Do Poznaniaków i okolicy :-)

W części tramwajów i autobusów w Poznaniu mamy ekrany wyświetlające m.in. mapę trasy. Podkład to OSM, niestety jest kilka mankamentów:
-czasem podkładem jest Mapnik, a czasem MapQuest (nie mam pojęcia od czego to zależy, myślę, że dobrze byłoby to ustandaryzować)
-wczoraj w jednym z tramwajów na mapie z Mapnikiem brak było atrybucji
-mapa jest bardzo rzadko aktualizowana

Kiedyś już pisałem do MPK w tej sprawie poprzez formularz internetowy, ale dostałem tylko na “odwal się” odpowiedź, że niby przekazali to do firmy obsługującej ekrany.
Czy ktoś ogarnięty mógłby skontaktować się pisemnie z MPK i zaproponować, żeby mapa była aktualizowana przynajmniej co kwartał, przypomnieć o atrybucji itd.?

Dla ścisłości: Mapnik to tylko “silnik” używany dla domyślnego stylu, ale także do wielu innych map. Domyślny styl nazywa się OpenStreetMap Carto (w skrócie osm-carto).

A jest kiedykolwiek? Bo zgadywałbym że nie jest modyfikowana od momentu wyprodukowania ekranu (w Krakowie nowsze pojazdy mają ekrany z podanym źródłem, starsze nie - kto wie, może narzekanie na brakujące źródło się do tego przyczyniło).

A bardziej na temat - polecam konto na ePUAP https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap - można wysyłać pisma elektroniczne, będące pismami urzedowymi (urząd ma termin w którym musi odpowiedzieć). Niektóre urzędy już dorosły do przyjmowania tego typu uwag mejlem.

Ostatnio zacząłem patrzeć na adresacje w Poznaniu. W terenie, na tablicach widnieje nazwa ulicy oraz nazwa jednostki obszarowej SIM na granatowym tle (np. Spławie, Sołacz, Zatorze). Co więcej, jednostki te mają ustalone granice-na starej stronie ZDM widniała mapa oraz plik tekstowy z opisem granic. Nominatim przy wskazywaniu adresu dołącza “neighbourhood”, “quarter” oraz “suburb”.

Aktualnie w Poznaniu relacje osiedli samorządowych (np. Szczepankowo-Spławie-Krzesinki) mają admin_level=9, place=suburb. Jednostki obszarowe SIM natomiast widneją jako punkty (brak granic-nominatim “głupieje”) z tageim place=neighbourhood.

Czy poprawne będzie otagowanie relacji jendostek SIM jako type=boundary, boundary=administrative, admin_level=10 (admin_level=11 dla podpodziału np. “os. Na murawie” w ramach Winogrady), name=*, place=quarter (neighbourhood dla podpodziału) i pozostawienie aktualnego tagowania osiedli samorządowych?

Według tej strony wiki admin_level=10 jest nieużywana.
Jeśli spojrzysz jak zrobiona jest np. Warszawa to jest faktycznie przeskok z level 9 od razu na level 11 (obszar Miejskiego Systemu Informacji).
Zatem w tym przypadku per analogium powinno być raczej moim zdaniem Stare Winogrady admin_level=9 i w ramach tego od razu Osiedle Na Murawie jako admin_level=11. Problem jest taki że Podział administracyjny (nie tylko) Poznania nie jest tożsamy z Systemem Informacji Miejskiej.

Z tego linku wynika, że jest używana.

Faktycznie racja, coś źle wkleiłem - miałem na myśli ten link.

A informacje pod tym linkiem są nieaktualne :slight_smile:

Za dużo powiedziane. Tylko informacja w tabelce dotycząca admin_level=10 jest nieaktualna. Reszta z grubsza się zgadza.

To prośba czy możecie w takim razie poprawić tą tabelkę?

Zauważyłem, że na fokach rósł las - poprawiłem :slight_smile:

Jeśli chodzi o zoo to nie wiem czy dodawanie zwierząt jako atrakcji to dobry pomysł. Sam tak zrobiłem dawno temu we Wrocławskim zoo, ale niestety nawigacja jest zaspamowana dziwnymi atrakcjami. Myślę, że trzeba użyć innego tagu i poprosić chłopaków od renderingu aby nadal się wyświetlały.

Nie mam lepszego pomysłu, w Warszawie zrobiłem to samo, gdzieś za granicą - chyba w Berlinie - znalazłem to samo rozwiązanie. Jak by nie było jest to atrakcja w o wiele większym stopniu niż multum tego, co ludzie zwykle tagują w ten sposób.

Nowy tag można wprowadzić, tylko będzie ciężko to doprowadzić do wyświetlania. Na osm-carto (bo rozumiem, że mówisz o domyślnej mapce, a nie jakiejś innej) wprowadzamy właściwie tylko te, które są udokumentowane na wiki i w miarę powszechne. Nie ma jakiegoś jedynego miernika po czym poznać powszechność, Paul rzucił kiedyś coś o 2-5 tys. gdy mowa była o typach sklepów i niby wiadomo, że nie wszystkiego to dotyczy (np. stolic jest mniej) i liczby nie są twarde, ale w praktyce jest tak trudno wyrobić zgodę, że rzadko ryzykujemy. Jeśli jednak chcemy iść tą drogą, to na początek dyskusja na Tagging (żeby ustalić sensowny tag) i zrobienie dokumentacji na wiki.

No to może być chyba trochę problem bo jak podaje wiki ten tag jest dość popularny.

Ja w sumie też tak robiłem.

A może podejść do problemu od drugiej strony, tj. weryfikacja tych wszystkich “dziwnych atrakcji”, pytanie tylko czy mówimy o attraction=* czy o tourism=attraction , no i na co to ewentualnie zmienić ? :confused:

No to w zasadzie nie ma co wymyślać:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:attraction%3Danimal

Tylko żeby nawigacje nauczyły się to potem filtrować i już.

Ja bym dodał attraction=animal.

Jeśli jest jakiś problem to po stronie wyświetlających wszystkie atrakcje turystyczne bez próby określenia które są ważniejsze.

Czołem Wiara!

Nie wiem czy zauważyliście ale ostatnio dość sporo rozmnożyły nam się drogi typu primary w Poznaniu !
Mówię tu o niedawnych zmianach kolegi Tomasza S. vel szalona_entropia, który serią zestawów zmian podniósł kategorie kilkunastu ulic w Poznaniu właśnie na primary:
https://www.openstreetmap.org/changeset/60125731
https://www.openstreetmap.org/changeset/60125874
https://www.openstreetmap.org/changeset/60125951
https://www.openstreetmap.org/changeset/60126066
https://www.openstreetmap.org/changeset/60126162
https://www.openstreetmap.org/changeset/60126270
https://www.openstreetmap.org/changeset/60126417
https://www.openstreetmap.org/changeset/60126511
https://www.openstreetmap.org/changeset/60127511
https://www.openstreetmap.org/changeset/60127605
https://www.openstreetmap.org/changeset/60127691
https://www.openstreetmap.org/changeset/60127747
https://www.openstreetmap.org/changeset/60129010
https://www.openstreetmap.org/changeset/60129067
https://www.openstreetmap.org/changeset/60129108

Kasmar wstępnie zgłaszał już na forum wątpliwości co do tych zmian, ale ponieważ sprawa dotyczy naszej okolicy myślę, że fajnie byłoby też obgadać ją jako poznańska społeczność OSM.
Ja szczerze powiedziawszy też uważam, że te zmiany są nieuzasadnione. Po pierwsze te ulice od lat były secondary i jakoś nikomu to nie wadziło. Nie widzę też jakiegoś szczególnego powodu aby teraz nagle zmieniły się na primary bo przecież raptem nie zmienił się ich charakter. Są to i były drogi miejskie obecnie funkcjonujące jako DW (a nie DK, choć wiadomo że sama klasyfikacja urzędowa nie jest rozstrzygająca) po których wszakże nie jest prowadzony ruch między miastami (tranzytowy) a raczej ruch wewnątrz-miejski między głównymi dzielnicami. A gołym okiem widać że głównym kryterium do zmian była tutaj dwupasmowość jedni a nie ich funkcja, bo np. Obornicka mimo że też jest drogą prowadzącą do centrum nie została przerobiona na primary…

Co z tym robimy?
Cofamy ? :confused:

Poznań to duże miasto i istotny punkt do pokonania w kierunkach S-N oraz W-E, a nie każdy chce korzystać z płatnej autostrady. Ekspresówka jest tylko na zachód i to w dość dużym oddaleniu od miasta. S5 na południu nie jest jeszcze skończona.
Z tego powodu dla nadjeżdzających z wielu kierunków atrakcyjny jest przejazd przez miasto.

Dla mnie zmiany wyglądają sensowanie, a na pewno bardzo przypominają mi drogi primary z Krakowa, które w większości się ostały po poruszeniu niedawno ich tematu na tym forum.

Już tłumaczę.
Kluczem było znaczenie (funkcja) tych dróg “Ring” wokół centrum to tzw. II rama komunikacyjna. Głogowska i Krzywoustego to dwie główne drogi wjazdowe do miasta od południa (czyli od A2, S5 i S11, jakaś połowa Polski tędy wjeżdża do miasta), przy okazji mają też wysokie parametry techniczne. Zasadne jest zatem, aby wyróżnić te trasy w porównaniu np. z DW430.
Co do Obornickiej, to nie zmieniałem na primary bo po pierwsze ma niskie parametry techniczne, a po drugie wjazd do miasta od północy obsługuje jednak znacznie mniej ruchu niż te od strony południowej (dojazdy do A2). Oczywiście można rozważyć zmianę jej na primary.
Do rozważenia jest też zmiana innych ulic, np. ul. Królowej Jadwigi na secondary, bo tertiary to jak na mój gust za mało.

To, że coś “od lat było secondary i jakoś nikomu to nie wadziło” to nie jest argument. Akurat to tagowanie jest jeszcze do poprawy w wielu miastach, po prostu mało kto się nad tym zastanawia.
Taka na przykład Wisłostrada w Warszawie, ktoś kiedyś obniżył na secondary i “nikomu to nie wadzi”, ale to jak najbardziej powinno być primary, a miejscami może i trunk.

PS
Dla porównania polecam zobaczyć jak to wygląda w innych dużych miastach europejskich. Główne trasy są primary.
https://www.openstreetmap.org/#map=13/47.0667/15.4358

PS2
Tak naprawdę to moim zdaniem Krzywoustego i Głogowska na odcinkach bezkolizyjnych powinny być otagowane jako trunk. Ale ponieważ jeszcze nie wszyscy są do tego przekonani, to taka zmiana musi poczekać :slight_smile:

Myślę że gdyby znaleźć (trzeba by wystąpić do ZDM w trybie inf. publicznej) zestawienie klasy dróg (Zbiorcza, Dojazdowa itd) dla Poznania to można by na jego podstawie bronić te edycje.
W mojej opinii “na teraz” nie może zostać tak jak jest z powodu niechlujstwa (pominięte fragmenty, łączniki, area:highway, ronda). Czyli należy albo bardzo starannie poprawić albo wycofać całość.