Wykorzystanie mapy OSM do aplikacji www, wyznaczanie trasy komunikacja

Hej,
Chcę zrobić aplikacje internetową z funkcją wyznaczania trasy z punktu A do punktu B w jednej konkretnej mniejszej miejscowości której nie ma w projektach typu Jakdojade czy Google Maps Transit.

Aktualnie zbieram materiały, czytam fora, i nasuwa się teraz z pozoru proste pytanie:

Czy mapy OSM można wykorzystać do takiej aplikacji? Tzn. odpowiedź z pewnością brzmi tak, jednak mój poziom programowania nie jest na wysokim poziomie, i czy nie jest to np. trudniejsze niż za pomocą Google Maps Transit które udostępnia swoje API, które ma już wbudowaną w siebie funkcję wyznaczania trasy komunikacją miejską, w OSM tego nie widzę, tylko samochodem/pieszo.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i opinie, sugestie.

Jeśli chodzi o dane to jak najbardziej. Tzn. jeśli zbierzesz dane i wstawisz je do OSM (relacje dla transportu miejskiego) to łatwo będzie je z powrotem wyciągnąć i zwizualizować. Co do stworzenia aplikacji to ja nie jestem świadomy istnienia takiej aplikacji może któryś z silników routingowych coś będzie miał (Graphoper, Mapzen, OSRM).

Jestem świeżakiem w kwestii OSM i mogę się mylić, ale mam taki pomysł w tej chwili aby w JOSM wprowadzić wszelkie linie komunikacji miejskiej (nie ma ich jeszcze w OSM w mojej miejscowości), a następnie za pomocą OpenTripPlanner (nie wiem jeszcze jak, bo nie znam tego oprogramowania) stworzyć aplikację? Ktoś podpowie czy mój zamysł trzyma się kupy? Czy może idę w złym kierunku.

Moim zdaniem OTP potrzebuje danych GTFS a nie relacji z OSM’a. Do OSM’a musiałbyś wprowadzić relacje z komunikacją, potem konwertować to na GTFS https://github.com/grote/osm2gtfs (w międzyczasie dodając informacje z rozkładem jazdy)

OTP używa danych OSM tylko do routingu samochód, rower, pieszo.

Pytanie jakiego narzędzia użyć następnie, po tym jak już będę miał gotowe dane GTFS, hmm… już sam nie wiem, szukam i szukam, i pomysłu dalej nie mam. :frowning:

Ja bym zaczął od tego żeby podał nazwę tej “mniejszej miejscowości”. Ile linii, skąd masz rozkłady, w jakiej formie masz rozkłady, czy działasz w porozumieniu z organizatorem komunikacji zbiorowej / miastem / gminą / whatever…

To nie jest tak, że zakładasz sobie konto Google Maps Transit i wrzucasz tam co masz ochotę… Użycie Opentripplannera to jak najbardziej spoko plan. Nie rozumiem tylko dlaczego go jeszcze nie odpaliłeś żeby zobaczyć “jak to ugryźć”. Są dostępne przykładowe dane do użytku

Stalowa Wola, 19 linii, rozkład udostępniony jest na oficjalnej stronie zakładu (http://www.mzk.stalowa-wola.pl/rozklad/main.htm), nie kontaktowałem się z żadnymi organizacjami.

Przy okazji próbuję odpalić OTP wedle tego http://docs.opentripplanner.org/en/latest/Basic-Usage/ no i mam problem, otóż po wydaniu polecenia java -Xmx1G -jar otp-0.19.0-shaded.jar otrzymuję komunikat “INFO (OPTMain.java:81) Nothing to do. Use --help to see available tasks.”
Czy coś więcej prócz kroków opisanych powinienem zrobić?

Sorry za szczerość ale myślę, że przy stanie wiedzy który demonstrujesz powinieneś ten pomysł zostawić. Nie potrafisz odpalić aplikacji mimo tego, że przeczytałeś manual. Nie starasz się czytać ze zrozumieniem. Jak wół aplikacja wywaliła Ci błąd: “Hej, kolego, nie powiedziałeś co mam robić, użyj --help aby zobaczyć jakie polecenia możesz mi wydać…”

Zrozum - takie aplikacje pracują na częstozmiennych danych i próba opierania tego i ręczne tworzenie danych jest chorym pomysłem. Jeśli napiszesz aplikację i ludzie zaczną jej używać to jeśli chociaż 1 raz się pomylisz, 1 raz nie będziesz miał czasu wprowadzić zmian trasy czy rozkładu - to użytkownicy Cię zlinczują, przykleją apce łatkę badziewia które źle wyznacza trasy i tyle z tego będzie.

Masz w ogóle pomysł na przetworzenie tych HTML’owych tabelek z trasą i rozkładem na GTFS?

Albo napiszesz skrypt przetwarzający automatycznie rozkład MZK na GTFS (a coś czuje, że nie napiszesz, bo nie jesteś w stanie odpalić gotowej aplikacji) albo te dane wydobędziesz od MZK. Inaczej - porzuć pomysł.

Dzięki za opinię, masz rację odnośnie automatyzacji pobierania danych z rozkładu, chciałbym jednak nawet dla samego siebie w domowym zaciszu zrobić taki projekt w oparciu o stałe dane, bez publikacji (przynajmniej do momentu ewentualnego rozwoju aplikacji).

Podpowiecie mi czy taki plan jest odpowiedni?
Na mapie OSM opracować wszystkie linie komunikacji miejskiej w mieście, następnie opracować dane GTFS, eksportować interesujący fragment mapy OSM do formatu .osm.pbf, i w ten sposób przenieść wszystkie dane o których wspomniałem do OpenTripPlannera.

Nie potrafiłem odpalić OTP, ponieważ nie korzystam w ogóle z linuxa, a odpaliłem go na wirtualnej maszynie na potrzeby OTP.
Już to nadrobiłem dla jasności :slight_smile:

Pozdrawiam i mam nadzieję że nie opuścicie teraz tematu :slight_smile:

p.s
Czy ktoś może podpowiedzieć dlaczego OTP nie wyszukuje mi połączeń komunikacją miejską, a tylko i wyłącznie pieszo zamiennie z całkowitym brakiem? W konsoli nie ma żadnych błędów w trakcie korzystania z OTP

https://imgur.com/AKSksDh

Spróbuj API Openlayers. Sam jestem na etapie tworzenia interaktywnej mapy.

Od tamtego czasu bardzo dużo czasu spędzam nad tym projektem i wiele się nauczyłem, tak więc całość opiera się na mapach OSM + oprogramowanie OpenTripPlanner.

:slight_smile: Pozdrawiam wszystkich.

Super. :slight_smile: I jak ten projekt się rozwija? Planujesz publikację?