Konflikty edycyjne

Jak już zmieniamy to zmieńmy z “konflikty edycyjne we Wrocławiu” na “różnice zdań wynikłe z odmiennej interpretacji oraz konfliktowe edycje w kraju”. Wypowiedzi jak ta nie wyczerpują znamion konfliktów edycyjnych. Jak dla mnie ta sytuacja ma miejsce dopiero wówczas gdy jedna osoba zmieniła wartości drugiej (jak przykład od ntata). A w tym przypadku jedna coś edytowała, a druga wyraziła na ten temat jedynie opinie.

Jestem bardziej za skracaniem nazw tematów. Co sądzicie o nazwie “Konflikty” albo “Spory”? :slight_smile: Wiadomo, że forum dotyczy wszystkiego, co jest związane z OSM i mapowaniem, wiec może nie trzeba uszczegóławiać.

PS
Wow, setny post! Jutro przyniosę cukierki :smiley:

Co masz zrobić jutro zrób dziś… :wink:

Spory edycyjne powinno być ok, bo pozostałe pewnie należą do wątku o moderacji.

Nie ma znaczenia, co sobie postawił za punkt honoru, ważne co robi:

  1. wywalenie tagów source:* bo “nikomu to niepotrzebne, a lista tagów na niektórych obiektach była tak długa, że trzeba ją przewijać, a to spowalnia edytowanie” - o ile mi wiadomo, dane te nie wróciły na miejsce.

  2. Przesunięcie lasu o 100km i zostawienie tego tak, mimo uwagi do changesetu i dyskusji na forum - Cz ja naprawił OIDP

  3. Programowe olewanie uwag do changesetów, podczas gdy to właśnie jest najlepsze miejsce do dyskutowania zmian w konkretnym changesecie.

To tyle co wiem, inni pewnie coś mogliby dorzucić.

Ja jestem jak najbardziej za używaniem wszelkich narzędzi do całkowitej lub częściowej automatyzacji poprawiania mapy i rozumiem, że przy tym pojawią się błędy - nie to mnie wzburza. Wzburza mnie niereagowanie na informację, że coś się zepsuło.

Tak że szacun dla rowersa za przemiał, ale jak się coś zepsuło, to trzeba to poprawić i zadbać, żeby błędu nie powtarzać, a nie ignorować wszelkie uwagi, lub uznawać je za ataki.

Chętnie zobaczył bym statystyki ilość błędów vs poprawne edycje. Idę o zakład że błędy są primo nie zamierzone, a po drugie primo nie stanowią nawet 0,1 promila tych poprawnych.

No i właśnie szacun ma, ale nagrody nigdy nie zobaczy.
Zaproponował ciekawe rozwiązanie które następnie rozwinąłem. Nawet się nikt nie zająknął nad tego typu rozwiązaniem. A można by go rozwinąć jeszcze dalej, ale będzie że to nie ten wątek mimo że odpowiednim do dyskusji chętnych również zabrakło.

Jak patrzę po forum to tak np. na 99% jego postów nie chce nikt odpowiedzieć z tego czy innego powodu. Działa to obustronnie

Jedyny rzetelny przykład błędu jaki widziałem na forum to ten od ntata. Wszystko inne to jakieś głupoty o pojedyncze rzeczy, które każdy przypadkiem zrobi i się obraża jak się mu zwróci uwagę na takowe. Nie mówiąc już o tym, że poprawienie ich zajęło by często mniej niż pisanie na ten temat. Dla przykładu dopiero co wczoraj czy przedwczoraj poprawiłem jakieś kilka pustych linii które miały być highway=track jednego poważnego kandydata do mapowicza miesiąca. Owszem można by pisać za każdym razem gdy takie coś się zobaczy, ale ja nie mam czasu na pierdoły.

A potrzebne? O ile mnie pamięć nie myli to DWG mówi od dłuższego czasu by z source nie korzystać, a umieszczać go w opisie do changesetu.

To z tego miliona myślisz, że nie wyszło nawet sto błędów? Nie zakładałbym się. Ale jeszcze raz: ja rozumiem, że błędy przy takiej masówce być muszą. Nie chodzi o robienie błędów, chodzi o stosunek mapowicza do zrobionych błędów.

Nigdy nie mów nigdy :slight_smile:
Ja tam w rowersa wierzę.

Pomysł, owszem, wydaje się niezły, tyle że:

  1. niepotrzebnie powiązany z krytyką wyborów mapowicza miesiąca (i co z tego, że akurat przez żadnego z Was…)

  2. pomysł to jedno, a wykonanie to drugie. Ktoś musi pomysł doprecyzować, ktoś to musi zakodować i tych ktosiów trzeba znaleźć i zachęcić. Raczej przedstawieniem tego jako coś fajnego i możliwość wyróżnienia się, niż kasą, bo budżetu ma to chyba nikt nie ma…

Całkiem poważnie myślę, że gdybyście zamiast wrzucać luźne uwagi przy różnych okazjach, zrobili wątek na temat pomysłu, żeby zrobić jakieś odznaki, to i dyskusja by się rozwinęła (i mogłaby wystarczyć do doprecyzowania pomysłu), i programista by się może znalazł, programistów ci u nas wielu.

A to jest osobna sprawa, której celowo nie poruszałem w kontekście mapowicza miesiąca.
To nie tak, że nikt nie chce odpowiadać, posty rowersa ciężko się czyta, więc większość je w ogóle pomija.
Acz ostatnio był jeden, który może nie był haiku, ale wyraźnie krótszy i przede wszystkim spójny - i to jest dobry kierunek. :smiley:

A, właśnie, jeszcze błąd od ntata, coś mi chodziło po głowie, że istotnego babola przeoczyłem w wyliczance.

No sorry, ale przesunięcie lasu spod Poznania do Wrocławia było tu dyskutowane (i dzięki temu nauczyłem się lepiej przeglądać historię, bo początkowo też nie widziałem przesunięcia przez rowersa). A nieczytanie uwag do changesetów, to już w ogóle tradycyjny temat narzekania na rowersa… Dla mnie właśnie ten brak reakcji jest najbardziej rażący. Co innego jak ktoś walnie parę edycji i potem się nie odzywa, muszę wtedy założyć, że użytkownik zniknął; a co innego aktywny mapowicz, który robi mnóstwo zmian i odmawia poprawiania błędów.

No, ja akurat jestem zwolennikiem poglądu, że jeśli tag komukolwiek do czegoś służy, to lepiej go nie kasować, a jeśli nie wiemy, czy tag komukolwiek do czegoś służy, to należy założyć że służy. A użytkownik tagów source:= (nie source=*, do którego odnosiła się DWG) się zgłosił i do rowersa, i na forum.

Żaden zakład nie miał by miejsca gdyby wszyscy wierzyli w to samo.

Wiara w rowersa nie ma tu nic do rzeczy. Zbyt wielu ma przeciwników by kiedyś nagrodę otrzymał, chyba że wszyscy inni po kolei ją otrzymają i z łaski na koniec dostanie i on. Sorry, ale tak to wygląda nawet jeśli nie to jest celem.

Jeśli naprawa tego to by dać CTRL+X w jednym miejscu i CTRL+V w drugim to faktycznie mega problem warty roztrząsania na forum

Czyżbyś chciał powiedzieć że błędy rowersa były pomocne :DDDD Tego argumentu się nie spodziewałem

pffff Żebyś ty wiedział ile mnie ludzi pyta po kiego są mnie potrzebne name:pl w kraju to byś się zdziwił. Chętnych do ich usuwania nie brakuje, a mnie się coraz mniej uśmiecha na każde takie pytanie odpowiadać.

Cała kwintesencja problemów z dogadaniem się. Otóż zawsze będzie problem tam gdzie szuka się powodu by czegoś nie robić zamiast sposobu by go rozwiązać. Na palcach policzyć ludzi którzy inaczej postępują. Rowers2 nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Tu niepotrzebny programista, a grafik. Tak poza tym wątek mapowicza miesiąca w żadnym wypadku nie wydał mnie się nieodpowiedni gdyż jak rozumiem chodzi w nim o honorowanie najaktywniejszych.

To by było na tyle jeśli chodzi o moje 3 grosze w dyskusji

Przeciwników sobie rowers funduje na własne życzenie, niereagowaniem na błędy i oskarżycielskim tonem w postach. I ja wierzę, ze umie to poprawić, spójne i merytoryczne posty już zaczęły się pojawiać. A jak poprawi, to i nagle zwolenników przybędzie, a przeciwników ubędzie…

Tak, mniej więcej na tej zasadzie, jak bakterie dżumy przyczyniają się do rozwoju medycyny, ale tak.

A właściwie na cholerę Ci to?
To nie jest złośliwe pytanie, już mnie jeden Litwin próbował przekonać, że mu name:lt, identyczne z name, potrzebne na Litwie i jakoś nadal nie bardzo widzę sens. Plus/minus propozycja, żeby w ogóle zastąpić samo name=* jakimś mechanizmem sprytnie wybierającym odpowiednie name:xx=* do wyświetlenia - ale to na razie jest w stadium luźnego pomysłu.

Jeśli chcesz to opędzić samymi grafikami, to następne kłótnie będą o to, że ktoś sobie te grafiki umieścił bez kiwnięcia palcem na mapie…

Za moich czasów jak jeszcze istniała w centrum miasta składnica harcerska to wszystkie odznaki można było sobie tam kupić. Natomiast prawo do ich używania należało zdobyć, a satysfakcję można było mieć dopiero jak się je zdobyło. Takich co je sami sobie nadali to nie znam gdyż palcami by się ich wówczas wytykało.

Przekładając rozwiązanie na OSM to jest proste.

Zmapowałem dany obiekt, teren, cokolwiek idę do opiekuna regionalnego który overpassem pobiera obiekty z danego terenu i patrzy jak to wygląda. Jak się zgadza to człowiekowi przyznaje prawo. Dla obszarów gdzie niema opiekuna czy też wykracza to poza jego obszar, powiedzmy zajmuje pół Polski wówczas od nadawania takiego prawa byłby Zarząd.

i tak np.
Mapowanie parku - tytuł parkowego, który można uzupełnić o stopnie
starszy szeregowy parkowy - pojedynczy park
kapral - - ukończenie edycji w sołectwie czy osiedlu
sierżant - ukończenie edycji w gminie czy mieście
chorąży - ukończenie edycji w powiecie
kapitan - ukończenie edycji w województwie
pułkownik - wiele edycji na obszarze co najmniej dwóch województw
generał - wiele edycji na obszarze kraju
marszałek - bezdyskusyjny wkład w danej osoby w daną sprawę w kraju i za granicą

Potrzebne do mapy międzynarodowej gdzie wolę jednak jak pisze na niej np Sandomierz a nie Sandomir.

Nic się nie zmieniło, poza tym, ze Składnica nie jest juz w centrum. :wink:
Tyle, że to trochę inaczej działa w małej grupie, gdzie wszyscy się znają i pamiętają to zdobywanie sprawności, a inaczej w takim rozproszonym bezhołowiu, jak nasze środowisko. Zresztą, sam zaraz piszesz że to by jednak wymagało jakiejś hierarchii, ktoś by to musiał akceptować. A w takim rozproszonym środowisku, gdzie dodatkowo nie zawsze każdy jest dostępny, to jednak przydałaby się jakaś baza, w której można by sprawdzić co kto komu nadał. Moim zdaniem na dłuższą metę nie obejdzie się bez programisty.

:smiley:

Ale poważnie, przedstawiasz tu pomysł na całkiem spory projekt, nawet jeśli uparłbyś się, że bez programisty. Ktoś to musi pociągnąć, zachęcić ludzi do zgłaszania pomysłów na stopnie, znaleźć kogoś, kto by te odznaki rysował - to się nie zrobi wszystko samo od rzucenia pomysłu przy jakiejś okazji. Nikt tu nikomu nie płaci, więc ktoś musi mieć zapał, żeby takie coś popychać do przodu.

A jest taka mapa? Widok podstawowy jest właśnie międzynarodowy i załatwili sprawę w ten sposób, że jedynie słuszna lokalna nazwa jest w name=* …

linki na forum do patchy na mojej stronie jak to osiągnąć już dawno umieściłem. Swoją mam na własne potrzeby.

Wiesz ilu trzeba programistów do wkręcenia żarówki? Żadnego. To problem sprzętowy. Wszystko kwestia spojrzenia na problem. Jak już pisałem wcześniej nic się nie zrobi gdy jedno o czym się myśli to dlaczego się nie uda zamiast szukać sposobu by się udało. Dopóki się tego sposobu myślenia nie zmieni nic nie osiągniemy

Jak będzie grafik to sam mu zapodam pomysły do wyrysowania. Jak dla mnie to grafika może wyglądać identycznie dla każdego stopnia a w rogu mieć stopień wojskowy odpowiadający osiągnięciu. Banalne.

your point being?

Zanim rzecz dojdzie do grafików, potrzebny jest “silnik” który ten pomysł pociągnie i spróbuje zorganizować prace nad nim, a jak się nie uda w tej chwili, to będzie kombinować dalej, aż dociągnie do końca. A tu nawet nikomu nie chce się wątku założyć, w którym można by sprawę przedyskutować między zainteresowanymi.

Sorry, tu się wszystko robi, jeśli ma się na to ochotę. Jak nikt nie ma zapału, żeby jakąś sprawę poprowadzić, to nie zostanie ona poprowadzona. Proste.

Śmiem twierdzić, że na forum za dużo jest programistów którzy widzą jedynie od 00000000 do FFFFFFFF. Nie chcę się powtarzać, ale najpierw rodzą się wizje i rozwiązania do nich, a dopiero gdzieś na końcu może pojawić się programista i to wówczas gdy będzie potrzebny. Stopnie i odznaki przyznawano w wojsku czy harcerstwie na długo nim programiści zaczęli stąpać po Ziemi. Oczywiście wszelka automatyzacja jest mile widziana, ale wcale nie jest niezbędna by już na starcie widzieć same minusy i “niewykonalność” pomysłu.

Ja to wiem. Swój pomysł kierowałem do chętnych. Być może tu są i jeśli się pojawią to dobrze. Nie to drugie dobrze. A tak swoją drogą nie rozumiem czemu w ogóle się wypowiadasz na temat który cie nie interesuje.

Bzdura. Kolejne szukanie powodu, a nie sposobu. Wątków na temat taki czy inny bez rozstrzygnięcia na forum nie brakuje. Najlepszy tytuł i wątek nie zastąpi chęci. Co najwyżej spowoduje tyle, że przez tydzień nim zepchną go na drugą stronę inne wątki będzie swoim tytułem gnębił czyjeś sumienie (mógłbym coś zrobić, ale […] tu wstawić milion powodów zamiast jednego sposobu […]) i tak samo pójdzie w niebyt.

No, ale może to ja się nie dość jasno wyraziłem.
Pisząc o “silniku” nie miałem na myśli programu, tylko gościa, który swoim zapałem tę sprawę pociągnie.

Weź takie rezerwaty. Nie uzupełniły się dlatego, że ktoś rzucił pomysł, tylko musiał się znaleźć taki wmyrda, stwierdzić, ze warto pouzupełniać i to zrobić.

W przypadku tych odznak jest o tyle trudniej, że na razie nie znalazł się nikt, kto jednocześnie stwierdził, że warto i umie zrobić. Ale jest już trzech pomysłodawców (Ty, rowers2 i Władek Komorek) z podobnym pomysłem - to już jest coś, można się zebrać, czy to w wątku, czy na IRC albo discordzie, opracować jakąś wspólną wizję, Władek umie w wiki, to moze to zebrać i przedstawić w ramach WikiProject Poland (szczególnie jeśli zechcecie to powiązać z opiekunami regionalnymi). A jak już będziecie mieć ten początek i wstępną listę kategorii, to znajdą się i ludzie z pomysłami na nowe odznaki, i tacy, co będą chcieli coś narysować - ja mam GIMP-a i umiem go użyć, kocio wyrażał zainteresowanie pomysłem i umie narysować ikonkę… Ale KTOŚ ten początek musi zorganizować.

Skoro sie odzywam, to znaczy że jakoś tam mnie temat interesuje :wink:

Jak już będzie jakieś uzgodnienie co do listy odznak i rozmiarów rysunków, to pewnie coś tam i narysuję. Ale palcem nie kiwnę, dopóki to nie przejdzie z etapu “mam jakiś pomysł” do etapu “uzgodniliśmy, co chcemy zrobić i zaczęliśmy to robić”.

Khyyy… przeczytaj ten akapit jeszcze raz. I jeszcze raz, i jeszcze. Aż dotrze do Ciebie jego ironia.

EDIT: W sumie, jeśli chcesz, mogę tę rozmowę wydzielić do osobnego wątku “Pomysł na odznaki” i już wątek będzie. Od wpisu, w którym przedstawiasz odznakę za parki.

Wrzucaj jeszcze większe grafiki. Z pewnością twoje argumenty nabiorą więcej mocy.

Tu kończę dyskusję, gdyż nie uważam za stosowne rozmowę z kimś kto posuwa się do argumentów wskazujących drugą stronę ( w tym wypadku mnie) za debila.

Posłucham marka i odpocznę od forum na jakiś czas.

Ludzie, po co się zacietrzewiać i obrażać na siebie? Zamiast się skupić na wspólnym dobru jakim jest OSM, będziecie się kłócić i waśnić na jakichś drobiazgach?

Bardzo przepraszam, jeśli Cię uraziłem. W żadnym wypadku nie było to moim zamiarem.

Tak bardziej dla informacji: rowers2 “wycofał” się z edycji, teraz używa swojego starego konta (benek - sprawdziłem uid i się zgadza) ze zmienionym nickiem:
https://www.openstreetmap.org/user/mrIimbsf
Nie przypisuję sobie zasługi znalezienia tego faktu, zrobił to ktoś inny, kto dowcipnie zajął nick benek i zalinkował w komentarzu do zestawu zmian :wink:
Z mojej strony mam tylko jedną wątpliwość - skoro miał już historię 2 blokad na koncie rowers2, to czy jest to próba zaciemnienia sytuacji i ominięcia ew. poważniejszego bana (bo te się daje tylko recydywistom)?