Kategorie dróg

Ogólnie brzmi rozsądnie i mogę się tego trzymać… tylko od ilu chałup liczy się przysiółek?
No i warto by to gdzieś na wiki.

Nie trzeba liczyć chałup :slight_smile: Przysiólki (i części miejscowości) są zdefiniowane w TERYT, a w OSM są otagowane najczęściej jako place=hamlet lub place=isolated_dwelling

pewno że nie jest: https://www.openstreetmap.org/relation/5436934#map=17/53.97660/16.36008&layers=N

highway=track - a tak to wygląda w realu przy posesji 1 :

Mniej więcej ten odcinek, a dokładniej - od tablicy do tablicy, powinien być residential jednak. A skoro tak, to pozostałe co najmniej unclassified.

Odcinek od głównej drogi do Giżałek wygląda w większości tak:

za Giżałkami fragment drogi obok pola do zakrętu w prawo wykonane z płyt betonowych

Na pewno nie całość, a jedynie od południa do miejscowości Wełdkówko. Jeśli ktos by tam zrobił unclassified po całości, wtedy jest ryzyko, że jakaś nawigacja nie uwzlędni tagu surface= i poprowadzi tranzyt tamtędy. A chyba nie chcemy, żeby ktoś klął w żywy kamień jadąc po dołach? :wink:

Ciekawe, że Geoportal w warstwie kataster pokazuje utwardzoną czymś drogę z Warnino do Giżałek (tak samo jest ożnaczona droga do pobliskiej żwirowni nie zmapowana jeszcze) a dalej gruntową. Miejscowość Śmielino jest w innej gminie biorąc pod uwagę okolice szanse dobrej drogi z Wełdkówka do Śmielina sa nikłe. Wyrysowanie drogi tranzytowej spowoduje powstanie pułapki dla ludzi nie znających okolicy. Sa jakieś plany na przyszłośc odnośnie powstania w tym miejscu transgminnej drogi?

Ja bym dał w porywach do Giżałek residental lub unclassified a dalej services, albo żeby nie komplikować i lepiej odzwieciedlić drogę przez Giżałki do Wełdkówka highwey=services+nawierzchnia.

Czy ktoś się zastanawiał nad istnieniem połączenia drogowego o podobnej klasie jak do Warnino między Tyczewem a Wełdkówko?

Cz ja

  • Warnino - Giżałki no ta droga jest jakby utwardzona ziemia + żwir + jakieś kamienie (cegły dachówki i inne takie) widać było w tych dziurach po kałużach; na początku jeszcze szeroka na dwa auta potem w lesie staje się taka 1,5 do 1 “pasa”

  • ta do żwirowni zapewne będzie wykonana tak samo

  • do Śmielina z Wełdkówka wiem że jest w niej więcej piachu niż kamieni normalnie jak droga w lesie tak hmmm twarda a jednak piach, powiedziałbym że type=grade4 jak przed Śmielinem to nie wiem bo tam już nie jechałem. Ogólnie droga dla lokalnych mieszkańców tej okolicy;

  • myślisz o tym kawałku? https://www.openstreetmap.org/way/518566352#map=14/53.9764/16.3423&layers=N z góry w Wełdkówku w kierunku Tyczewa ten kawałek drogi przy zabudowaniach jest pokryty trawą koszoną przez mieszkańców tego budynku. Dalej kiedy wchodzi w ten lasek jest w sumie nieprzejezdna przez samochody - zarośnięta - stan na koniec września. To chyba jak mówili gospodarze od lasu w stronę Tyczewa jest droga gminna.

Co do renderu takich dróg residential i innych z type=gradeX i nieutwardzonych można by było zrobić coś takiego - brązowe linie boczne i przerywana brązowa środkiem takiej drogi resdential, service:

Niepełne pokrycie tagu surface i stosowanie tylko tagu highway skutkuje tym, że wielokrotnie dostawaliśmy zgłoszenia użytkowników naszej nawigacji typu: “ta droga nadaje się tylko dla 4x4” albo “którędy wy mnie prowadzicie, tu się nie da przejechać nawet traktorem” itp. Nawet kiedyś ktoś opisał przygodę, jak na Mazurach pół dnia ciągnik wyciągał go z bagna. Tak więc z punktu widzenia nawigacji lepiej zachować dużą ostrożność nadając klasę drogi :slight_smile:

Ja czegoś takiego w ogóle nie kojarzę. Z opisów unclassified na wiki wynika natomiast, że jak najbardziej stosuje się tę kategorię dla dróg przelotowych.

Dokładnie tak jest. Dodatkowo wiki sugeruje używanie unclassified jako “lowest level of the interconnecting grid network”.
Oznacza to, że każda nawigacja powinna brać pod uwagę tę kategorię przy routingu, ale może sobie odpuścić residential. I przynajmniej jedna tak właśnie robi.
Jeśli ktoś nie wie, czy dać unclassified czy residential w terenie to niech zwróci uwagę na drogowskazy. Drogę, przy której stoją, można traktować “lowest level of the interconnecting grid network”, gdyż tak właśnie potraktował ją zarządca drogi, ustawiając te znaki.

Oczywiście, że to przegięcie. To powinno być service, ewentualnie jako driveway. Bardzo rzadko residential.
Praktycznie nie ma to znaczenia - czego się tam nie da, zadziała w nawigacji. Z jednym wyjątkiem.

Track może nie zadziałać. Nawigacja może go fizycznie nie mieć w swojej bazie dróg. To nie są drogi do normalnej jazdy, wręcz z definicji są one nieistotne dla typowego ruchu.
Czy taka sytuacja nie była z Yanosikiem, który miał tracki tylko pod warunkiem, że miały nazwy?

Czy istnieje taka nawigacja? Ten problem był aktualny, jak pamiętam, w 2014. Dużo czasu minęło i dużo dróg track w Polsce zmieniło się do tamtego roku na residential/unclassified z surface=unpaved. I jakoś nikt się na to nie skarży (w uwagach).

Mam pytanie. Z uwagi na to, że klasyfikacja dróg w OSM nie jest powiązana ściśle z klasyfikacją urzędnicza dlaczego dla części nazw dróg nie podaje sie pełnej skrótowej nazwy? Np: Mamy A2, A8 wiadomo autostrada, S3, S11, S7 wiadomo eska, ale niższe kategorię? W mojej okolicy jest DK24, DK92 oznaczone jako jakieś 24 i 92(inne przykłady to DK3, DK11, DK7…) dlaczego? albo W116, W187 oznaczone jako 116, 187 dlaczego? drogi niższej kategorii już mają P.

Tak sobie przegladam inne kraje i tam numeracja jest pełna dla poszczególnych klas.

A widziałeś gdzieś na tablicach przy drodze oznaczenie typu DK92? Ja nie widziałem i tu jest odpowiedź na Twoje pytanie - oznaczamy tak, jak jest oznaczone w terenie.

Jeśli przed drogą jest tabliczka “droga wewnętrzna”, to dajemy highway=service?

Nie. Niejednokrotnie drogi wewnętrzne mają funkcję w tranzycie i są dość dobrej jakości, że dostają wyższe kategorie. Zwłaszcza na dużych prywatnych osiedlach się zdarza, ale nie zdziwiłbym się, gdyby znalazła się jakaś droga hipermarketu czy galerii handlowej, która też zasłużyła na residental.

Intencją postawienia takiego znaku zwykle jest zablokowanie tranzytu, który powinien odbywać się drogami publicznymi. Często wnioskuje o to lokalna społeczność, gdy nagle ich boczne uliczki stają się objazdem korków. Wyjeżdżając z takiej drogi musimy ustąpić wszystkim pierwszeństwa. Są to informacje istotne, i powinny być umieszczone na mapie. Ale zmęczony dyskusjami jak wyżej ostatnio dodaję do drogi tag traffic_sign=PL:D-46. Ewentualnie same znaki.

Niestety dużą część znaczenia tego znaku sobie dopowiedziałeś. Ten znak informuje po prostu o tym, że droga na którą wjeżdżasz nie jest publiczna. Czasem jest to droga wewnątrzosiedlowa, czasem droga do hipermarketu, a czasem droga gminy/powiatu, która nie otrzymała statusu drogi publicznej. Sam znak powoduje kilka zmian w jej używaniu (że zarządca sam decyduje o zasadach ruchu i nie ma pierwszeństwa), ale zasadniczo nie wprowadza ograniczeń w tranzycie, wciąż każdy może tam wjechać i przejechać.

Jeśli taka tabliczka nie ma znaczenia, to co decyduje o tym czy dać residential czy service? Szerokość drogi? Prędkość, nawierzchnia, liczba pasów?

Chodzi mi teraz głównie o nazwane drogi prowadzące do lub wokół dużych blokowisk.
Część z nich ma service i nie wiem czy to błąd, bo te obiekty w OSM zostały stworzone 12 lat temu, więc może kiedyś było inaczej.
Przykład:
https://i.postimg.cc/13yfHwJK/1.png
Na niebiesko są zaznaczone drogi highway=service. Wydaje mi się, że powinny mieć residential, bo prowadzą do bloków, gdzie mieszka bardzo dużo ludzi.

Kolejny przykład:
Ulica Wiślańska i Pałucka nie zasługują na residential? https://i.postimg.cc/vBTnvf8K/2.png Prowadzi na osiedle z dziesięciopiętrowymi blokami. Myślałem, że mają highway=service, bo gdzieś tam jest tabliczka, że to droga wewnętrzna spółdzielni mieszkaniowej (nie sprawdzałem), ale jeśli to nie ma znaczenia, to ja bym zmienił na residential, bo spełnia definicje “znajduje się na terenach zamieszkałych i nie jest w strefie zamieszkania”.

Albo tutaj:
https://i.postimg.cc/rF19sGDG/3.png
Droga residential, potem przez kawałek service, a potem znowu residential. Jest tu jakaś logika, czy to błąd?

Ciężko mi oceniać zmiany kogoś innego, zwłaszcza we Wrocławiu, którego dobrze nie znam. Mogę ci powiedzieć jak to wygląda w Krakowie. W Krakowie zazwyczaj te drogi są oznaczane jako lokalne bez rozróżniania na to czy znak leży czy nie – można to zauważyć na Osiedlu Ruczaj/Europejskie (np. Chmieleniec jest drogą wewnętrzną, Drukarska nie) lub na Osiedlu Za Fortem (znak drogi wewnętrznej pojawia się przy skrzyżowaniu Bartla–Wicherkiewiecza). Podobnie w Parku Handlowym Zakopianka (pomiędzy Zakopiańską a Marcika) jest residental, choć jest to droga wewnętrzna. Wydaje się, że service dostają drogi, które prowadzą bezpośrednio do parkingu/bloku lub na osiedlach zamkniętych, a drogi którymi da się “gdzieś dojechać” – residental, choć czasem można mieć wrażenie, że podstawową zasadą jest “jak się kliknie” :). Należałoby sprawdzić jak to wygląda w innych miastach.

To może być wytrych - service to informacja dla nawigacji, by wybrała taką drogę dopiero w ostateczności. Jednak ten, jako odcinek łączący drogi residential, też powinien mieć taką kategorię.

Na takich wrocławskich osiedlach Kozanów czy Nowy Dwór z których pochodzą pozostałe linki zaciera się różnica między service i residential. Możliwe, że wszelkie nieślepe i niezablokowane szlabanami drogi powinny mieć tam residential. Najlepiej, gdyby jakiś mieszkaniec, znający sposób używania tych dróg, poprawił ich kategorie. Wątpie jednak, by miało to praktyczne znaczenie.

Edit:

Tu masz przykład tranzytowej (tertiary) drogi wewnętrznej - popularny dojazd do Wrocławia dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Czy jeśli droga prowadzi do budynków mieszkalnych i powinna mieć residential, ale jest odgrodzona bramą, to jej kategoria zmienia się z residential na service?