Pytania początkujących

Laboga!

BP,NMSP

laboratorium - mikrobiologii; reumatologii, diagnostyczne, hematologii to tylko część różnych w szpitalu choćby - każdy indywidualny pacjent może trafić do takiego laboratorium “z ulicy” a nie tylko jako pacjent placówki. Mamy jeszcze choćby laboratoria drogowe

Każdy więksy zakład produkcyjny ma swoje laboratoria.

W pytaniu chodziło mi o najbardziej pospolite “laboratoria” do których każdy z nas zgłasza się regularnie czasami kilka razy w roku w którym rutynowo bada się ludzkie wydzieliny pod kątem diagnostyki.

Edit:
w/g wiki Diagnostyka laboratoryjna już pomijąc różne tłumaczenia różne w różnych językach prawidłowe lub nie to:

healthcare:speciality=biology

albo

healthcare:speciality=biochemistry

nie wiem czy takie określenia są prawidłowe i które lepiej byłoby wybrać(mi osobiscie lepiej drugie tagowanie, aby nie tworzyć nowego tagu i komplijować jeszcze bardziej.

bardzo możliwe, zę przychylę się do pomysłu Marka ponieważ jest najbardziej sensowny.


healthcare=laboratory
laboratory=blood_check 

Cześć,
a ma ktoś może pomysł jak otagować sanepid?

W przypadku sanepidu sensowne według mnie wydaje się dodanie do obecnego tagowania nowego.
czyli np:

office=government
healthcare=laboratory

specjalnosć…

healthcare:speciality=community

w tym przypdku ze względu na podejrzenie błędu w tłumaczeniu na PL wydaje się wątpliwa.

Tutaj chyba potrzebna jest pomoc w wymyśleniu szczegółówego tagowania.

Podobnie jak dotej pory tagowaliśmy apteki amenity=pharmacy(napisałem w czasie przeszłym, bo edytor ID przy dodawaniu POI związanych ze służbą zdrowia dodaje już od tygodnia healthcare=* np: apteka to healthcare=pharmacy+amenity=pharmacy. JOSM chyba jeszcze nie jest zaktualizowany bo taguje po staremu)?

Można znaleźć gdzieś statystyki zmian ilości tagów określonego typu w czasie?

W overpassie widzę, że w Europie najwiecej nowego tagowania odnośnie aptek jest właśnie we Włoszech, Polsce, Benelux, a z miast na uwagę zasługuje Moskwa Na świecie wyróżnia się jeszcze Bangladesz.
apteki http://overpass-turbo.eu/s/t7d
clinic http://overpass-turbo.eu/s/t7g

healthcare:speciality http://overpass-turbo.eu/s/t7n widać tutaj braki w naszym kraju.

Czekam na ikonkę healthcare=laboratory żeby wreście tego typu obiekty pojawiły się na mapie!
Moze się doczekam:)

http://taghistory.raifer.tech/

choć te dane są niestety zbyt rzadko odświeżane i nadal czekamy, żeby robił to automat:

https://github.com/tyrasd/taghistory/issues/10

[Aktualizacja:] właśnie zostały zaktualizowane jakby co.

To mi wygląda na coś do usunięcia, bo to nie jest np. pomnik, jak sądzicie?

http://www.openstreetmap.org/node/4937555272

Jeśli idzie o osm-carto, to może jeszcze długo potrwać - brak strony wiki i ledwie 182 takie punkty nie wróży najlepiej. Choć akurat ikonkę dość łatwo mi sobie wyobrazić.

Ja tu widzę problem: w laboratoriach analitycznych krwi się nie oddaje, teraz powszechną praktyką jest dowożenie materiałów do nich, wyników nie trzeba odbierać, są udostępniane online.
Przydatność wyświetlania takiego laboratorum na mapie jest żadna.

Teoretycznie masz rację, ale znam kilku, którzy by to oznaczyli jako historic=ruins, a gdyby im ktoś zarzucił, że żadnych ruin tam nie widać to jako historic=archaeological_site.
Sprawdź przed usunięciem, czy w terenie nie ma żadnej tablicy pamiątkowej.

Znalazłem listę medycznych laboratoriów diagnostycznych działających na terenie RP http://kidl.org.pl/index.php?page=lista-laboratoriow sporo tego…
̶J̶e̶s̶t̶ ̶j̶a̶k̶i̶ś̶ ̶c̶i̶e̶ń̶ ̶s̶z̶a̶n̶s̶y̶ ̶n̶a̶ ̶i̶m̶p̶o̶r̶t̶ ̶t̶y̶c̶h̶ ̶d̶a̶n̶y̶c̶h̶?̶
Edit: import chyba nie byłby najlepszym wyjściem.

Nie zgodze się. nazwa lab. analityczne jest częstym synonimem dla lab. medycznego. Próbkę krwi pobiera się do analizy w laboratorium medycznym nikt takiej próbki nie przewozi. Krew szybko się psuje i musi być poddana anailzie na miejscu.
Informacja gdzie znajdują się laboratoria medyczne jest ważna.
Pod względem ważności na poziomie wiedzy gdzie znajduje się najbliższy gabinet medyczny(lekarski, weterynaryjny), albo szpital.

Przykładowe wyposażenie laboratorium medycznego w apartaurę diagnostyczną:
-Analizator pasków do analizy moczu CLINITEK 500
-Analizatory hematologiczne firmy SYSMEX XT-2000i z 5-parametrowym rozdziałem krwinek białych oraz SYSMEX K-4 500
-Do badań biochemicznych: analizator BS 400
-Z zakresu koagulologii dysponuje aparatem SYSMEX series CA 560
-Dwa analizatory parametrów krytycznych firmy RADIOMETER ABL 700
-CLINITEK 500 firmy BAYER
-DCA 2000 firmy BAYER do badania hemoglobiny glikowanej

Nie zgodzę się. W tej chwili rynek ten jest zdominowany przez firmy sieciowe, które właśnie przewożą próbki z punktu pobrań do laboratoriów. Krew transportuje się schłodzoną.
Określenie “krew się szybko psuje” jest nieprecyzyjne. To zależy od składnika, jaki ma być badany oraz temperatury przechowywania krwi. Krew można też zamrażać.

Sam widzisz, ile to kosztów i zachodu z obsługą. Dlatego sieciówki przejęły rynek.

Sprzęt jest bardzo drogi bo musi być precyzyjny(pomimo tego i tak są odchylenia wynikające z wielu czynników). Podany powyżej to sprzęt niewielkiego laboratorium medycznego.
Dobrą praktyką jest robienie badań w kilka min. dwóch laboratoriach medycznych ponieważ wyniki mogą nieraz się różnić(w tym przypadku miałem na myśli analizę krwi).

Chyba masz namyśli banki krwi.

Przejrzyj prosze listę laboratorów medycznych http://kidl.org.pl/index.php?page=lista-laboratoriow w każdym z nich znajduje się specjalistyczny presonel który pobiera próbki(np: krew) i analizją ją pod wybranym kątem. Nikt krwi nigdzie nie przewozi.

To są miejsca gdzie można oddać próbkę biologiczną(np: krew) do analizy(mogę ze skierowaniem lub bez), za ścianą jest specjalistyczny sprzet jak i przeszkolony personel wykonujący analizę wynik mogę otrzymać nawet w tym samym dniu(analiza krwi troche trwa).

Jeszcze jedno. Krew poddaje się analizie przed schłodzeniem, a tym bardziej zamrożeniem ponieważ zmieniają się własciwości fizykochemiczne krwi rzutujące na wyniki jakichkolwiek późniejszych jej badań.

Na załączonej liście znajdują się laboratoria wykonujące analizy pod różnym kątem nie tylko krwi ogólnie materii biologicznej dlatego możliwe, że odpowiedni byłby tag healthcare=laboratory choć nie wykluczam innego bardziej uniwersalnego.
Wspólnymi cechami tych jakże różnych(na pierwszy rzut oka) punktów jest:
-wyposazenie w drogi specjalistyczny sprzęt analityczny
-wykształcony i przeszkolony personel laboratoryjny i medyczny
-dostęp do tych punktów ma każdy z nas.
-Znajdują się w wykazie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych

Już na wstępnie można odrzucić odgórne dodawanie tagu healthcare=laboratory do Powiatowych/wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych ponieważ nie wszystkie posiadają własciwe laboratoria oraz zatrudniają specjalistyczny personel.

W przypadku różnego rodzaju klęsk żywiołowych(Wspólnota OSM intensywnie udziela się w tego typu akcjach) udostępnienie wiedzy na temat gdzie zajdują się takie specjalistyczne laboratoria wraz z odpowiednim personelem nie jest częscią misji OSM niesienia pomocy najslabszym?

Jesteś w błędzie - przewozi się krew. Choćby pomiędzy szpitalami bo w tym jest takie laboratorium a w tamtym inne. A jak byś się dalej upierał to dodam od siebie że ja to wożę.

Jestem w błędzie. Tylko nie rozumiem dlaczego miejsce gdzie mogę oddać do analizy np: krew nie mogłobybyć na mapie? Dla mnie to zwykła ogólnodostepna usługa.
Dlaczego gabinet lekarski gdzie lekarz nie przyjmie mnie z ulicy jest widoczny na mapie, a taki punkt czynny od pon-sob od 7-16 już nie?

Powinno być na mapie. Jaki dla takiego punktu jest przewidziany tag?

Mogę jedynie stwierdzić, że najpopularniejszy jest

healthcare=laboratory=177
healthcare=lab 2 
healthcare=blood_check 1

wśród amenity=*

medical_laboratory=98
laboratory=79
medical_lab=14
analytical_laboratory=3

suma wybranych trafień amenity=194 healthcare=180
inne:

health_facility=laboratory=22

Osobiście mi bardziej pasuje amenity=medical_laboratory, albo amenity=medical_lab, ale trendy wydaje się healthcare=laboratory

Wychodzi na to, że nie ma jasno określonego, przynajmniej na wiki, tagu dla laboratorium, a punkt pobrań w ogóle nie występuje.
Ja bym oczekiwał czegoś postaci healthcare=blood_collection_centre.

Powinno być na mapie, z pełnymi informacjami.
Bo każdy ma prawo robić badanie - powinien - w takim miejscu w jakim mu pasuje ( i robią tam takie badania ) jak powinien je zrobić w jak najkrótszym czasie przed wizyta u lekarza. Szkoda że openstreetmap.org nie jest jednak klikalna jak wujka Googla mapy :(.

Jak to nie jest klikalna? Aż nadto :slight_smile: :

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.23197/21.00746&layers=D