OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

No miałem aktywny tryb ekonomiczny…

Swoją drogą - są gdzieś publicznie dostępne informacje na temat tego jak OSMAND prowadzi trasę? Skąd wiesz, że w trybie ekonomicznym nie bierze pod uwagę czasu związanego z pokonaniem barier?

https://github.com/osmandapp/OsmAnd-resources/blob/master/routing/routing.xml

Masz ten plik luzem w osmandzie. Możesz w nim wymusić zawszę blokadę ruchu przy barrier=lift_gate. W tym celu jako wybieraną wartość należy wstawić -1.

Pokaranie boskie z tym OSMAND. Niby najlepsza nawigacja na androida oparta na osm, ale caly czas problemy z tymi mapami na karcie.
Zainstalowałem osmand na android 5.1 i chciałem mapy wrzucić na kartę mapy, wskazuję ręcznie /mnt/sdcard2/osmand i wypluwa błąd, że nie można zapisać do danej lokalizacji, wpisuję /storage/sdcard1 i znowu wypluwa błąd…
Jak to ustawić, żeby czytało ze wskazanych katalogów? Mapy to ręcznie mogę sobie wrzucić nawet.

A to czytałeś?

nareszcie się udało. Mimo, że wczesniej robiłem jak wskazali to nie szło.

Najlepsza nawigacja to trochę za daleko idące zdanie;) OsmAnd można nazwać najbardziej rozbudowanym programem do nawigacji dostępnym do użytku publicznego :wink: A to nie znaczy że jest dla każdego najlepszy. Dla takich programów trzeba mieć cierpliwość, aby się do nich przyzwyczaić i zrozumieć zamysł. Jeśli nie masz to będzie tylko więcej szkód jak pożytku. Jeśli program i mapy aktualizujesz zwyczajnie i nie grzebiesz w nim niepotrzebnie to nic się nie psuje.

Tylko po co sobie tak utrudniać życie jeśli kopie ulubionych i śladów itp. można zapisywać co jakiś czas na chmurze (np. tej od Google). A potem szybko w miarę potrzeby przywrócić. Służy do tego przycisk udostępnij w OsmAnd (symbol trójkąta z kropkami) oraz dodaj (symbol plus). Trwa to krótko i nie bawimy się w różne szukanie/kopiowanie po folderach.

Tak na przyszłość warto robić kopie Ulubionych z poziomu OsmAnd najlepiej na chmurze/dysku online.
Zakładka Miejsca/Ulubione.
Przycisk udostępnij w OsmAnd (2.9.3) (symbol trójkąta z kropkami) klikasz ten symbol i podajesz przykładowo lokalizację gdzie chcesz zapisać swoje ulubione oraz (symbol plus) jeśli chcesz przywrócić ulubione z zapisanej wcześniej kopii ;). Straciłem nie jedne ulubione bo wcześniej trzeba było wyszukiwać folder ręcznie co trochę trwa. Opcja kopii na dysk z poziomu programu jest dostępna od niedawna (nie wiem której wersji) co znacznie ułatwia kopię i przywracanie w razie potrzeby. Oczywiście ideałem była by automatyczna kopia na dysk Google przy każdym uruchomieniu programu, ale lepsze to niż nic.

Ze śladami dodanymi notatkami zdjęciami itd. jest podobnie. Można je natychmiastowo wysłać z poziomu programu OsmAnd na serwer OSM. Tylko wcześniej musimy mieć powiązane konto z OsmAnd i to tak naprawdę tyle.

Nie ma sensu robienia kopii map, dlatego że te mapy po kilku miesiącach będą mało aktualne i tak czy inaczej będziemy chcieli nowsze. Kiedyś też tak kombinowałem z kopiowaniem itp. Potem stwierdziłem że szkoda nerwów, lepiej pobrać zwyczajnie od nowa z poziomu programu aktualne mapy gdy zajdzie potrzeba. Oczywiście patrzę ze swojej perspektywy mając szybkie łącze internetowe.

Może ktoś podesłać prosty tutorial instalacji Osmand’a na iPhonie.

Na Androida ściągam instalator z rozszerzeniem *.apk i instaluję, ale mam kolegę z sekty appla i chcę mu pomóc.

OsmAnd jest dostępny w AppStore: https://itunes.apple.com/app/apple-store/id934850257?mt=8
Z tego co wiem teraz już obsługuje nawigację (wcześniej nie miał): http://osmand.net/blog?id=osmand-ios-2-0-released

Potrzebuję pomocy w jaki sposób stworzyć trasę .gpx aby OsmAnd kierował jak GPS. Samo wrzucenie śladu nie powoduje wydanie przez nawigację komend głosowych. Nie wiem czy ma wpływ informacja o tym, że posiadam płatną wersję - nie powinienem mieć żadnych ograniczeń.

https://osmand.net/features?id=navigation#Save_navigation_route_GPX_file

Podobno coś takiego (z linku powyżej):

Dzięki za odpowiedź, jednakże bardziej zależy mi na stworzeniu trasy w np google maps wrzucenie jej do: https://mapstogpx.com/ strona ta wypluba *.gpx - rozwiązanie to sprawdzało się za czasów jak korzystałem z Locus, ale gdy przeszedłem na OsmAnd mając możliwość nawigacji tzn informacji słownej o tym gdzie skręcić postanowiłem przejść i zakupić ten produkt.
Chciałbym dodać, że jak wyznacyzłem trasę w google, ale jeden odcinek drogi poprowadziłem inaczej poprzez przeciągnięcie (nagięcie trasy) na inne ulice. OsmAnd ten odcinek drogi prowadził prawidłowo - mówił o zakrętach.
Może jest jakiś inny sposób stworzenia swojej trasy, aby potem wykorzystać ją lub udostępnić.

OSMand pożeracz baterii- czy to normalne??
Cześć.
Od miesiąca testuję nawigację OsmAnd. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie potworne zużycie baterii w przypadku korzystania z tej aplikacji.
Póki co testuję wersję darmową (już byłem zdecydowany i chciałem kupić wersję płatną OsmAnd + ale się wstrzymałem w związku z tym zużyciem energii)
w ustawieniach mam wybraną usługę nawigacyjną-Osmand (offline). W “zasoby mapy” mam zaznaczone “wektorowe mamy offline” korzystam z zasobów mapy OSM ( jak dla mnie jest najbardziej czytelna)
Dotychczas na co dzień do wycieczek rowerowych korzystałem ( korzystam ) z aplikacji GPSies.
I np ( jadać samochodem po śladzie) na odcinku 25km , czas przejazdu około 25min gpsies zużywa około 4% baterii a w przypadku korzystania z osmand zużycie baterii wynosi 20% !!
Oczywiscie Zdaję sobie sprawę że gpsies nie ma komunikatów ( jest zdecydowanie bardziej uproszczony- prowadzi jedynie po wyznaczonym śladzie…) ale nawet jak wyłączyłem wszystkie komunikaty w osmand to zużycie baterii nie uległo zmianie.
Dodam jeszcze ,że oczywiscie gpsies to nie jedyna aplikacja z jakiej dotychczas korzystałem. Testowałem również takie nawigacje jak: Endomondo , Naviki , Sygic , Locus map itp… każda z nich ma swoje wady ale żadna z tych aplikacji nie ma takiego poboru energii jak Osmand!
Osmand poki co zrobił na mnie najlepsze wrażenie - ale ten pobór energii jest nie do przyjęcia :frowning:
Proszę o poradę czy to normalne w tej apce?

Przepraszam jesli umiesciłem ten problem w złym miejscu na forum.
Jesli tak - proszę o przeniesienie do własciwego wątku.

By porównanie było uczciwe, powinieneś w Osmandzie wybrać mapy online, bo z takich korzysta GPSies.

Tak, to normalne.

Trafiłem wczoraj i dziś na dziwny problem nawigacji na DK 58 na odcinku Szczytno<->Zgniłocha (na całym tym dystansie, w obie strony).

Przykładowy odcinek tagowany jest tak:
https://www.openstreetmap.org/way/422250524#map=16/53.5413/20.6259
(część odcinków nie ma np. lanes=2, ale większość ma)

OsmAnd+ (aktualny z Google Play, mapy lipcowe + codzienne aktualizacje OsmAnd Live) każdy najdrobniejszy zakręt traktuje jak manewr, nadając nieustannie “skręć lekko w lewo, następnie za 30m skręć lekko w prawo, następnie trzymaj się prawej/lewej strony” itp. Mam wrażenie, że kiedyś tego nie robił, choć nie mam 100% pewności, czy kiedykolwiek jechałem z nawigacją ten fragment.

W tym samym czasie (czyli również wczoraj i dziś) na DK 53 na odcinku Szczytno<->Olsztyn taki problem nie występuje.

Przykładowy odcinek:
https://www.openstreetmap.org/way/496635262#map=15/53.6258/20.8196

Różnica w stosunku do DK58 to jak widzę głównie “oneway=no”, chyba że coś mi umyka. Ale na innych jednojezdniowych krajowych również nie zaobserwowałem podobnych objawów, choćby na DK 51 Olsztyn<->Bartoszyce - https://www.openstreetmap.org/way/161514892#map=14/53.8623/20.4621 (ale ostatnio byłem tam ze starszym OsmAnd i może jeszcze starszymi mapami).

Czy to raczej jakiś problem OsmAnd czy w tagowaniu drogi 58? Może ktoś już spotkał się z podobnym objawem?

#EDIT:
Chyba poprawiło się po aktualizacji do sierpniowych map. Jeszcze nie jechałem, ale już nie rysuje tylu strzałek po wyznaczeniu trasy. Przyjrzałem się kilku fragmentom (które pamiętam z dziwnego zachowania) w achavi, ale wśród zmian widocznych od 30 czerwca nie widzę nic, co mogłoby zmieniać nawigację po tej drodze (nie sprawdzałem jednak wszystkich odcinków, a tylko kilka wybranych).

Trzy tygodnie temu miałem taki przypadek z Osmandem, że mówił “zawróć” i wyswietlał to graficznie, a wyrysowana trasa szła prosto.
A potem mówił skręć w prawo, a wyznaczona trasa szła w lewo.
Dane w OSM były prawidłowe.

Cześć,
To jest mój pierwszy post na forum więc chciałbym każdego powitać. Po latach wróciłem do kraju i jednocześnie do osm map. Pamiętam, że kiedyś na mapie miałem bardzo dobry podgląd na budynki wraz z zarysem oraz ich numerem (nawet daleko w polu między lasami był pokazany numer budynku), ponad to był zarysowany bieg lini energetycznych wraz z numerami słupów. Obecnie kiedy pobrałem najnowszą wersję map i nie mam dostępu do tych informacji na mapie. Mapy są szczegółowe ale nie widzę zarysu budynków ani ich numerów. Czy ktoś może mnie nakierować jak to włączyć?

Nie wiem jak linie energetyczne (masz przykład takiego miejsca?), ale mnie budynki pokazują się z numerem, o ile tylko obrys jest wystarczająco duży, ale na dużym przybliżeniu widzę je. Jak jest z tym u ciebie? Możesz zrobić jakiś zrzut ekranu?

OsmAnd ma w opcjach wyświetlania bardzo dużo przełączników do ukrywania detail itp.
Patrz też, czy nie ściągnąłeś map samochodowych lub nie mieniłeś stylu wyświetlania na inny.

Pokaż zrzuty ekranu, to będzie można coś wywnioskować.

Budynki i ich numery są w bazie w wersji “standard”, a nie ma ich w “roads only”. Sprawdź, co pobrałeś.

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Istotnie pobrałem mapę samochodową - więc zbytecznym będzie chyba pokazanie zrzutów. Trochę dziwi mnie fakt, że akurat w niej nie ma budynków (dostawcy, kurierzy na tym by bardzo korzystali).

Co do linii energetycznych i oznaczeń słupów to pamiętam, że były one zaznaczone praktycznie każda poza obszarem miasta na polach i lasach. W postaci cienkiej ciągłej kreski.