Konferencja SotM Poland 2018

No właśnie, z tych samych powodów ja też się zastanawiam co zrobić z fotkami, które strzelałem zarówno w trakcie konferencji, jak i poza nią.

Witajcie, cieszymy się, że wrażenia są przeważnie pozytywne. Dziękujemy za Waszą aktywną obecność.
Oby to spotkanie zaowocowało dalszymi działaniami promocyjnymi i propagatorskimi. Prawdziwa praca dla Stowarzyszenia zaczyna się teraz - utrzymać i rozwinąć nawiązane kontakty.
Odnośnie zdjęć mam prośbę o przesłanie ich do mnie -olga.baranczyk@openstreetmap.pl lub olgab@yanosik.pl - pozwolę sobie je zarchiwizować a zdjęcia grupowe wykorzystam do umieszczenia relacji na stronie konferencji, na FB OSM i Yanosika.
Olga i zespół Yanosika

Ludzie kochani, proszę róbmy tak, jak się to zwsze robi: Fotki na strone wiki spotkania!
Jestem Wam wszstkim bardzo, bardzo wdzięczny za wspólny wysiłek i za fantastyczną konferencję!
Dziękuję szczególnie Oldze ale i całej reszcie Zarządu i prelegentom.
Nie myślałem że będzie AŻ TAK FAJNIE!!

Dlatego zaproponowałem na zakończenie by następna światowa SOTM za dwa lata odbyła się W Polsce! Co Wy na to?

Czemu nie, przecież tym razem się udało. Teraz może być tylko lepiej :slight_smile:

Konferencja SOTM Poland 2018 tylko przez chwilę, na początku przygotowań, miała w domyśle aspekt międzynarodowy, który szybko został porzucony. Zaproszenie gości z zagranicy nie miało na celu “umiędzynarodowienia” spotkania a było próbą poszerzenia horyzontów dla wymiany doświadczeń.
Jeżeli ktoś kiedyś zdecyduje się organizować spotkanie międzynarodowe, to na pewno weźmie pod uwagę aspekt językowy i wiele innych spraw, które wtedy trzeba uwzględnić.

Tak, ja mówię o problemie praktycznym, a nie że w ogóle źle i tylko cudem się “udało”. Chodzi mi o to, że mieliśmy stronę po angielsku i zapraszaliśmy po okolicy, ale sami nie do końca wiedzieliśmy co z tym zrobić, a jak podjęliśmy decyzję, to zabrakło jasnej informacji, że obowiązuje język polski. Spotkanie z talajem miało sens i tak, ale mam poczucie, że nie dopracowaliśmy tego elementu i dlatego konferencję oceniam na 5-.

Byliśmy świadomi problemu. Chodzi o to, że para tłumaczy symultanicznych (plus słuchawki) to ogromne koszta, w dodatku trzeba ich wcześniej zapoznać ze słownictwem GIS/OSM. Jarek Lipszyc powiedział, że na CopyCamp (z którego czerpałem doświadczenia) w końcu przeszedł całkiem na angielski jako standard. W zależności od funduszy można to rozwiązać tak albo siak, byle było to jasne. I zgadzam się z Olgą, że jeśli to ma być SotM ogólny, to będzie zupełnie jasne, że to konferencja międzynarodowa i takiego zawirowania nie będzie.

Nic więcej nie było nagrywane, ten wykład już się nie załapał.

Dzięki, szkoda
Wysyłam jutro datek, może następnym razem się złapie ?

Jeśli ktoś z Was nauczy mnie jak nagrywać to, co się dzieje na desktopie i umieszczać to na YT to z chęcią to zrobię. Tym bardziej że to co powiedziałem to tylko początek całej tematyki a taki videotutorial by się przydał.

Konferencja międzynarodowa będzie oczywiście w języku angielskim. Doświadczenia zebrane tutaj bardzo nam pomogą. Co do podziękowań które już złożyłem Oldze: Zapomniałem podziękować również pracownikom Yanosika oraz z nazwiska: Kocio, Masti, Rysiu.
Nawiązane zostały ciekawe kontakty a przede wszystkim: uwierzylismy w siebie. To ważne.

Co do uwagi Zbigniewa: cóż, nieobecni głosu nie mają.

Moim zdaniem konferencja - mimo, że zorganizowana przez małe stowarzyszenie praktycznie bez budżetu - nie odbiegała znacznie od innych konferencji na których bywałem. Widać było ogrom pracy Olgi - wszystko dopięte - rejestracja, prowadzenie… no szacun…
Jak znajomi, którzy się wybierali ale jednak nie dali rady dowiedzieli się, że będzie transmisja live i możliwość przejrzenia tego później to zwariowali.
Co można zrobić jeszcze:

  1. Promocja (nie wiem ile z tego zostało zrobione… moje sugestie):
  • namawiać wszystkich zarejestrowanych uczestników do rozpowszechniania informacji o konferencji na swoich stronach, w mediach społecznościowych, itd.
  • mamy zebrane informacje o użyciu OSM (jest wątek na forum) - przesłać do wszystkich wymienionych tam firm i projektów info o konferencji wraz z uzasadnieniem dlaczego powinni się na niej pojawić
  • napisać do pism branżowych, portali z prośbą o promocje
  • napisać do wszystkich uczelni o zgodnych kierunkach
  • sprawdzić referery na serwerach kafelków (osmapa.pl, być może *.tiles.openstreetmap.org) pod kątem polskich domen i również rozesłać informację o konferencji (skoro już używacie)…
  1. Długość wystąpień - ja miałem 40 minut - mam nadzieję że się tego dobrze słuchało i nie przynudzałem - wyrobiłem się ledwo - nie wyobrażam sobie co byłbym w stanie przekazać w 20 minut, a większość miała tyle.

Część prelekcji z drugiego dnia mam nagrane, ale muszę przejrzeć jak te nagrania wyszły - szczególnie pod kątem audio. Jak się będą do czegoś nadawały to z przyjemnością udostępnię.

Wielkie dzięki za konferencję i polecam się na przyszłość.

No cóż, znacząco się przyczyniłeś do mojej nieobecności.

Zgadzam się, że ta międzynarodowość nie wyszła. Ale ja osobiście bym się na pewno nie pojawił gdyby wykłady miałyby być po angielsku. Po prostu zróbmy z tego wydarzenie polskie. takie coś nam wystarczy, a jeśli konferencja się rozrośnie to można mieć osobne sale z częścią ang i polską.

Najpierw pogadam z ekipą robiącą SOTM. Będą też inne miejsca kandydowały więc spokojnie. Zobaczymy. Gdyby co, to jasne: mozna robić część polską i część międzynarodową. Tak zrobili np. w Buenos Aires: Była tam część z lokalnymi tematami i lokalnym językiem.

Również jestem zdania, że polska edycja powinna być po polsku. Można by ewentualnie przygotować wersje dwujęzyczne np. prezentacji i udostępnić wcześniej na stronie. Wówczas gość z zagranicy mógłby podczas danej prezentacji przeglądać wersję anglojęzyczną.

Nie wiem jak było na naszej konferencji, ale nie bardzo wierzę w dwie rzeczy: że prelegenci przyślą coś wcześniej (nawet z poganianiem) i że będą się trzymać czasu (nawet jeśli jest osobny ekran z dużym czasomierzem). Ale mogę się mylić.

Jaki system? Windows? Jeśli tak - to który Windows? Linux?

Jest szansa, żeby udostępnić materiały z konferencji, np. prezentacje?

Ja przychylam się do opinii że jak na pierwszy raz było naprawdę super! :slight_smile:
Co do uwag – w drugim dniu na pewno nagłośnienie, chwilami ciężko było usłyszeć prelegentów.
No i długość prelekcji - niektórzy poprzeciągali dość sporo swój czas, choć może to dlatego że spontanicznie przeszli na angielski.

To może jakiś głośny gong po końcu przydzielonego czasu ?

Do robienia gifów nie znam nic lepszego od ScreenToGif https://github.com/NickeManarin/ScreenToGif http://www.screentogif.com/.

Ja się chyba zmieściłem o ile dobrze pamiętam :wink: nawet chyba została mi chwila na pytania, ale ich nie było więc został czas ekstra.

Byłem na róznych GISdayach i najbardziej podoba mi się opcja, że jest przed Tobą laptop ze stoperem :slight_smile: ale wtedy pytania powinny być poza prezentacją w dodatkowym czasie.

Na linuksie używam Peek :slight_smile: polecam