Ale koniec końców czy ten track jest tutaj odpowiedni? Przecież to nie jest droga do lasu tylko droga łącząca dwie miejscowości - tylko nieutrawrdzona. Jak dla mnie to jest highway=unclassified, surface=unpaved.
@SmartGeoPl czy są jakieś źródła i licencji pozwalającej na ich wprowadzenie do OSM? Bo jeśli akurat ta droga Perimexa nie jest sprzeczna z rzeczywistością to można ją dodać z powrotem (z podanym źródłem które jest niezbędne dla highway=proposed).
Będą musieli wtedy jednoznacznie się określić - albo udostępnią w ramach informacji publicznej i będzie OK albo odmówią w drodze decyzji no i będzie trzeba ewentualnie odwołać się lub złożyć skargę do WSA w Warszawie…
Fajnie, brak możliwości weryfikacji przebiegu, obok autorstwa Perimexa, był głównym powodem usunięcia.
Rzuć linkiem do przebiegu, porównam, czy się zgadza. Szukałem tego 2 miesiące temu, ale nie mogłem trafić, a nie chciałem czytać całego wielkiego wątku na skyscrapercity.
Moim zdaniem praktycznie wszystkie drogi proposed w Polsce nie spełniają warunków legalności OSM. Wyjątkiem są koncepcje autorskie Perimexa, ale one podpadają pod inny punkt.
Zgodnie z zasadami OSM, powinna być wyraźna zgoda na umieszczenie danych w OSM. Wyraźna - pisemnie i wprost wymieniająca OSM. Chyba że udostępnienie jest dla każdego i bez ograniczeń, lub na licencji o której wiemy, że jest zgodna z OSM.
Z tym, że ja się nie czepiam legalności. Uważam, że jak ktoś wprowadza takie projekty dróg do OSM to robi to na swoją odpowiedzialność.
To nie ja umieściłem tę drogę w OSM i to nie mi się nie chciało podać źródeł jej przebiegu - drogi proposed, jako obiekty nieistniejące, należy udokumentować w sposób umożliwiający ich weryfikację.
Weryfikacja ta nie polega na tym, że jakaś instytucja ma te plany i ja mam sobie ustalić która to i je od niej pozyskać. To jest zadanie autora drogi proposed. Ja mogę za taką taką drogą zagooglać, ale jeśli nic szybko nie znajdę to wcale nie oznacza, że mam szukać do skutku i nie mogę drogi ruszyć-to nie ja tu nie spełniłem warunków.
Link powinien być w source lub komentarzu do dyskusji.
Są tu oczywiście dwa problemy:
-projekt sprzed 5 lat, nie wiadomo, czy w dokładnie w takiej postaci będzie realizowany
-jest tam wprost podany autor projektu i nie jest nim GDDKiA.
To zależy od licencji, na jakiej te dane zostały udostępnione.
Samo zadanie pytania wskazuje natomiast na użycie danych niezgodnie z regułami osm, czego nie należy mylić z legalnością.
Z innej strony - drogi proposed na podstawie projektów wprowadzane są w OSM od lat i są prezentowane w niektórych serwisach. Jeśli do tej pory nikt się nie zgłosił z pretensjami to widocznie autorzy tych projektów nie mają nic przeciwko lub nawet popierają takie działania.
Jednakże takie optymistyczne podejście jest niezgodne z zasadami OSM i co jakiś czas zdarzają się redagowania w OSM danych nawet po kilku latach od ich wprowadzania, bo bo takim czasie dopiero właściciel praw autorskich się zorientował, że te dane ktoś mu przeniósł do osm.