Ja en nee. Die lijnen bestaan niet meer, maar zijn makkelijk om te bouwen naar nieuwe lijnen die wél nog bestaan. Gelukkig heb ik ze nog ergens in een bestandje
300/340
612/661
180/181/185/186/187/190/191/193/194/195/198/199/287 (Schipholnet)
N90
N95
zijn al gedaan
165/166/167/169/145/161/162/171/174
341/342/347/356/357/397
242/255/271
401
moeten nog
Op andere datagebruikers zoals OSMand of Openbusmap werkt dit prima.
Die link naar OBM is om het verschil te laten zien: aan de noordkant is daar echt alleen een haltepaal met niet eens een blokmarkering langs de weg, aan de zuidkant een echte “halte”, weliswaar geen haltekom, maar wel een hokje en witte tegels.
Op Openstreetmap is alleen de noordelijke, “ouderwetse” halte te zien.
De buslijnen waarvan een beginnend mapper alleen de naam heeft verwijderd, waren de buslijnen 142 en 242 naar Uithoorn.
Misschien kun je die eerst nagaan bij je werkzaamheden voor AML ?
Met een paar maanden ervaring met OSM is het natuurlijk gevaarlijk om uitspraken te doen. Je bent tenslotte onvoldoende op de hoogte van de details van de voorgeschiedenis. Maar toch maar een poging wagen:
De vervanging van Highway=bus_stop door public_transport=platform zorgt er dus voor dat de bushalte van de kaart van OSM.org verdwijnt.
Gevaar is dan dat minder ervaren mappers zich helemaal niet meer realiseren dat ze met wijzigingen van de kaart ook de relaties van de routes beschadigen. En het systematisch bewaken en herstellen van deze fouten geschiedt, voorzover ik weet, alleen voor de fietsroutes(met hulde aan Dick).
Op een aantal lijnen ben ik ook al tegengekomen dat public_transport=platform wordt toegevoegd aan Highway=bus_stop
Als dat niet tot complicaties leidt is dat een perfecte oplossing. De bushalte blijft zichtbaar op de kaart en in een later stadium, als het renderingsprobleem is opgelost kan Highway=bus_stop alsnog verwijderd worden. Desnoods met een generale mutatie door de hele database heen. (Hoewel ik in principe tegenstander ben van generale mutaties, je weet vrijwel nooit of er geen ongewenste effecten zijn)
Hier ga ik ook even in meedoen. Want met het ingaan van de nieuwe dienstregeling 2018 per 10-12-2017 heb ik alle bushaltes in heel Nederland gedownload en het blijkt dat er veel verouderde bushaltes nog in OSM staan enerzijds en anderzijds staan bij veel bushaltes alleen (minimaal) een name=… en highway=bus_stop toegevoegd.
Daarom ben ik begonnen met het aanvullen daarvan met o.a. ref:IFOPT (oftewel de haltecode uit het CHB) en o.a. zone, shelter en ook ‘public_transport=platform’.
Zou een van de ervaren VO mappers even willen kijken naar deze edit van een beginnende mapper. De busroutes waren onderbroken door de aanleg van een rotonde. https://www.openstreetmap.org/changeset/56531351#map=17/52.03220/5.55982
Ik heb wat hersteld met JOSM door de wegen door te verbinden en een nieuwe rotonde te construeren. …, maar of het nu goed is… ? Er liepen wel wat veel busroutes hier. Geen idee of de busroute die uit het westen komt ook visa versa is.
De laatste combinatie is dus niet juist volgens de wiki.
Dat zou moeten zijn:
public_transport=platform
highway=platform
en op een van de nodes highway=bus_stop
De bushaltes in mijn dorp heb ik verder verbeterd en volgens gelijke systematiek gemapt:
Op de exacte positie van de haltepaal een node met de tags:
highway=bus_stop
public_transport=platform
name=[naam van de halte]
bus=yes
ref:IFOPT=NL:Q:[8-letterige code van de halte] (in geval van dubbele codering de 8-letterige codes gescheiden door puntkomma)
shelter=yes/no
bench=yes/no
zone=[4-letterige code van de zone] (hier moeten we eigenlijk nog een andere key voor bedenken]
Als er speciale bestrating/verhoging ligt in het trottoir of er ligt een stuk trottoir duidelijk aangelegd voor de bushalte, dan heb ik ook een lijnelement getekend dicht tegen de rand van de weg met de tags:
public_transport=platform
bus=yes
tactile_paving=yes/no
surface=* (meestal paving_stones)
Als er een bushokje is dan heb ik deze als vlak ingetekend met de tags:
amenity=shelter
shelter_type=public_transport
bench=yes/no
Meestal zijn er hierdoor minimaal twee elementen die aangeven dat er een bushalte is en komen bepaalde tags dubbel voor.
Dit is een gevolg van hoe de tagging voor busvervoer zich binnen OSM heeft ontwikkeld en heb gebrek aan aanpassing door de belangrijkste renderer (voor osm.org).
In de routerelaties zitten alleen de nodes en niet de lijnelementen.
Gebruik van public_transport=stop_position ben ik niet zo’n fan van en voeg ik zelf normaal gesproken niet toe.
Het lijnelement public_transport=platform heb ik met de naastgelegen infrastructuur verbonden als er daadwerkelijk een vorm van verbinding is.
In beide gevallen lijkt bus=yes, (in ieder geval volgens de wiki), overbodig.
Verder zie ik geen doorslaggevende argumenten tegen het onderscheiden van de haltepaal en de halte(=plaats waar de reizigers wachten),
hoewel de wiki dat onderscheid niet maakt. De haltepaal bevat dan alle noodzakelijke tags en Highway=bus_stop zorgt er dan voor dat de bushalte wordt gerenderd, dus daar is niets mis mee.
Voor het lijnelement geeft de wiki ook nog Highway=platform. Wat is het effect als je dat weglaat ?
Het opnemen van de stop_position én de halte(paal) in de route relatie is een beetje dubbelop en volgens de wiki is dat ook niet voorgeschreven. Het weglaten van de stop_position kan dus zonder bezwaar en het voorkomt veel extra nodes op de weg.
Anderzijds kom ik nu ook routes tegen waarbij alle gegevens aan de stop_position zijn toegevoegd !
En buslijnen die heen en terug over dezelfde rijbaan van de A2 rijden. (je kunt elkaar wel passeren, maar je blijft wel een spookrijder.)
De bushalte voor de ene richting hangt in de relatie van beide richtingen.
De bushalte voor de andere richting heeft geen enkele relatie.
Het lijkt erop dat niemand de wiki leest.
Kortom, een heerlijke onbeheersbare chaos.