Fajnie, brak możliwości weryfikacji przebiegu, obok autorstwa Perimexa, był głównym powodem usunięcia.
Rzuć linkiem do przebiegu, porównam, czy się zgadza. Szukałem tego 2 miesiące temu, ale nie mogłem trafić, a nie chciałem czytać całego wielkiego wątku na skyscrapercity.
Moim zdaniem praktycznie wszystkie drogi proposed w Polsce nie spełniają warunków legalności OSM. Wyjątkiem są koncepcje autorskie Perimexa, ale one podpadają pod inny punkt.
Zgodnie z zasadami OSM, powinna być wyraźna zgoda na umieszczenie danych w OSM. Wyraźna - pisemnie i wprost wymieniająca OSM. Chyba że udostępnienie jest dla każdego i bez ograniczeń, lub na licencji o której wiemy, że jest zgodna z OSM.
Z tym, że ja się nie czepiam legalności. Uważam, że jak ktoś wprowadza takie projekty dróg do OSM to robi to na swoją odpowiedzialność.
To nie ja umieściłem tę drogę w OSM i to nie mi się nie chciało podać źródeł jej przebiegu - drogi proposed, jako obiekty nieistniejące, należy udokumentować w sposób umożliwiający ich weryfikację.
Weryfikacja ta nie polega na tym, że jakaś instytucja ma te plany i ja mam sobie ustalić która to i je od niej pozyskać. To jest zadanie autora drogi proposed. Ja mogę za taką taką drogą zagooglać, ale jeśli nic szybko nie znajdę to wcale nie oznacza, że mam szukać do skutku i nie mogę drogi ruszyć-to nie ja tu nie spełniłem warunków.
Link powinien być w source lub komentarzu do dyskusji.
Są tu oczywiście dwa problemy:
-projekt sprzed 5 lat, nie wiadomo, czy w dokładnie w takiej postaci będzie realizowany
-jest tam wprost podany autor projektu i nie jest nim GDDKiA.
To zależy od licencji, na jakiej te dane zostały udostępnione.
Samo zadanie pytania wskazuje natomiast na użycie danych niezgodnie z regułami osm, czego nie należy mylić z legalnością.
Z innej strony - drogi proposed na podstawie projektów wprowadzane są w OSM od lat i są prezentowane w niektórych serwisach. Jeśli do tej pory nikt się nie zgłosił z pretensjami to widocznie autorzy tych projektów nie mają nic przeciwko lub nawet popierają takie działania.
Jednakże takie optymistyczne podejście jest niezgodne z zasadami OSM i co jakiś czas zdarzają się redagowania w OSM danych nawet po kilku latach od ich wprowadzania, bo bo takim czasie dopiero właściciel praw autorskich się zorientował, że te dane ktoś mu przeniósł do osm.
Mapper rossomat znów szaleje z obelgami i oskarżeniami oraz swoimi fantazjami na temat dworca w Rossoszu.
Uważajcie więc przy przeglądaniu dyskusji do changesetów, po co sobie dzień psuć.
A czy może któryś z was zastanowił się że te wasze “zygzaki” sa jedynie kolorem kostki zaznaczone? a czy któryś z was zastanawiał się gdzie jest czyja działka? gdzie jest gminna a gdzie jest działka banku? skoro sami stwierdzacie że na e-podrużnik miejsce jest zdefiniowane jako Rossosz Centrum to chyba oczywiste że nie jest to parking! ludzie auta zostawiają nie tylko na parkingach - ludzie skąd wy się urwaliście! jak tylko ogarnę jak i gdzie da się wrzucic fotki to zrobie wam 100 zdjęć żebyście sobie zobaczyli jak to wygląda a nie opierali się na starych albo byle jakich zdjęciach.
Czy ktoś może chciałby się zaangażować w sprawę rossomata?.
Mapujący znów zaczyna odlatywać, poza tym co zwykle, teraz się przyczepił ośrodka zdrowia i pracujących tam lekarzy, nie pozwala umieścić ich nazwy na mapie, mimo że pod taką tam pracują. Już specjalnie dla niego odddzieliłem od nich budynek, ale i tak zmienił ich w stomatologa - https://openstreetmap.org/#map=19/51.86145/23.14173 (tak, już naprawiłem)
Nb. on nie chce na forum się wypowiadać - bałagan, tysiące wątków, jak sam napisał.
DWG też umywa ręce.
Chyba napiszę do jego pracodawcy.
What we’ve been doing is trying to encourage both sides of the dispute to take a break from it, unfortunately to no avail. Because of that, I’ve blocked both sides for 24 hours as a last resort to calm things down:
Both sides have been guilty of edits that are childish, of abusive comments, or of edits that just look incorrect. That doesn’t mean that one side is not “more wrong” than the other, just that a break from both sides is probably what is needed here.
(prawdopodobnie bardzo niedokładne tłumaczenie maszynowe)
To, co robiliśmy, stara się zachęcić obie strony sporu do zrobienia sobie przerwy, niestety bez skutku. Z tego powodu zablokowałem obie strony przez 24 godziny jako ostatnią deskę ratunku, aby uspokoić sytuację:
Obie strony są winne zmian, które są dziecinne, obraźliwych komentarzy lub edycji, które wyglądają niepoprawnie. Nie oznacza to, że jedna strona nie jest “bardziej zła” niż druga, tylko że prawdopodobnie potrzebna jest tu przerwa z obu stron.
Poprosiłem o ponowne sprawdzenie strony https://www.openstreetmap.org/changeset/61226907 w celu uzyskania dowodów na to, że ich opinia na temat sytuacji jest poprawna. Dzisiaj przejdę do innych.
The user rossomat has posted one somewhat agitated post, offering “hundreds of photographs” proving his point of view “when he finds a place for them”. When proposed such a place never answered nor provided the evidence.
Fakty są takie, że rossomat pokasował istniejące obiekty lub pozmieniał dane obiektów - jak usuwanie poprawnej nazwy przychodni (bo to kryptoreklama). A ich przywracanie nie odniosło skutku - co dziś zgłosiłem do SomeoneElse.
Faktem jest też, że po jego ostatniej edycji placu odczekałem wiele dni przed kolejnymi edycjami, by nie zaogniać sytuacji i czekałem na zdjęcia od niego. Nic takiego nie nastąpiło, więc przywróciłem właściwe tagowanie.
Nieprawdą jest, że używałem obraźliwych komentarzy. To mógł być błąd, może na chamskie uwagi skłoniłyby go do refleksji?
EDITED:
Dodam jeszcze, że by nie wchodzić w wojnę edycyjną powtarzając te same edycje, starałem się uwzględnić uwagi rossomata, bez wnikania czy ma rację i tak:
wydzieliłem przychodnię ProVita z budynku do POI, a sam budynek nazwałem Ośrodek Zdrowia
po błędzie rossomata, który wpisał nazwę dentysty do przychodni lekarskiej, nazwę przeniosłem na dentystę
usunąłem tag parkingu z placu i zrobiłem go jako POI koło banku
To jednak nic nie dało.
Rossomat skasował plac, przychodnię, dentystę. Dlaczego?
What are maraf24’s faults anyway? The only thing remotely… umm… “childish” is him asking rossomat whether he does edits from a work computer.
I am curious (let’s make this a generic hypothetical situation) **what should I do **if somebody wrongly maps things (and I have reasonable proof against their mapping) - and the person constantly reverts it, even when I explain things to them.
Rossomat has proven in the past that his beliefs about mapping don’t stand even on-the-ground test (when provided with photos of the bus stop in Rossosz courtesy of Szydzio).