Ale koniec końców czy ten track jest tutaj odpowiedni? Przecież to nie jest droga do lasu tylko droga łącząca dwie miejscowości - tylko nieutrawrdzona. Jak dla mnie to jest highway=unclassified, surface=unpaved.
@SmartGeoPl czy są jakieś źródła i licencji pozwalającej na ich wprowadzenie do OSM? Bo jeśli akurat ta droga Perimexa nie jest sprzeczna z rzeczywistością to można ją dodać z powrotem (z podanym źródłem które jest niezbędne dla highway=proposed).
Będą musieli wtedy jednoznacznie się określić - albo udostępnią w ramach informacji publicznej i będzie OK albo odmówią w drodze decyzji no i będzie trzeba ewentualnie odwołać się lub złożyć skargę do WSA w Warszawie…
Fajnie, brak możliwości weryfikacji przebiegu, obok autorstwa Perimexa, był głównym powodem usunięcia.
Rzuć linkiem do przebiegu, porównam, czy się zgadza. Szukałem tego 2 miesiące temu, ale nie mogłem trafić, a nie chciałem czytać całego wielkiego wątku na skyscrapercity.
Moim zdaniem praktycznie wszystkie drogi proposed w Polsce nie spełniają warunków legalności OSM. Wyjątkiem są koncepcje autorskie Perimexa, ale one podpadają pod inny punkt.
Zgodnie z zasadami OSM, powinna być wyraźna zgoda na umieszczenie danych w OSM. Wyraźna - pisemnie i wprost wymieniająca OSM. Chyba że udostępnienie jest dla każdego i bez ograniczeń, lub na licencji o której wiemy, że jest zgodna z OSM.
Z tym, że ja się nie czepiam legalności. Uważam, że jak ktoś wprowadza takie projekty dróg do OSM to robi to na swoją odpowiedzialność.
To nie ja umieściłem tę drogę w OSM i to nie mi się nie chciało podać źródeł jej przebiegu - drogi proposed, jako obiekty nieistniejące, należy udokumentować w sposób umożliwiający ich weryfikację.
Weryfikacja ta nie polega na tym, że jakaś instytucja ma te plany i ja mam sobie ustalić która to i je od niej pozyskać. To jest zadanie autora drogi proposed. Ja mogę za taką taką drogą zagooglać, ale jeśli nic szybko nie znajdę to wcale nie oznacza, że mam szukać do skutku i nie mogę drogi ruszyć-to nie ja tu nie spełniłem warunków.
Link powinien być w source lub komentarzu do dyskusji.
Są tu oczywiście dwa problemy:
-projekt sprzed 5 lat, nie wiadomo, czy w dokładnie w takiej postaci będzie realizowany
-jest tam wprost podany autor projektu i nie jest nim GDDKiA.
To zależy od licencji, na jakiej te dane zostały udostępnione.
Samo zadanie pytania wskazuje natomiast na użycie danych niezgodnie z regułami osm, czego nie należy mylić z legalnością.
Z innej strony - drogi proposed na podstawie projektów wprowadzane są w OSM od lat i są prezentowane w niektórych serwisach. Jeśli do tej pory nikt się nie zgłosił z pretensjami to widocznie autorzy tych projektów nie mają nic przeciwko lub nawet popierają takie działania.
Jednakże takie optymistyczne podejście jest niezgodne z zasadami OSM i co jakiś czas zdarzają się redagowania w OSM danych nawet po kilku latach od ich wprowadzania, bo bo takim czasie dopiero właściciel praw autorskich się zorientował, że te dane ktoś mu przeniósł do osm.
Mapper rossomat znów szaleje z obelgami i oskarżeniami oraz swoimi fantazjami na temat dworca w Rossoszu.
Uważajcie więc przy przeglądaniu dyskusji do changesetów, po co sobie dzień psuć.