Drugi WMS, którego używam do Tracer2 jest nieaktualny, nie zawiera wszystkich budynków. Pierwszy WMS jest aktualny i zawiera nawet niektóre budynki, które są dopiero w budowie. Pytanie: Jak zrobić, żeby używać pierwszego WMS-a (wms.epodgik.pl) w Tracer2, próbowałem i dałem sobie rady.
Hej!
Dajesz Podkłady=> Ustawienia podkładów=> i kopiujesz sobie adres z „url warstwy obrazów”.
Następnie przechodzisz do ustawień tracer2 i wklejasz adres do pola URL (albo przy użyciu Dodaj nowy albo Edycja).
Wtedy tracer powinien importować obrysy z podkładu który aktualnie wyświetlasz.
Problem jednak jaki napotkałem z podkładem polska.e-mapa.net: Buildings jest taki że nie jestem go w stanie zmusić do współpracy z Tracerem.
Próbowałem różnych ustawień parametrów, ale nie i już
Zaimportowałem sobie zatem adres z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntow z polska.e-mapa.net czyli http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow i było już lepiej, tj. chodził względnie na ustawieniach jak poniżej:
choć nie rysował tak dobrze jak na podkładzie z lokalnego powiatu (testowałem na powiecie poznańskim). Podobnie zresztą jak podkład polska.e-mapa.net: Buildings miał on tendencję do „zygzakowania” linii (co przekłada się na kształt importowanych budynków), które np. na podkładzie z powiatu poznańskiego wyświetlają się prosto.
Poza tym nie wiedzieć czemu część budynków rysuje mi dokładnie obok a część poprawnie.
Na koniec próbowałem zaimportować jeszcze adres z „Twojego” powiatu pilskiego http://wms.powiat.pila.pl/cgi-bin/pila ale tutaj niestety nawet podkład nie chciał się wyświetlić (nie udało się pobrać obrazu z serwera kafelków) nie mówiąc już o współpracy z tracer2
Zatem wygląda na to że rysujesz albo dalej „ręcznie” albo tracer-ujesz budynki które potem przesuwasz do podkładu. Nie wiem tylko co wychodzi szybciej
Może za jakiś czas podkład z pow. pilskiego zacznie chodzić więc wtedy można spróbować raz jeszcze…
A właśnie, goście z GeoSystem mieli podrzucić link do WMS z ogólnopolskiej (OK, tam gdzie używają ich systemu, czyli większośc gmin) mapy takiej, jak jest w powiatach/gminach - mówili o tym na SoTM-pl. Z tego powinno sie odrysowywać że hej…
Dzięki dodałem. Ogólnie przez weekend miałem kłopoty z geoprtalowymi podkładami nie wyświetlały się. Przy niektórych muszę wybrać image/png bo ustawione image/jpg nie działają. Coś się wczoraj poprawiło więc poobserwuję co i jak.
Czy Wy też tak macie, że różne budynki publiczne (szkoły, kościoły, sklepy, remizy…) na podkładzie widać na ciemnobrązowo, ale wtyczka tracer2 ich nie widzi?
Poniżej moje ustawienia Tracera na których „złapał” mi rzeczony budynek.
W pierwszej kolejności sprawdziłbym w ustawieniach „Tryb” i ustawił na „match color”.
Rzeczywiście miałem “boundary”, ale po zmianie na “match color” różnica jest taka, że przedtem Tracer2Server zwracał dla takich budynków regularnie “Exception: Couldn’t find strating point” (czyli dokładnie tek samo, jak kiedy się kliknie w puste miejsce), a teraz albo zwraca “Exception: Area too big”, albo nie zwraca żadnego komunikatu, ale obrysu nie wstawia. Pozostałe parametry (poza URL, którego nie dam rady porównac wzrokowo) mam takie same.
A skopiowałbyś mi tekstowo swój URL? Bo porównywanie obrazka z WWW z zawarością okienka w JOSM przekracza moje możliwości…
Działa prawie idealnie w niektórych rejonach Polski, tam gdzie podkład budynków jest wypełniony, tam gdzie są tylko kontury Tracer2 wyrysowuje mi tylko część budynku i nie potrafię dać sobie z tym radę.
Moje ustawienia TRACER2
Wielkość kafelka: 0.0002
Rozdzielczość: 512
Tryb: match color
Granica: 32
Liczba węzłów okręgu: 32
Próbowałem oczywiście różnych kombinacji ustawień, ale nic to nie dało, może trzeba coś zmodyfikować w url?
Faktycznie z działaniem Tracera pod Windows jest trochę przypał…
Z czystej ciekawości uruchomiłem JOSM (ta sama wersja) na drugim kompie na którym mam Windows 7 (64 bit) i z niewiadomej mi przyczyny z identycznymi ustawieniami jak pod Ubuntu nie „złapał” mi owego budynku.
Pomogło dopiero obniżenie wartości parametru „Granica” do 50, wtedy złapał bez problemu.
Jak mawiają na Wschodzie „bez pał litra nie rozbieriosz”…
Może i podkład jest aktualniejszy (acz wątpię, w paru miejscach nie pokazywał istniejących budynków a geoportal tak), ale:
Działa wolniej
Co jakiś czas rzuca błędami, które da się skorygować, klikając w innym miejscu wewnątrz obrysu
Niektórych budynków nie narysuje, BO NIE.
I często nie widać czy narysował i jest zaznaczone na czerwono, czy tylko widać czerwony obrys z podkładu
Innym budynkom dodaje parę punktów spoza obrysu, na przedłużeniu którejś ściany
Generuje ca 10x tyle błędów z przecinającymi się budynkami i nakładającymi się liniami, niż z podkładu Geoportalu
Wygenerowane obrysy są cholernie ciężkie. Z warstwy Geoportalu zrobiłem kilka wsi i wyszło prawie pięć tysięcy obiektów do przesłania na serwer, z tej warstwy - jedną wioseczkę rzędu 30 budynków i dwa budynki w drugiej - i wyszło ponad sześć tysięcy obiektow do przesłania. Prawdopodobnie dlatego
To ja już wolę te budynki publiczne odrysować ręcznie. A jeszcze skoro szydzio znalazł parametry umożliwiające mi wyłapanie tych budynków według geoportalu - zdecydowanie lepiej jest korzystać z podkładów geoportalu.