Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

W każdym innym kraju taka droga byłaby oznaczona jako motorway.

Nie jesteśmy “każdym innym krajem”.

No tak. Lepiej jest jak każdy kraj ma swoje własne interpretacje zaleceń i opisów.

Tylko, że każdy kraj ma inne prawo dotyczące dróg, więc nie można tak “z automatu” skopiować zaleceń z innych krajów. Zwłaszcza w przypadku ekspresówek, gdzie jest wiele różnych podejść do tematu, niektóre kraje nawet czegoś takiego nie mają.

Polskie ekspresowki so znacznie blizej definicji motorway niz trunk. Austriacy zrozumieli, ze ich S-ki to nie trunk i taguja je jak motorway. U nas to jakos nie chce przejsc.

Historia miała w ich przypadku inny przebieg - najpierw zmieniło się prawo, a wskutek tej zmiany - otagowanie.
Czy Niemcy swoje S-ki też tagują jako motorway?

Dziwne pytanie skoro Niemcy nie maja S-ek. Niemcy maja cala podstawowa siec autostrad jako drogi klasy A (motorway), niektore uzupelniajace ta siec drogi z wyzszym standardem (przewaznie bezkolizyjne, jednojezdniowe, czasami dwujezdniowe, a niektore nawet z poboczami) nie maja oznaczen w terenie jako A lecz B, i na mapie OSM sa traktowane jako trunk. Tak samo jak jedno jezdniowe drogi klasy A jak A60 kolo granicy z Belgia ktora oznaczona jest jako trunk a nie motorway mimo oficjalnej nomenklatury. Zreszta niektore A nie umywaja sie do naszych S i sa motorway. Ale glownie chodzi mi o to, ze drogi klasy B sa oznaczane czasami jako trunk bo maja lepszy standard od innych drog klasy B. W Polsce jest teraz niemozliwe by tak oznaczac lepsze glowne drogi bo zarezerwowalismy trunk dla S-ek, ktore wygladaja jak motorway i technicznie nimi sa (z wyjatkiem jedno-jezdniowych). I wszystkie inne glowne drogi wrzuca sie do worka primary.

Pytanie wcale nie jest dziwne, mają drogi ekspresowe oznakowane takim samym znakiem, co w Polsce:
https://de.wikipedia.org/wiki/Kraftfahrstra%C3%9Fe

Tak, dokładnie: https://www.openstreetmap.org/way/191076002

Czyli Niemcy, podobnie jak Polacy, nie chcą zrozumieć, że ich dwujezdniowe ekspresowe B-tki są jak autostrady i nie tagują ich odpowiednio.
Chyba nie to chciałeś udowodnić :wink:

Witam wszystkich autorów OSM. Od jakiegoś czasu obserwuję siatkę dróg na mapie OSM. Dyskusja jest ciekawa, dlatego postanowiłem dołączyć. Tutejsza dyskusja przypomina mi podobną w projekcie Google Maps. Większość użytkowników chciała mieć siatkę dróg tak jak macie tutaj, ale ludzie z Googla zablokowali to i zrobili własną siatkę. Najważniejszą różnicą było to, że wyodrębniono siatkę najważniejszych dróg, umownie przyjęto, że będą to drogi krajowe z jednocyfrową numeracją. W ten sposób zaznaczono główne szlaki komunikacyjne, a nie wszystkie drogi krajowe do takich się zaliczają.

@maraf24 Twoje porównanie nie jest do końca trafione, ponieważ te niemieckie drogi które wskazałeś, można by porównać do polskich dróg krajowych dwujezdniowych, na których obowiązuje 100 km/h.

Natomiast polskie drogi S, razem z drogami A, uczestniczą w sieci najważniejszych dróg w Polsce. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek drugorzędności, ani pod względem ważności ani pod względem sposobu użytkowania. Techniczne różnice w praktyce niezauważalne wynikają głównie z ukształtowania terenu w Polsce i kompromisów z tym związanych, podobnie jak miało to miejsce w Austrii. Dlatego biorąc pod uwagę, jak twórcy projektu zdefiniowali drogę motorway, i jaki cel temu przyświecał, tj. zaprezentowanie na niskim zoomie siatki najważniejszych dróg w regionie, niezależnie od rejonu świata, drogi S powinny otrzymać tag motorway. Trunk jest tutaj niekorzystnym i wprowadzającym w błąd uproszczeniem. Powinien on być użyty zgodnie z definicją do pozostałych dróg tworzących szkielet naszej sieci najważniejszych dróg.

Kolejna istotna sprawa, należy zdawać sobie sprawę, że nie ma w Polsce czegoś takiego jak jednojezdniowa droga kategorii S. Jedyne co jest dopuszczalne, to tymczasowe wybudowanie jednej jezdni, jednak ostateczny projekt musi zakładać dwie bezkolizyjne jezdnie. Przykład: obwodnica Słupska, trasa na Królewiec.

Biorąc pod uwagę styl w jaki toczyła się dotychczasowa dyskusja i zakres proponowanych zmian, nie wydaje mi się aby zmiana była możliwa w najbliższym czasie. Zdaje się, że bardziej realistyczne jest przekonanie polskiego rządu do uporządkowania polskiej sieci dróg w tej kwestii a wtedy zmiana ta zostanie wprowadzona w OSM nawet przez najbardziej ortodoksyjnych mapowiczów :wink: Wbrew pozorom nie jest to takie nierealne. Niedawno podobna zmiana została wykonana w Czechach:
http://auto.dziennik.pl/drogi/artykuly/509425,czechy-zmieniaja-drogi-ekspresowe-w-autostrady-wymagajace-winiet.html

Nie mam pojęcia skąd wziąłeś taką informację. S1 Milówka-Zwardoń jest jednojezdniowa i nie ma żadnych planów robienia z niej drogi dwujezdniowej (co zresztą byłoby trudne ze względu na tunel).

https://piib.org.pl/budownictwo-aktyprawne-61/przepisy-i-warunki-techniczno-budowlane-aktyprawne-180/3122-2017-04-02-11-19-20

Zgodnie z powyższym wspomniana przez Ciebie droga jest tylko pierwszym etapem inwestycji, docelowo będą dwie jezdnie.

@inputtPL: Kwestia typu łączników dróg (*_link)

Dostałem prośbę o zamknięcie tego wątku (mejler podał inputtPL jako nadawcę). Nie uważam tego za sensowne, bo problem nie jest rozstrzygnięty i wiele osób brało udział w dyskusji, ale jeśli ogół się do tego przychyli, to możemy tak zrobić.

Ja nie widzę potrzeby zamykania wątku. Martwe tematy same odchodzą w niebyt.

@kocio Lepiej byłoby utworzyć nową, pustą wersję tego wątku, a ten zamknąć jako archiwalny. Z wzajemnymi odnośnikami między nimi.

A jaki byłby cel aż takiej kombinacji, w sensie co by to poprawiło?

Ja bym wolał, by wątek nie był zamykany, bo jednak ciągle ktoś się tym tematem interesuje. Skoro jednak padła propozycja zamknięcia, to przypuszczałem, że chodzi o dotychczasową zawartość - w części nieaktualną, obszerną, w zasadzie zniechęcająca kogoś nowego do jej przerobienia - i pewnie nawet niewartą tego wysiłku.

Przypominam że OSM to projekt międzynarodowy a nie krajowy.

Przypominam, że przy mapowaniu OSM obowiązują w pierwszej kolejności zasady mapowania OSM.

Poza tym w omawianej tutaj propozycji nie ma żadnego “z automatu”, kryteria dla stosowania tagu motorway zostały dokładnie przemaglowane m.in. przeze mnie.

Znak podobny, ale z tego co się orientuję, jego znaczenie jest inne. Coś jak polski “trójzakaz”. Który w Polsce jest stawiany przy drogach, które nie są formalnie A ani S, ale mają wysoki standard i powinny być otagowane jako trunk. Czyli tak jak w Niemczech.

Brałem udział w tamtej dyskusji. Odnoszę wrażenie, że mapowicze z Google Mapmakera mieli o wiele bardziej otwarte umysły i nie prezentowali betonowego podejścia “nie bo nie” jak niektórzy tutaj. W efekcie po długiej dyskusji doszliśmy do konsensusu, jak googlowskie odpowiedniki tagu highway powinny być stosowane na polskiej sieci dróg. Było to zbieżne z propozycją forsowaną w tym wątku.

Dokładnie. Byłbym w stanie zrozumieć opór przed tymi proponowanymi zmianami, gdyby np. na trasie Wrocław - Łódź była planowana jeszcze jakaś droga o wyższym standardzie niż istniejąca S8. Ale tak nie jest.

Planów “na papierze” póki co nie ma, bo rozbudowa do 2x2 to odległa perspektywa.
Ale generalnie 2x2 jest tam planowane. Na przykład na brakującym odcinku (obwodnica Węgierskiej Górki), który teraz jest w przetargu tunele będą od razu budowane w przekroju 2x2. Gdyby tunel w Lalikach budowano dziś, to też miałby dwie rury.

Napisałem tutaj dwa obszerne, podsumowujące posty, mogą posłużyć jako “otwarcie” dla nowego wątku, bo ten faktycznie się mocno rozrósł i może być nieczytelny.
Miałem pisać na ten temat jakąś podstronę na wiki ale jakoś nie mam weny.

Chciałabym coś zaproponować. Wczoraj na spotkaniu komitetu organizacyjnego konferencji SOTM (połowa zarządu + 3 członków Stowarzyszenia) ustaliliśmy do końca dokładny plan spotkania. Sporą część drugiego dnia przeznaczyliśmy na wewnętrzną dyskusję pt. Kierunki rozwoju OpenStreetMap Polska. W tym czasie chcemy przedyskutować najważniejsze tematy rozwojowe OSM. Aktualnie zgłoszony jest temat OSMapy. Uważam, że temat dróg ekspresowych dwujezdniowych jest równie ważny i dopisuję go do tej listy.
Bardzo cenny byłby wtedy Twój udział Entropio, jako osoby, która mogłaby zreferować założenia.
Nie zakładam, że decyzja od razu zapadnie, do tego potrzebne jest chyba walne zebranie, ale grunt to przekonać niezdecydowanych.

Jakieś postanowienia?