Lista ta jest już w większości nieaktualna, gdyż zrobiłem ja dość dawno. Ponad rok temu.
Od tego czasy większość urzędów pozmieniało serwery lub utajniło linki.
Oficjalne listy z Geoportalu też są już nieaktualne.
Liczyłem na bieżąca aktualizacje przez aktywnych mapowiczy, ale …
Tak na marginesie, pobieranie/opieranie informacji z Google Street View jest niezgodne z prawem obowiązującym na OSM.
Na początek iD wystarczy. Jako początkujący bardziej martwię się prawami do wykorzystania podkładów (prawa autorskie itp.)
Obecność podkładu w iD gwarantuje brak problemów licencyjnych teraz i w przyszłości???
Kto dodaje podkłady do iD???
Jak chcesz podejrzeć oficjalne nazwy różnych miejsc(góry, wzgórza, rzeki, stawy, strumienie, lokalne nazwy lasów, trakty leśne, niektóre lokalne nazwy różnych miejsc itd:. ) robisz jak poprzednio jednak klikasz z prawej strony “więsze oczko” z lewej strony pojawi się okienko klikasz ‘widok’>‘Zawartość mapy’ pojawi się z prawej strony pływające okienko w którym zaznaczasz to co ciebie interesuje np: ‘Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych’ PRNG
Jeśli chcesz podejrzeć niesamowity bajer jakim jest ‘rzeźbę terenu’ robisz jak powyżej tylko wybierasz ‘Rzeźba terenu’
Warstwy możesz łączyć ze sobią np: rzeźba terenu z nazwami geograficznymi na podkładzie rastrowym
Akurat dane zawarte w iMPA są dla mnie najbardziej wiarygodnym źródłem- o wiele pewniejszym niż EMUiA od GUGiK-u. Nie mniej, błędy zdarzają się również, jak wszędzie.
Pytanie do Stowarzyszeniowców OSM PL: prośby o zgody na udostępnienie danych z lokalnych GIS-ów i ortofotomap były wysyłane parę alt temu. Czy obecnie będzie ponawiana korespondencja w tej sprawie?
Po telekonferencji przed SoTM właśnie o tym także gadaliśmy i na razie chcielibyśmy zacząć od spisu tego, gdzie już dostaliśmy zgody albo odmowy - kto to robił, kiedy itp. Wie ktoś? Może jest gdzieś już, np. na Wiki?
Zastanawiałem się ostatnio nad tym wątkiem z forum.
W związku z tym że nie dziala EMUiA v1 (problem loading tile) poszperałem trochę w necie i znalazłem ten WMS geoportalu woj. łódzkiego: http://geoportal.lodzkie.pl/gpservices/EMUIA_WMS/MapServer/WMSServer?request=GetCapabilities&service=WMS z którego można by ładnie odmalować tracerem te granice (testowałem na razie bez wrzucania danych do bazy).
Pytanie tylko czy ktoś się orientuje czy wolno nam korzystać z tego WMS-u?
Ja bym na oko powiedział że tak, bo do niedawna można było odrysowywać granice z ogólnopolskiego EMUiA a to są chyba te same dane (ich wycinek dla województwa???), jednak na wiki (Pl:WMS for Poland / Pl:Kontakty z urzędami/łódzkie) nie znalazłem żadnego info a nie chcę zacząć wrzucać coś do bazy co okazałoby się potem niezgodne z regułami OSM…
W http://geoportal.lodzkie.pl/imap/app_reg_en.html jest “Information provided by Geoportal can be used only for non-profit and non-commercial use, in private or scientific purpose” ale możliwe że nie mają prawa dawac takich zastrzeżeń (da radę ktoś znaleźć wyjaśnienie czemu można to zignorować?).
Czy tylko ja mam problem z wms.um.warszawa.pl? Od jakiegoś czasu (już dłuższego) wyskakuje błąd MgConnectionFailedException, zarówno w JOSM jak i w QGISie
Jeżeli czegoś brakuje, zachęcam do dodania, jednak proszę trzymać się szablonu (zbiorcze usługi wms w szarych wierszach na początku tabeli, konkretne podkłady poniżej, alfabetyczna kolejność powiatów i miast powiatowych)
Patrząc na stronę z polskimi podkładami dla JOSM, gdzie część z nich jest już nieaktualna, a listy nie da się uporządkować geograficznie,
zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby umieścić w JOSM link do tej strony Wiki, którą jest dużo łatwiej aktualizować i utrzymywać porządek (np. usuwanie niedziałających linków, dodawanie świeżych ortofotomap). Jest to w ogóle możliwe? Co o tym sądzicie?
@Mateusz Właśnie o to mi chodzi, im dłuższa jest ta lista w JOSM, tym mniej czytelna. Na Wiki wszystko jest uporządkowane wg województw, powiatów i alfabetu.