Pytania początkujących

W trzech słowach - dla mnie działa bardzo sensownie, tylko jest dość powolny. Dlatego równolegle zacząłem ostatnio korzystać z Maps (fork Maps.me na F-drodzie), bo jest znacznie szybszy, choć zauważalnie uboższy.

Pewnie mi to umknęło ale - od kiedy Nominativ zaczął w wynikach wyszukiwania podawać też POI (restauracje, sklepy, itp.) które leżą w obrysie budynku otagowanego poszukiwanym adresem?

A możesz pokazać przykład?
Bo POI, do których ktoś skopiował adres budynku to od zawsze…

Jasne - wpisz proszę do wyszukiwarki np. Swarzędz Graniczna 63.
Jeśli chodzi o aptekę to OK - też ma adres ale piekarnia czy bar już nie, a mimo to mają jako wynik w Nominativie wszystkie jako adres Swarzędz Graniczna 63.
Żeby nie było że to tylko lokalny fenomen przykład z innego krańca Polski po wpisaniu Szczecin plac Batorego 3.
Czyżby lekarstwo na dublowanie adresów na każdym POI nam się objawiło??? :slight_smile:

Nawet nie wiedziałem, że jest taki problem. Od dawna wywalałem adresy z punktów, gdy były na budynku, gdyż osm2pgsql się zajmował odpowiednim powiązaniem, stąd też wszędzie dobrze to działało. Ale może Nominatim robił to do tej pory jakoś inaczej.

Niestety, z powodu https://gitlab.com/axet/omim/issues/34 na moim telefonie ten program nie działa.

Witam, czy takie drewniane pieszo-rowerowe kładki można jakoś specjalnie oznaczyć?

Ja bym po prostu dodał surface=wood:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:surface

Dzięki. Inne pytanie, które zapewne wiele razy się przewijało: ile trwa aktualizacja kafelków w mapie rowerowej?

Jeśli chodzi o tę która jest dostępna na OSM.org, to tu jest opisane:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenCycleMap#Update_cycle

W praktyce 3-4 tygodnie.

  1. Czy jest możliwość w podstawowym narzędziu edycji mapy podłożyć zamiast zdjęć orto geoportalu ortomapy google?
    W zależności od rejonu Polski raz geoportal, a w innym miejscu google mają bardziej aktualniejsze widoki
    Przykład:
    https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.93077/18.45210
    Na orto geoportalu zbiornik wodny dopiero kopią:
    http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=3924555
    Na google już jest wykopany
    http://goo.gl/maps/mraWrnbVJ3U2

Ponieważ na OSM orto są stare nie ma jak wyrysować tego zbiornika.
Po podłożeniu jako orto google poszło by wszystko gładko.
Są jakieś obostrzenia licencyjne?
Obok na lewo kopią już kolejny, na google już widać go.

  1. Czy pole adresu ulica (jeżeli jest w danej miejscowości), nazwa miejscowości, kod pocztowy dotyczy tylko samych budynków, które w dodatku mają nadany numer adresowy?
    Czy błędem jest wstawianie adresowania jako ulica, podanie kodu pocztowego, bo np stoi sobie we wsi przystanek, gdzie indziej jest jezioro.
    Dlaczego jest to problem dla niektórych, że jak to elementu nie będącego budynkiem z numerem adresowym dodaję te pola (celem doprecyzowania go w danych), bo np cmentarz jest przy ulicy X, w miejscowości Y i kod pocztowy tej okolicy to xx-xxx, to jest afera, że to błąd.
    Założyłem, że jak każdy punkt uzupełniam o te dane, to potem wyszukiwarka ma więcej danych pomagających zlokalizować dany punkt-obiekt. Chyba, że mimo braku wklepania danych adresowych dla tego punktu przy zakładaniu w samej bazie taki punkt już zawiera (niewidoczne) takie dane i dodanie danych adresowych (bez numeru adresowego) kompletnie w niczym nie pomoga? Dotyczy tylko szukania po numerze adresowym?
    Czy numer adresowy jest tylko zarezerwowany dla samych budynków? Jak coś stoi np 10m od numerowanego budynku, to taki element nie może mieć “pożyczonego” numeru z tego budynku, aby dzięki temu go doprecyzować, że stoi obok budynku, z którego “pożyczyliśmy” jego numeru i wklepaliśmy go w danych adresowych.

  2. Kto nadaje nowe kategorie? Często z proponowanych kategorii jest wielka posucha na OSM, niektóre są znów przesadnie rozbudowane (tak jakby były na żywca skopiowane i przetłumaczone na polski, a nie przystające do naszych polskich warunków), a wielu potrzebnych brakuje, które można znaleźć na wikimapii czy miplo.pl
    Czy jest możliwość aby je uzupełnić? Często z braku danej kategorii punkty są grupowane na sztukę do czegoś co przypomina poszukiwaną kategorię.

  3. Jak zaznaczać obszar całej firmy (a nie tylko budynek biura)
    https://www.openstreetmap.org/way/581584865
    Jest afera, że źle. Zaznaczyłem obszar biura, budynków magazynowych.

Chyba są. https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=360509#p360509

Gdzie, jakie kategorie?

Ja tylko skasowałem building, bo całość obszaru to nie budynek (chyba, że o czymś nie wiem). Zostało man_made=works.

Jak załatwisz to z Googlem i oni się na to zgodzą to nie ma sprawy…

Nie ma jak wyrysować?
Bierzesz na spacer psa, zabierasz komórkę, włączasz śledzenie GPS, obchodzisz zbiornik po krawędzi, uploadujesz ślad do OSM, rysujesz po śladzie, ewentualnie potem w Potlach-u dajesz „Create paralel way” i „trochę zmniejszasz” biorąc poprawkę że nie idziesz idealnie po krawędzi wody, dajesz source:geometry=estimated, żeby nie było wątpliwości, czekasz następnie na aktualizacje podkładu Geoportal Orto i wtedy dopasowujesz ostatecznie.

No lekko - polecam przede wszystkim :
https://www.openstreetmap.org/copyright
Copyright and License=> podpunkt Copyright infringement, pierwsze zdanie w tym podpunkcie
oraz
https://www.google.com/intl/pl_de/help/terms_maps.html
w szczególności punkt 2. Zabronione działania, podpunkt d.

Z tego co widzę w swoich edycjach szczerze podawałeś w niektórych przypadkach nawet linki do Googla - obawiam się że wszystko to może być niestety do wycofania…

Urzędowo adres nadawany jest dla budynku lub ewentualnie dla przyszłego budynku.

Bo od tego czy dany obiekt jest w danej miejscowości jest wyrysowana granica (boundary=administrative) + dodana odpowiednia relacja a od takich niepełnych danych wariują np. nawigacje.

landuse=industrial

i z całego obszaru przy okazji zrobiłeś jeden wielki budynek… :smiley:

Warto przy tej okazji wyjaśnić przypadłość edytora iD, która skutkuje takimi tworami.
Przy wielu obiektach edytor ten zakłada, że domyślnie chodzi o budynek, a nie teren wokół budynku/budynków. Mapujący może to zmienić (tj. cofnąć dodanie tagu budynku), ale musi:
-wiedzieć o tym
-lub być spostrzegawczym
Bardzo wiele osób staje się ofiarą tego mechanizmu, gdyż jest użyty przy wielu kategoriach.

Jest też odmiana odwrotna - gdy domyślnie jest teren, a nie budynek. Tak jest np. przy szkołach. W takiej sytuacji dodanie szkoły do budynku powoduje zniknięcie tagu building. Ten akurat problem ze szkołami częściowo rozwiązałem zmieniając tłumaczenie presetów.

Tutaj widać pole odpowiedzialne za domyślny tag budynku - pole, które mało kto zauważa:

Mapy Google to prywatna własność ©oogle. Tak jak szydzio napisał musisz mieć zgodę Google na wykorzystanie pracy ©oogle w innym projekcie niż ekosystem Google. Jak będziesz miał taką zgodę koniecznie podziel się tą wieścią na form.

Co z innymi podkładami? poza geoportalem masz też Bing, DigitalGlobe premium/standard, Esri/Esri beta, Mapbox Satellite.
Na DigitalGlobe standard przykładowy zbiornik jest wykopany wiec skąd absurdalny pomysł odnośnie Google? Polecam poćwiczyć obsługę edytora ID.

Moim zdaniem wystarczająco dobrze oznaczyłeś do usunięcia był buidling=yes i należało dodać landuse=industrial

Kategorie czy w OSM nazwane “Rodzaj obiektu” czyli najwyższe pole w podstawowym edytorze gdzie wybieramy co to za obiekt nanosimy z jakiej dziedziny, kategorii, branży, miejsca.
Widzę tu posuchę na liście możliwych do wyboru.

Od jakoś 2 dni podstawowa warstwa geoportal-owa nie ładuje się, czarne tło, więc nanoszenie punktów w pełnej noktowizji :wink: To już nie pierwszy raz gdy taka sytuacja - przynajmniej u mnie - występuje. Powtarza się to co kilka miesięcy, a po tygodniu dwóch mija jakby nic i potem spokój na ileś tygodni do następnej czkawki.
Inne warstwy tła Bing, DigitalGlobe itd ładują się bez problemu.
W tym samym czasie kiedy na OSM ta wartwa geoportalowska się nie ładuje, na macierzystej stronie
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0 wszystko śmiga bez zastrzeżeń, ortomapy ładują się bez problemu. Więc wygląda na to, że sama strona OSM ma z tym problem (kwestia nie lubienia przeglądarek, konfiguracji systemu?).

Od dłuższego czasu mam problem z polską literą “ś” próba wklepania jej np. w nazwie obiektu powoduje od razu przeskoczenie do okna opisu zmian (tak jakby ALT+S stawał się jakimś ukrytym skrótem do przeskoku do końcowego okna podsumowania) - jakbym zakończył edycję.
Czyli próbując klepać nazwę np. “kościół” do momentu wpisania ciągu “ko” w nazwie obiektu nic niepokojącego się nie dzieje i w momencie próby wpisania litery “ś” z automatu zostaje zakończona edycja i przeskok do okna, w którym mam opisać moją edycję.
W oknie np nazwy ulicy, w ogóle nie da się wpisać “ś”, tak jakby prawy ALT + S nie działał dla tych szablonów. Na wszelakich innych stronach szablony nie mają żadnych problemów z literą “ś”.
Obecnie jak np. w nazwie obiektu chcę wpisać “ś” to po prostu kopiuję tą literę, bo wpisanie z klawiatury u mnie nieosiągalne dla szablonów OSM.

Czy ktoś próbował w edytorze ID dodać żywopłot? Jest jakiś problem w polu wyboru rodzaju obiektu z pisaniem litery ż.

- znany problem, czeka na naprawę - https://github.com/openstreetmap/iD/issues/4834

@geoportal - pewnie padł serwer misiek - kto go obsługuje?

Tylda plus s, tj. ~s
Albo Linux, jeśli chcesz pozostać przy iD.