Konferencja SotM Poland 2018

Jeśli ktoś z Was nauczy mnie jak nagrywać to, co się dzieje na desktopie i umieszczać to na YT to z chęcią to zrobię. Tym bardziej że to co powiedziałem to tylko początek całej tematyki a taki videotutorial by się przydał.

Konferencja międzynarodowa będzie oczywiście w języku angielskim. Doświadczenia zebrane tutaj bardzo nam pomogą. Co do podziękowań które już złożyłem Oldze: Zapomniałem podziękować również pracownikom Yanosika oraz z nazwiska: Kocio, Masti, Rysiu.
Nawiązane zostały ciekawe kontakty a przede wszystkim: uwierzylismy w siebie. To ważne.

Co do uwagi Zbigniewa: cóż, nieobecni głosu nie mają.

Moim zdaniem konferencja - mimo, że zorganizowana przez małe stowarzyszenie praktycznie bez budżetu - nie odbiegała znacznie od innych konferencji na których bywałem. Widać było ogrom pracy Olgi - wszystko dopięte - rejestracja, prowadzenie… no szacun…
Jak znajomi, którzy się wybierali ale jednak nie dali rady dowiedzieli się, że będzie transmisja live i możliwość przejrzenia tego później to zwariowali.
Co można zrobić jeszcze:

  1. Promocja (nie wiem ile z tego zostało zrobione… moje sugestie):
  • namawiać wszystkich zarejestrowanych uczestników do rozpowszechniania informacji o konferencji na swoich stronach, w mediach społecznościowych, itd.
  • mamy zebrane informacje o użyciu OSM (jest wątek na forum) - przesłać do wszystkich wymienionych tam firm i projektów info o konferencji wraz z uzasadnieniem dlaczego powinni się na niej pojawić
  • napisać do pism branżowych, portali z prośbą o promocje
  • napisać do wszystkich uczelni o zgodnych kierunkach
  • sprawdzić referery na serwerach kafelków (osmapa.pl, być może *.tiles.openstreetmap.org) pod kątem polskich domen i również rozesłać informację o konferencji (skoro już używacie)…
  1. Długość wystąpień - ja miałem 40 minut - mam nadzieję że się tego dobrze słuchało i nie przynudzałem - wyrobiłem się ledwo - nie wyobrażam sobie co byłbym w stanie przekazać w 20 minut, a większość miała tyle.

Część prelekcji z drugiego dnia mam nagrane, ale muszę przejrzeć jak te nagrania wyszły - szczególnie pod kątem audio. Jak się będą do czegoś nadawały to z przyjemnością udostępnię.

Wielkie dzięki za konferencję i polecam się na przyszłość.

No cóż, znacząco się przyczyniłeś do mojej nieobecności.

Zgadzam się, że ta międzynarodowość nie wyszła. Ale ja osobiście bym się na pewno nie pojawił gdyby wykłady miałyby być po angielsku. Po prostu zróbmy z tego wydarzenie polskie. takie coś nam wystarczy, a jeśli konferencja się rozrośnie to można mieć osobne sale z częścią ang i polską.

Najpierw pogadam z ekipą robiącą SOTM. Będą też inne miejsca kandydowały więc spokojnie. Zobaczymy. Gdyby co, to jasne: mozna robić część polską i część międzynarodową. Tak zrobili np. w Buenos Aires: Była tam część z lokalnymi tematami i lokalnym językiem.

Również jestem zdania, że polska edycja powinna być po polsku. Można by ewentualnie przygotować wersje dwujęzyczne np. prezentacji i udostępnić wcześniej na stronie. Wówczas gość z zagranicy mógłby podczas danej prezentacji przeglądać wersję anglojęzyczną.

Nie wiem jak było na naszej konferencji, ale nie bardzo wierzę w dwie rzeczy: że prelegenci przyślą coś wcześniej (nawet z poganianiem) i że będą się trzymać czasu (nawet jeśli jest osobny ekran z dużym czasomierzem). Ale mogę się mylić.

Jaki system? Windows? Jeśli tak - to który Windows? Linux?

Jest szansa, żeby udostępnić materiały z konferencji, np. prezentacje?

Ja przychylam się do opinii że jak na pierwszy raz było naprawdę super! :slight_smile:
Co do uwag – w drugim dniu na pewno nagłośnienie, chwilami ciężko było usłyszeć prelegentów.
No i długość prelekcji - niektórzy poprzeciągali dość sporo swój czas, choć może to dlatego że spontanicznie przeszli na angielski.

To może jakiś głośny gong po końcu przydzielonego czasu ?

Do robienia gifów nie znam nic lepszego od ScreenToGif https://github.com/NickeManarin/ScreenToGif http://www.screentogif.com/.

Ja się chyba zmieściłem o ile dobrze pamiętam :wink: nawet chyba została mi chwila na pytania, ale ich nie było więc został czas ekstra.

Byłem na róznych GISdayach i najbardziej podoba mi się opcja, że jest przed Tobą laptop ze stoperem :slight_smile: ale wtedy pytania powinny być poza prezentacją w dodatkowym czasie.

Na linuksie używam Peek :slight_smile: polecam

Na Linuksie używam/używałem RecordMyDesktop i Kazam. Nie wiem tylko, czy “potrafią” nagrywać gify. Osobiście preferuję pliki wideo, bo z gifami jest problem przy skalowaniu - podczas oglądania w innych rozdzielczościach/proporcjach niż natywna.

Popieram, nawet sam sobie chciałem coś takiego zorganizować ale nie zdążyłem.

Miały być (i mam nadzeje że będą), jeśli nie zostaną wrzucone/ktoś potrzebuje ich pilnie to wyślijcie wiadomość przez https://www.openstreetmap.org/message/new/Mateusz%20Konieczny i udostępnie swoje.

To samo znam z CopyCampu, a ten stoper jeszcze na koniec mrugał gdy czas się powoli kończył i z zielonego robił się czerwony. To pomaga, ale i tak zawsze znajdzie się prelegent, który zareaguje tak, że zacznie mówić szybciej, ale wcale nie krócej :slight_smile: albo skupi się nad swoim wystąpieniem tak, że zapomni spojrzeć na ekran, albo będzie mówić powoli i do zaplanowanego końca mimo wszystko. Pomagało też trochę jak ktoś z nas z obsługi ręcznie dawał sygnały, że zostały ostatnie minuty - oczywiście to też nie gwarantowało punktualności, ale ludzka interwencja pozwalała skuteczniej ściągnąć uwagę prelegenta.

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest chyba zarezerwowanie czasu między wystąpieniami (najwyżej będzie go więcej na rozmowy kuluarowe, więc się nie zmarnuje i tak), ale w tym wypadku po prostu mieliśmy mało czasu na wszystko, a zwiększanie dyscypliny czasowej może być skuteczne, ale mam wrażenie że czasem nawet warto trochę przeciągnąć niż robić atmosferę jak w fabryce.

Witam.
Kto mi może szybko podać konto stowarzyszenia , wysłałem przelew na konto podane na stronie i przelew wraca ( bank mówi że koto zamknięte ) w tamtym roku poszło , nie było problemu

Hej, numer konta na http://openstreetmap.org.pl/stowarzyszenie/wesprzyj-nas/ jest wg moich informacji aktualny.
Natomiast składka członkowska Stowarzyszenia i opłata za konferencję to osobne rzeczy :wink:

Tak swoją drogą to 50 zł i tak było symboliczne (na zasadzie żeby szli zainteresowani, a nie ludzie chętni na darmowe jedzenie), bo większa niż wpływy z opłat była darowizna od Wikimedii.

Na ten numer konta wczoraj wysłałem, dzisiaj bank dzwoni że przelew wraca. A wpłata jako wsparcie Stowarzyszenia ot tak sobie raz do roku wysyłam.

Jutro sprawdzę w banku czy Pani cyferek nie poprzestawiała , u mnie a potwierdzeniu dobrze :slight_smile:

Na początek - dziękuję organizatorom za imprezę, a wszystkim za udział. Tu przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie :).

Organizacyjnie było bardzo dobrze. Profesjonalnie. Otoczka nie jest najważniejsza, ale sprawia dobre wrażenie, a gadżety, jedzenie, miejscówka - naprawdę na poziomie. A już mając na uwadze cenę, to ho-ho.
Wystąpienia ciekawe, dla mnie to była możliwość przyjęcia pewnej dozy technikaliów. Ciekawe były także te prelekcje, które może niektórych z edytorów nie interesowały, jako niebezpośrednio dotyczące istoty OSM. Np. Yanosik czy Poznań. Mam nadzieję, że kogoś i moja pogadanka zaciekawiła. Dobrze, że jest nagranie (świetnie zrealizowane!), łatwiej mi skorygować niektóre swoje błędy.
Nie chciałbym być źle odebrany (zwłaszcza, że mistrzem przemówień nie jestem), ale niektórzy prelegenci troszkę mogliby poprawić formę wystąpień (kwestia doświadczenia i mówienia np. do ludzi, a nie do ekranu rzutnika :wink: ).

Dyscyplina czasowa to zwykle spory problem na konferencjach, a zmieszczenie się w czasie jest pewną sztuką (warto przećwiczyć na sucho). Chyba jedynym rozwiązaniem jest pozbawiony skrupułów nadzorca prowadzący sesję.

Rozmowy nieoficjalne też ciekawe, ale o tym pozwoliłem sobie napisać w temacie o współpracy z partnerami (https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=58868).