Witam. Da się jakoś naprawić wyświetlanie nazwy https://www.openstreetmap.org/#map=17/52.79148/17.18485 napis nie wyświetla się nawet na środku obszaru tylko bez sensu uciekł do płotu:). W edytorze ID podczas edycji jest na środku w edytorze JOSM podobnie natomiast podczas domyślnego wyświetlania nie wiedzieć czemu napis ucieka
Jeśli chodzi o nazwy obszarów to pozostaje kwestia wdrożenia na serwerach OSMF, a dokładniej przygotowania pakietów dla Ubuntu - Mapnik 3.0.19 + libapache2-mod-tile. Udało mi się przeportować Mapnika do Ubuntu 16.04, ale mod_tile nie działa z nim - pewnie trzeba dodać łatkę żeby używał biblioteki mapbox-variant . Szczegóły w tej dyskusji:
Dzięki temu, że mogliśmy pogadać z talajem na SotM okazało się, że zna się trochę na pakietach i przygotował zestaw pakietów Mapnik+mod_tile dla Xeniala:
Czy ktoś z was mógłby przetestować jak działają? Bardzo mi zależy, bo to chyba ostatni krok, żeby wreszcie (po pół roku starań) móc zamknąć ten problem.
Ktoś - oczywiście już nawet nie pamiętam kto… - zapytał mnie na przerwie między wykładami na SotM PL na temat możliwości przyspieszenia obsługi bazy danych dla osm-carto. Akurat kto inny to niedawno zaczął sprawdzać i wstępne wnioski są takie, że powinno się dać:
Mam nadzieję, że w ciągu roku uda się nam zdobyć serwer dla polskich projektów i nawet jeśli administratorzy OSMF nie wykorzystają tej optymalizacji, to może się na przykład przydać nam.
Wypuściłem właśnie nową wersję OSM Carto, jeśli wszystko pójdzie jak zwykle, to prawdopodobnie dziś wieczorem zacznie się wdrożenie na serwerach fundacji, począwszy od poziomów z0-z12.
Najważniejsze zmiany w v4.10.0 to wyświetlanie ikon zamków, pałaców i dworków a także kropek z nazwami dla biur - podejrzewam, że do obu tych rzeczy będą uwagi i zmiany jeszcze (tak jak wieże, które powinny zostać uzupełnione w następnym wydaniu), ale przynajmniej jest sensowny początek. Inne ważne rzeczy to wyświetlanie nazw placów otagowanych jako punkty (do tej pory wyświetlały się tylko obszary), duże zatoki (tu było odwrotnie - dotąd wyświetlały się tylko punkty, teraz także obszary), wodospady, miejsca parkingowe i plażowe ośrodki wypoczynkowe. Dokładniejsze informacje po angielsku są tu:
Na stronie CesiumJS można wybrać ładną kulkę zamiast znienawidzonego przez kartografów Web Mercatora i nawet jest do wyboru OSM Carto, nieco tylko wzbogacona o bajery - dość sensownie sobie radzi z przekształceniem:
https://www.openstreetmap.org/way/202833897
Ktoś mi wytłumaczy co tu się podziało z ikonką? Z tego co widzę to rozumiem, że wziął się kształt ikony na podstawie amenity, a jej kolor i rozmiar na podstawie office?
Udało mi się wreszcie wymyślić jak wyświetlać rurociągi - teraz trzeba jeszcze tylko dobrać odpowiednie wymiary (wielkości segmentów, zakończeń i odstępów), znaleźć odpowiedni kolor i od którego poziomu będą się wyświetlać:
Nowa wersja stylu została wydana wczoraj - poza poprawką wyżej wspomnianego błędu amenity/office zmieniliśmy wreszcie ikonki źródeł, dodaliśmy obszary dla policji, straży, dworców autobusowych taksówek, zostały ukryte podziemne perony, a bramy i inne barierki, światła drogowe oraz obszar zabudowany na z12 nie rzucają się już tak mocno w oczy:
Największą zmianą jest wyświetlanie nawierzchni dróg (jeden z najstarszych bilecików i bardzo oczekiwany), ale też dodaliśmy kilka nowych typów wież, bramę miejską, wyświetlanie nazwy place=quarter (czyli brakującego elementu między dzielnicą a osiedlem), pojawiły się nazwy śluz, punkty informacyjne są wreszcie zróżnicowane i nie wszystkie wyświetlają się tak wcześnie jak dotąd, nazwy strumieni i rowów melioracyjnych wyświetlają się obok linii, a nie na niej, a schronienia są wyświetlane na brązowo, inaczej niż miejsca do noclegu - plus jeszcze kilka innych zmian.
Niemiecki fork zwykle szybko to wdrażał niezależnie od OSMF, ale tym razem Sven Geggus poczuł się zaskoczony, bo główną zmianą jest sposób wyświetlania dróg, a w związku z wyświetlaniem nawierzchni ten kod się zmienił. Chyba nawet się wkurzył, ale dziwi mnie to, bo nad tym kodem pracowaliśmy ponad rok, więc miał szansę nie tylko zauważyć, ale też się wypowiedzieć:
Psy szczekają, karawana jedzie dalej Kiedy wdrożenie?
Myślę, że mając rendering unpaved można snuć bardziej konkretne plany poprawy wielu tracków, które są tak otagowane tylko z powodu nieutwardzenia, bo naprawdę są unclassified/residential.
Byłby to duży projekt, ale bardzo potrzebny. Niektóre rejony są w kiepskim stanie.
Z wdrożeniem jest jakiś dziwny problem, bo podobno jest dużo gorsza wydajność na niskich poziomach (rzędu 20x!), choć teoretycznie powinna być właśnie lepsza z powodu zmniejszenia dokładności (obszary poniżej piksela nie są uwzględniane na danym poziomie przybliżenia) i uaktualnionych indeksów:
Mam pytanie - czy jest planowane wprowadzenie jakiegokolwiek renderingu dla obszarów landuse=greenfield ?
W tej chwili renderuje się praktycznie większość landuse w tym te powiązane z budową w toku (construction) jak i obszary poprzemysłowe (brownfield).
Z kolei brak renderingu dla landuse=greenfield powoduje niestety często że obszary przewidziane dopiero w przyszłości pod zabudowę przemysłową są od razu zaznaczane jako industrial (bo ten obszar się renderuje), mimo że nie ma na nich praktycznie śladu jakiejkolwiek aktywności przemysłowej (a często nawet ani jednego budynku), kilka przykładów:
Planów teraz nie ma. Kiedyś było wyświetlane tak samo jak tereny budowlane i brownfield, ale zostało usunięte z braku pomysłu jak powinno wyglądać - tu jest opis sprawy: