazny dla początkującego. Dlatego każde moje pytanie jest związane z tym podstawowym edytorem.

Większość udzielanych w tym wątku odpowiedzi jest pisane językiem z wyższej półki wtajemniczenia, więc dla początkujących w temacie OSM - takich jak ja - jest to mowa trawa i tak można pytać w kółko o jedno i to samo i dalej jest się w punkcie wyjścia, bo problem dalej nie jest wyjaśniony kawa na ławę. Do dziś nie znam odpowiedzi odnośnie adresowania, bo wiecznie ten bot abakus_uploader śle mi maile z wklejonym gotowcem, z którego i tak niewiele rozumiem (co potwierdzają też inni użytkownicy). A czytanie długich tajemniczych opisów niewiele wnosi, zamiast z krótkim żołnierskim przekazie w kilku zdaniach, popartymi przykładami (jak zrobisz w sposób X to dzieje się to i to, jak zrobisz inaczej w sposób Y to efekty są takie i takie, dlatego metoda X jest jedyna słuszna).
Nie mam na boku wersji off line OSM aby sobie porobić próby, eksperymenty (aby zrozumieć jak ten cały projekt gada i mieć taki poligon doświadczalny), jak potem nowy punkt jest wyszukiwany przez wyszukiwarkę gdy kompletnie nie podamy w odpowiednich okienkach nazwy miejscowości, kodu pocztowego. A na żywym organiźmie nie ma jak przeprowadzać takich prób, bo będzie afera, że OSM psuję.
Czy te dane w czymś pomagają? (oczywiste, że jak jest miejscowość z ulicami i numerami budynków to celnie wyszuka, ale co ze wsią gdzie nie wszystko ma numer adresowy). Od boota się dowiaduje, że moje “niepełne” dane (bo numeru adresowego przecież nie wymyślę skoro dane miejsce go nie ma) są rzekłbym wręcz szkodliwe… Czy wyszukiwarka szuka na zasadzie: ktoś kiedyś naniósł granice danej miejscowości, gminy i każdy punkt wsadzony w obszarze tej miejscowości mimo, że nie podamy dla niego kodu pocztowego, nazwy miejscowości, ma automatycznie doklejone “ukryte” dane adresowe, które pomagają wyszukać? A moje dodatowe dane w postaci choćby wstawienia kodu pocztowego obszaru w jakim znajduje się dany punkt mają coś zepsuć? Skoro bez numeru adresowego ponoć nie są brane pod uwagę to komu to szkodzi? To tak jakby w okienku opisu obiektu ktoś wstawił 3 zdania i czemu to by miało szkodzić?
Na wielu wsiach gdy są wstawione punkty adresowe, to pole miejscowości mają puste (a w innych gminach pola nazwy miejscowości mają wypełnione i tu nie ma zastrzeżeń). Czyli tak jakby był numer, ale niewiadomo do jakiej miejscowości przypisany, tego też nie rozumiem.
Nazwę miejscowości wyszukiwarka wtedy bierze po naniesionej granicy miejscowości czy jak? Więc jaki byłby sens pola z nazwą miejscowości? Co obszar kraju to inne zwyczaje.
Kiedy w oknie kod pocztowy jest gotowa propozycja na rozwijanej liście? Gdy ktoś już kiedyś dodał w pobliżu punkt i wklepał taki kod? W jednych miejscowościach są do wyboru kody (np dwóch sąsiednich wsi mających nieraz różne kody), nazwy miejscowości, w odpowiednich okienkach z rozwijanej listy, a w innych miejscowościach nie ma nic i trzeba wszystko klepać od zera - puste szablony.
Czepianie się bota jest o tyle denerwujące, że niektóre organizacje typu OSP - czyli straże pożarne, nie mają dla swoich budynków nadanych numerów adresowych, są to budynki bez numeru, bo gmina nie odczuwała takiej potrzeby, organizacja nie wystąpiła do gminy o nadanie numeru adresowego.
Więc na swoich stronach, w rejestrach KRS te organizacje podają adres w postaci NAZWA MIEJSCOWOŚCI xx-xxx i kod pocztowy. Nie ma tam więc śladu po numerze adresowym budynku.
Dlaczego więc wprowadzenie zgodnie z rzeczywistością tych danych do odpowiednich okienek jest błędem? Wprowadzam to co jest, a to czego nie ma zostawiam puste, więc o co wojna?
W czym to ma coś psuć? Potem ktoś wchodzi na opis takiego punktu i dostaje przynajmniej kod pocztowy tego czegoś na co wszedł. Dlaczego to ma być złe?
Czekam na prosty przekaż, a nie kolejne linki z tajemniczymi opisami, kodami, dobrymi może dla wtajemniczonych, a ja to czytam i niewiele dalej z tego wiem. A po to wchodzę na wątek początkujących aby zrozumieć temat.

Piszesz o edytorze iD.
Brak wyświetlanej nazwy miejscowości zawdzięczamy w nim “poprawce” jednego z użytkowników.

Wydaje mi się, że adres bez addr:housenumber nie jest traktowany jako punkt adresowy - przynajmniej ja nie zauważyłem, by taka konstrukcja była przez jakieś narzędzie raportowana jako błędna.

Czy dobrze rozumiem że pytasz się czy dodawanie niepełnego adresu (tj, sam kod pocztowy) jest szkodliwe/pożyteczne?

Szkodliwe na pewno nie jest.

Czy jest jakaś sprawdzajka do adresów dla JOSMa żeby abakus_uploader nie informował że coś jest do poprawki?

Edit

Tak po przemyśleniu napisałem sam coś takiego, może się komuś przyda. Przed wysłaniem błędnych adresów powinno wyświetlić ostrzeżenie, wystarczy nacisnąć przycisk napraw żeby JOSM poprawił adres. Oczywiście jeśli poprawnie został zinterpretowany błąd. Może się zdarzyć tak że ktoś zapomniał podać nazwy ulicy i JOSM zaproponuje zamianę z addr:city na addr:place co w przypadku adresu w mieście który powinien posiadać nazwę ulicy nie będzie poprawne.


meta{
  title:"Adresy w Polsce"
}

*[addr:street][addr:place][!addr:city]{
  throwError: tr("{0} zamiast {1}","{1.key}", "{2.key}");
  fixChangeKey: "addr:place => addr:city"
}
*[addr:street][addr:place][addr:city]{
  throwError: tr("{0} razem z {1}","{1.key}", "{2.key}");
  fixRemove: "addr:place"
}


Tak, są reguły Zibiego dla walidatora. Puścił do nich linka na forum gdzieś na początku grudnia 2017.

Dzięki. Udało mi się znaleźć - https://raw.githubusercontent.com/zibik/adresy_walidator/master/polskie_adresy.mapcss
Proponuję żeby dodać to do https://github.com/osm-pl bo tam szukałem wcześniej :wink:

Raczej należałoby połączyć z osm-addr-tools, które już w osm-pl jest…

“rysowanie” dróg z wyspami na przejście dla pieszych to:

jedna linia drogi dwukierunkowej, z nodem w miejscu przejścia dla pieszych z tagami:
crossing=island + highway=crossing - kiedy mamy dokładnie jak na zdjęciu - przejście dla pieszych i wysepki rozdzielające jezdnie
traffic_calming=island - kiedy nie ma przejścia dla pieszych a jest to element zwiększający bezpieczeństwo na drodze

Nie rozdzielamy drogi na dwie jedno kierunkowe drogi?

To samo w takich miejscach:

Ja biorę pod uwagę dwa kryteria:

  1. Długość wysepki - te małe, poniżej 10 metrów, nie należy rozdzielać lub nie warto. W to praktycznie wchodzą wszelkie azyle w ramach przejść dla pieszych
  2. Geometrię drogi - czyli czy nadjężdzający z obu stron muszą z powodu wysepki wykonać ruch kierownicą. Jeśli tak, to raczej warto rozdzielać nawet przy krótkim wysepkach.

Przejście dla pieszych z wysepką lepiej oznaczyć jako highway=crossing+traffic_calming=island, dzięki temu zwalnia się tag crossing na zapisanie pozostałych parametrów przejścia bez konieczności stosowania notacji ze średnikiem.

Dzięki.
Czyli taki obiekt wymuszający zwolnienie prędkości do 50 km/h z 70 km/h zostawiamy rozdzielony?

Obiekt na trzecim zdjęciu? Tak, zostawiłbym.

Co do takich wysepek - we wszystkich na zdjęciach rozdzielenie jedni nie jest błędem. Jeśli jednak ktoś tego nie podzieli to nie będzie to istotny brak.

Jeśli jedynym sposobem podziału są wymalowane znaki podziału na asfalcie - błędem jest dzielenie drogi na jezdnie (z oneway=yes).

Na 4 i 6 zdjęciu linia nie powinno być rozdzielenia - tam nie ma dwóch jezdni, a rozdzielenie dałoby tam dziwne i całkiem zbędne “efekty” przy renderingu i nawigacji.

Większym problemem z wysepkami jest często spotykana praktyka rozdzielania z ich powodu jezdni na długich odcinkach. Np. 2 wysepki o kilkumetrowej długości w odległości 200m, między nimi skrzyżowanie, a droga jest rozdzielona na całym tym odcinku.

Przy rozdzielaniu należy rozważyć plusy i minusy i wybrać najkorzystniejszą wersję - z rozdziałem lub z traffic_calming=island.

Jak dla mnie na 4 i 6 jest fizyczny podział na dwie osobne jezdnie, choć może od strony prawnej tak nie jest (ja bym nie dzielił ale nie sklejabym już podzielonej drogi).

Jak sie oznacza rampę wyładowczą? Taką co to podjeżdża TIR pod sklep, przysysa się do bramki i wyładowuje towar? I nie tylko sama bramka mnie interesuje, ale też cały towarzyszący jej placyk manewrowy. Nie umiem sie doszukac w wiki…

placyk manewrowy (nie ma pasów, pokazdy jeżdżą jak chcą) widziałem zaznaczony jako highway=service +area=yes