Punktów tych prawdopodobnie nic nie używa, ale same w sobie błędem nie są.
Czy analogiczny węzeł z Polską też jest zbędny? Niczym się on od nich nie różni - http://www.openstreetmap.org/node/432425060
Wstrzymajcie konie, kiedy pytałem o podobną rzecz dla województw, to się dowiedziałem, że Osmand tych punktów potrzebuje, bo informacji o województwie nie umie z relacji wyciągnąć.
Jak widzę w render.xml, Osmand wyświetla nie tylko place=state, ale i place=region oraz place=province.
Jest tam też wyświetlanie dla place=county między zoomem 9 a 12.
To może jednak te węzły są przydatne?
W dodatku to może być kiepskie tagowanie pod render - jeśli województwo ma akurat swoją stolicę w środku, to któraś z tych nazw nie będzie się wyświetlać. Rozwiązaniem nie jest tagowanie, tylko inteligentne przesuwanie nazw przez render (w wypadku osm-carto wymaga to przede wszystkim wdrożeniem odpowiedniej funkcji Mapnika z czeskiego forka).
Słusznie, powinienem był napisać “kiedy przynajmniej najpopularniejsze rendery będą prawidłowo sobie radzić z wyświetlaniem właściwych nazw we właściwych miejscach”. Aczkolwiek widzi mi się, ze punkt z rolą label może być dobrą podpowiedzią dla co bardziej podstawowych renderów (bo jakieś specjalizowane mogą mieć zupełnie inne wymagania co do wyświetlania nazw).