Heb ook gemerkt dat sommige haltes op de grens van twee zones een dubbel nummer hebben in de dienstregeling van bv. QBuzz.
En sommige haltes hebben voor de ene concessie/busmij een heel ander nummer dan voor een andere concessie.
In het CHB staan ze echter altijd met slechts één nummer, immers fysiek slechts één halte/stopplek.
In de map http://data.ndovloket.nl/haltes/ staat een bestand PassengerStopAssignment… waarin dergelijke ‘dubbele nummers’ weer herleid worden naar dat ene nummer in het CHB.
Deze vraag heb ik al eerder gesteld, maar daar kwam toen geen antwoord op; dus bij deze nogmaals:
Vanuit België komen diverse buslijnen van De Lijn naar ons land toe en bedienen daarbij meerdere haltes op Nederlands grondgebied. Bij het nalopen van deze haltes, blijkt dat deze haltes de volledige naam hebben (bijvoorbeeld: Oostburg, Watertoren of Maastricht, Boschstraat). Gebruikelijk is echter dat hier alleen de naam Watertoren wordt gebruik bij de tag “name=…” en dat eventueel op de stop_position wel de plaatsnaam toegevoegd kan worden.
Is hier een bepaalde oplossing voor?, want vanuit de consistentie gezien zou bij al deze haltes de plaatsnaam eraf gehaald kunnen worden bij de tag “name=…”.
Ik heb zelf ook liever de plaatsnaam er niet bij. Volgens mij zijn het vooral Belgische mappers die het doen (maar ook in Duitsland wordt dit wel gedaan). Er is wel een “probleem” met de JOSM PT plugin die de naam van de eerste en laatste halte vergelijkt met de from: en to: in de relatie. Als die niet overeenkomen dan krijg je daar een opmerking over. En ik vind het wel netter om in de from: en to: van de relatie de plaatsnaam erbij te zetten.
Dus een echte oplossing heb ik niet, behalve dat ik haltes liever zonder plaatsnaam tag.
Als er meer dan 1 CHB IFOPT nummer per haltepaal is dan gaat er wat mis qua CHB. Uitgangspunt is namelijk daar dat er 1 quay voor 1 haltepaal/perron is. In principe zou je daar wel over kunnen mailen met beheersorganisatie CHB, zie https://www.crow.nl/ndov/haltedatabeheer-1
Vervoerders hanteren soms meer dan 1 haltenummer per quay doordat dingen als OVchipkaart en sommige voertuigvolgsystemen schijnbaar nogal moeite hebben met 2 keer dezelfde halte in een rit.
Deze zag ik, kwam daar via een andere zoektocht naar een voorbeeld voorbij.
Het geeft aan dat men taggen wil wat men ziet, een aparte baan naar de bus stoppositie. Ik zie meerdere van deze banen ingetekend in Nederland. En dat lijkt mij logisch. Dat men de stoppositie op de juiste plaats wil taggen. En de route relatie omgetagd moet worden.
Hoe deze way getagd moet worden, net als de doorgaande weg of is het een vorm van service. Het wordt nogal eens verschillend gedaan.
Ik vraag me ook af hoe dit stuk te taggen als men area:highway wil taggen.
Want is de plaats waar de bus stopt, public_transport=platform, het is wel een platform voor de bus, maar hoe te benoemen?
Als losse node naast de weg. Als er bijvoorbeeld alleen een haltepaal staat en er geen verdere markeringen van de bushalte zijn.
Op een node van een way, naast de rijbaan. Als je een (smal) halteperron of een deel van het troittoir wilt markeren.
Op een node van een area. Als je de fysieke omvang van de halte kunt weergeven.
Wat daarbij van belang is, is dat alleen de tag Highway=bus_stop er voor zorgt dat het blauwe bus-symbool op de kaart verschijnt.
Alle andere tags of combinaties daarvan renderen niet op de kaart.
Dat staat er niet, want de paal op een platform, zijn twee elementen en beide te taggen. Hoe tag je dan beide? Dat is wat ik zie.
Die paal met L3 bord is belangrijk om aan te geven, dat het een bushalte is. Dus de busstop
Maar je mag alleen een node van een way of area gebruiken.
Terwijl de paal wel eens ergens naast het platform staat of er midden op.
De wiki kent geen onderscheid tussen de paal en de halte.
In PT v2 bestaan maar 2 elementen: de stop_position en de halte(=waar de reizigers wachten op de bus).
Deze halte kan dus op 3 manieren op de kaart worden gezet: een losse node, een way of een area.
Je zou dus een voorstel kunnen indienen om in PT v2 in het vervolg drie elementen te onderscheiden:
stop_position, de haltepaal (m L3 aanduiding) en het halteperron.
Volgens de regels mag er maar 1 nummer per paal zijn. Daar is 1 uitzondering op, de zogeheten “dijkhaltes”, waarbij van oudsher maar aan 1 kant van de weg een haltepaal staat terwijl er aan 2 kanten gestopt wordt.
Daarnaast is door chipkaart/zonegrensproblematiek wel eens een 2e of 3e haltecode aan een fysieke paal gehangen (Busstation Het Oor in Almere was hier een beruchte in, daar kwamen 4 zones samen in een pseudozone)
Ik heb daar ooit een Voorstel op de tagging-lijst gemaakt, te weten placename. Handig voor een lijn als 120, waar vijfkeerdehaltenaamDorp in voorkomt. Maar ik merkte daar niet echt veel enthousiasme. Maar ik ben er eigenlijk nog steeds voorstander voor.
Net als mijn andere idee. “Formula” voor de “formule” van een lijn buiten de concessienaam, dus R·NET, Buurtbus, Q-Liner of Maxx.
Voor R·NET heb ik dat nu trouwens opgelost door daar een apart Network van te maken. Let wel, alle R·NET-route_masters zitten nu in 2 networks, die van hun echte concessie en deze.
De highway=platform laat/haal ik altijd weg. Het is dubbeltaggen met public_transport=platform.
Voor nodes is het taggen voor de renderer, en dat weiger ik. Moet die renderer maar eens gefixt worden, dat beloven ze al jaren.
Ook zone haal ik weg. De zone is echt alleen nog van belang voor ster-abbonnementshouders en dat kan beter van de zonekaart of uit het CHB gehaald worden.
Vergeet niet dat 4+ elementen (2x public_transport=platform, 2x public_transport=stop_position en evt shelters etc) ook nog in een stop_area moeten.