Od dłuższego czasu nie korzystałem z EMUiA. Teraz za każdym razem otrzymuję komunikat o błędzie: Błąd: Problem loading tile.
Jak obenie wygjąda adres usługi dla JOSM?. Trzeba dalej instalować oddzielnie klucz gugik?
Wiele pytań ostatnimi czasy miało miejsce co do legalności wykorzystania w OSM danych z Geoportalu. Trudno o lepsze wyjaśnienie niż od samej administracji, która na stronie https://danepubliczne.gov.pl/about wyjaśnia że dane tam gromadzone można wykorzystywać zarówno prywatnie jak i biznesowo
Pośród danych tam udostępnionych znajduje się również link do serwisu WMTS Geoportalu. Trudno o przekazanie informacji o tym, że są to dane publiczne do wykorzystania przez wszystkich w bardziej przejrzysty i jednoznaczny sposób.
Wersja WMTS ma wyższą (naprawdę zauważalnie) jakość, ale chyba jest nieco gorsza niż zeszłoroczna ortofoto. Tak czy siak - można poprawić przebiegi inwestycji z ostatniego roku
Czy ktoś mógłby sprawić aby te mapy pojawiły się w JOSM? Starej nie trzeba usuwać, cały czas działa - może tylko dopisać rok.
Przydałaby się jakaś lista tych map z informacją co wiemy o ich prawnej dostępności. Proponuję na wiki, bo łatwo aktualizować, a link mogę umieścić w pierwszej wiadomości z tego wątku. To oczywiście nie jest gwarancja, ale dobrze wiedzieć z którymi nie ma problemów, a które są niepewne.
Lista ta jest już w większości nieaktualna, gdyż zrobiłem ja dość dawno. Ponad rok temu.
Od tego czasy większość urzędów pozmieniało serwery lub utajniło linki.
Oficjalne listy z Geoportalu też są już nieaktualne.
Liczyłem na bieżąca aktualizacje przez aktywnych mapowiczy, ale …
Tak na marginesie, pobieranie/opieranie informacji z Google Street View jest niezgodne z prawem obowiązującym na OSM.
Na początek iD wystarczy. Jako początkujący bardziej martwię się prawami do wykorzystania podkładów (prawa autorskie itp.)
Obecność podkładu w iD gwarantuje brak problemów licencyjnych teraz i w przyszłości???
Kto dodaje podkłady do iD???
Jak chcesz podejrzeć oficjalne nazwy różnych miejsc(góry, wzgórza, rzeki, stawy, strumienie, lokalne nazwy lasów, trakty leśne, niektóre lokalne nazwy różnych miejsc itd:. ) robisz jak poprzednio jednak klikasz z prawej strony “więsze oczko” z lewej strony pojawi się okienko klikasz ‘widok’>‘Zawartość mapy’ pojawi się z prawej strony pływające okienko w którym zaznaczasz to co ciebie interesuje np: ‘Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych’ PRNG
Jeśli chcesz podejrzeć niesamowity bajer jakim jest ‘rzeźbę terenu’ robisz jak powyżej tylko wybierasz ‘Rzeźba terenu’
Warstwy możesz łączyć ze sobią np: rzeźba terenu z nazwami geograficznymi na podkładzie rastrowym
Akurat dane zawarte w iMPA są dla mnie najbardziej wiarygodnym źródłem- o wiele pewniejszym niż EMUiA od GUGiK-u. Nie mniej, błędy zdarzają się również, jak wszędzie.