OSM vs Teryt

Bry.

W ramach wprawek w Python + Flask piszę sobie w tzw. wolnym czasie coś takiego:

https://osmreports.herokuapp.com/

Co to robi?

Bierze dane z TERYT-u i porównuje je z danymi w OSM w zakresie identyfikatorów oraz sprawdzenia czy np. miejscowość A znajduje się w gminie B (powiat w województwie, gmina w powiecie, itd). Dodatkowo ( a może przede wszystkim) sprawdza ulice w poszczególnych miastach i wyświetla różnice.

Dlaczego?

  • bo cały czas mamy niekompletne granice miejscowości,
  • bo co jakiś czas ktoś wywala jakąś granicę administracyjną,
  • bo w nazwach ulic pojawiają się różne herezje,

Dlaczego jest takie wolne i brzydkie?

Bo dopiero to piszę - to wersja pre-alpha - poza tym chcę to napisać bez bazy, tak żeby miało zawsze aktualne dane, więc każde kliknięcie powoduje wysłanie zapytań do TerytApi i Overpass…

To po co się chwalę?

Żeby się dowiedzieć czy się przyda, czy będą chętni żeby tego używać, być może zebrać jakieś sugestie (np. co dodatkowo powinno to to sprawdzać…) Na tym etapie konstruktywne narzekanie mile widziane.

Jak dla mnie wygląda super, już znalazłem rzecz do poprawy w swojej okolicy.

Właśnie dopisuję szukanie w drugą stronę czyli ulice które są w OSM a Teryt o nich nie wie… W planie mam jakieś przyciski do pokazania na mapie i wczytania obiektów do JOSM-a… No i jeszcze jedna rzecz, która się przyda - wyszukiwanie zmian w teryt do naniesienia na OSM.

Problemem wydaje mi się zbyt dokładne wyszukiwanie nazw ulic, przez co program nie znajduje w OSM ulicy “Aleje św. Jana Pawła II”, podczas gdy ona jest, tylko w OSM ukrywa się pod nazwą “Aleje świętego Jana Pawła II” (Bielsko-Biała). To niestety obniża znacznie użyteczność programu. Choć nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem obecnego sposobu nazywania ulic na OSM, ale jest jak jest i trzeba by program dostosować do tego, że nazwy w OSM nie są takie same jak w TERYT.

W Gooogle Maps też często widziałem rozwijanie imienia :wink:

Nakieruje ktoś gdzie znajdę ten spis ulic? Wiem o miejscowości z brakiem, ale nic nie mogę znaleźć (czekam za krótko czy co?)

@Yunkers
Wiem niestety… co gorsza w terycie też jest bayzell więc to nie do końca temat rozwinięcia imienia… do tego jeszcze mamy chore akcje typu ulica (typ obiektu) o nazwie “Aleja Jana Pawła II” oraz aleja o nazwie “Jana Pawła II” i to w tym samym mieście.
Będę się starał to możliwie najbardziej “naprawić” ale w 100% się nie uda - dlatego jest to narzędzie dla edytorów wymagające myślenia, a nie automatyczny BOT
(BTW - sąsiad? Też z Bielska?)
@RicoElectrico
Jak przejdziesz całą ścieżkę woj->pow->gm->miejscowość, to jak klikniesz w miejscowość i poczekasz (do 20 sekund) powinieneś dostać listę ulic.
Co ważne - Działa tylko dla granic posiadających prawidłowy TERC - jeśli terca nie ma to po poprawie go w OSM trzeba odczekać około godziny bo takie są czasy aktualizacji obszarów w bazie overpass-turbo… wcześniej będziesz miał wykaz ulic na którym wszystkie będą nieprawidłowe.