Mapowanie dróg rowerowych

Bo znak oznacza że jest podział pomiędzy drogą dla rowerów a chodnikiem podczas gdy nie jest on wyznaczony znakami poziomymi. Jest to sprzeczne oznakowanie które powinno być poprawione.

Co do reszty tl;dr

Ponieważ ten znak nie oznacza trasy rowerowej, ani szlaku rowerowego, tylko drogę dla rowerów i drogę dla pieszych, biegnące obok siebie.

Nie, to są znaki nakazu.

Pozwolę sobie powtórzyć prośbę o zapoznanie się z przepisami, zanim zacznie sie dyskutować o sensie znaków drogowych.

Drugi cytat jest zły, z tego co widze to nie ja jestem autorem. Mógłbyś poprawić?

Oczywiście.
Ciekawe, skąd się to wzięło, użyłem po prostu “Quick quote” i nie ma szansy, żebym zaznaczył tekst w Twoim poście, bo nie cytowałeś tego fragmentu postu rowersa…

Zasadniczo wystarcza, że jest widoczny podział na drogę dla rowerów i drogę dla pieszych, ale na zdjęciu widać, że nic takiego nie ma tam miejsca.

Dopsz, mam trochę więcej czasu na przeczytanie epistoły…

Zawsze muszą.

Moim zdaniem równie dobrze mogliby tam postawić znak A-29, też by pokazywał “rzeczywistość mityczną”.

Zasadniczo nazywa się C-13/C-16, ale tak, lepiej by było gdyby wersje z podziałem poziomym i pionowym były opisane jako dwa osobne znaki.

Tu bym trochę uściślił, bo w grę wchodzą dwa rozporządzenia:

  1. Rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych, które od dość dawna mówi, że jednak jest obowiązek jazdy po DDRiP. Nie pamiętam w tej chwili, czy po prostu nie zmienili rozporządzenia przy zmianie ustawy, czy “załatali” brak zapisu w ustawie rozporządzeniem.

  2. Rozporządzenie o warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych AKA rozporządzenie o bardzo długiej nazwie AKA czerwona książeczka, które w załączniku o znakach nakazu od dwóch lat mówi, że znak C-13/C-16 z podziałem pionowym oznacza DDR i DDP, biegnące obok siebie, co czyni “część rowerową DDRiP” pełnoprawną DDR, z obowiązkiem jazdy po niej niezależnie od Rozporządzenia O Znakach I Sygnałach Drogowych, oraz zakazem włażenia pieszych na tę część drogi.

Nie wiem, którą z zaznaczonych DDR masz na myśli, ale dla żadnej nie widzę konieczności jazdy pod prąd.

Co do zasady wolałbym nie robić takiej akcji. Oba zapisy są prawidłowe i fakt, że metoda z dwiema liniami jest precyzyjniejsza, to nie powód, żeby robić na siłę jakąś akcję zamiany. Lepiej zamieniać przy okazji robienia a:h. Natomiast opisany przez Ciebie przypadek:

…to przykra sprawa i faktyczne psucie danych.

taka uwaga ogólna ode mnie:
cała ta dyskusja odleciała w kosmos…oczywiste jest, że tagowanie dróg rowerowych będzie ciągle psute. sam pewnie się do tego dokładam, ale sorry, nie chce mi się wnikać w to, czy cośtam jest highway=path+resztę tagów czy jest highway=cycleway…po prostu wybieram z JOSMa najodpowiedniejszy preset i tyle.

tagowanie dróg rowerowych powinno być zmodernizowane, bo teraz jest straszny bałagan

do tego powoływanie się na polskie przepisy które kilka lat temu się zmieniły, a większość zarządców dalej zatwierdza projekty po staremu powoduje jeszcze większy bałagan, i próba odwzorowania koszmarków gminnych organizacji ruchu z góry jest skazana na niepowodzenie

Właśnie po to ta dyskusja.Jak maperzy nie zrozumieją jak mapować ddr a jak ddrip to co się dziwić ze w jakiejś gminie nie mają pojęcia a pani Basia kupiła 5 lat temu znaki i kazała panu Stasiowi przykręcić.Ona kupiła nie te a on odwrotnie przykręcił.
Wielu źle mapuje bo nie można wykasować presetu, który może pasuje do innego kraju

Ddr to tylko highway=cycleway
Ddrip to hihway=path + segregated=no + foot=designated + bicycle=designated

Problem w tym że choć to oczywiste i to od 3 lat trudno ludzi skłonić aby nie mapowali tak ze inni to kopiują i w efekcie za kilak lat trzeba będzie wszystko przerysowywać.

Pozorna oszczędność aby dziś ddr i chodnik łączyć w jedna kreskę a niebawem rozdzielać.
Może to ogłupić porządny render, który inaczej wizualizuje ddr-y a inaczej ddrip
Rozsądne osoby którym sie nie chce rysować i ddr i i chodnika rysują tylko ddr.
Najbardziej klną ci co chcą rysowacz a:h a tu ktoś z ddr i chodnika zrobił ddrip

Odkładanie porządków się zemści
A wystarczyłoby w tłumaczeniu preseta napisać że w Polsce nie należy go stosować.Można zrozumieć że nie wszyscy znają przepisy szczególnie rowerowe
Ale szokuje postawa że jeszcze można tagować po staremu kilka lat po wyjaśnieniu ministra czym sie różni ddr od ddrip
Pani Basia prędzej załapie niż ci co cach rysować prawdę na OSM a nie fikcję.
Mimo zapóźnień w poprawianiu błędów w prawie (zgranie) ,stan prawny jest jasny.W Polsce są tylko 2 rodzaje dróg rowerowych poza jezdnią: 1) ddr 2) nieseparowana ddrip

A u nas mamy wiele kombinacji pomijając nawet nieistniejącą separowaną ddrip
Rozmaite footway, rozmaite bicycle=yes , rozmaite path bez potrzebnych tagów itd Na OSM jest jak na drodze i w kodeksie.
Są wypadki i znajomość prawa wynika z lekceważenie spraw rowerowych.Nawet ci co prawo pisali też błędy popełniali głównie z nieznajomości realiów rowerowych.Równie dobrze mogli pisać przepisy o dokowaniu do stacji kosmicznej.
Są błędy w prawie wyglądające tak jakby ten co pisał nie znał innych przepisów czyli całego kontekstu. Zatem i na mapie wielu co ścieżki mapuje nie bardzo rozumie jakie są różnice prawne między ddr a ddrip.

Zatem zgadzam się z tobą gdy piszesz że ktoś nie musi znać przepisów choć dziś wymaga sie od dzieci znajomości przepisów gdy skończą 10 czy 13 lat. Rowerów Polsce jest kilkadziesiąt milionów i prawie każde dziecko nimi jeździ.No ale jest jak jest i powinniśmy uprościć nadmiarowe presety bo ludzie rzeczywiscie mogą używać niewłaściwego nie z lenistwa ale z nieznajomości kodeksu.

Zatem warto trąbić: w Polsce nie ma i nigdy nie było separowanych ddrip. Przynajmniej od 3 lat wiadomo to na pewno, bo minister wydalał rozporządzenie, w którym to jasno tłumaczy.
Zatem można zrozumieć że cześć maperów nie ma czasu, wiedzy i ochoty aby temat wyjaśniać.
Ale dlaczego ci co wiedzą, że przybywa źle otagowanych ścieżek nie rozumieją skąd to się bierze i nie chcą tego zmienić?
Nawet na wiki są pierdoły bez pokrycia
Zauważ że już wielokrotnie ja i inni temat wyjaśnialismy ale są uparciuchy tu na forum do ktorych to nie dociera zaś ich wątpliwości mogą sugerować pozostałym że kwestia nie jest oczywista.
Pisał do mnie nawet maper, który od prawie 10 lat mapuje: “to jak to jest z tymi ścieżkami?”.
No to co dopiero nowicjusze
Podawałem kilka rozwiązań aby to przerwać ale brak zainteresowania.No to będziemy sprzątać to co źle otagowano jak i to co jeszcze dodadzą, bo się wzorują na tym co już jest na mapie.
Wiem jaki to jest koszt, bo w swoim mieście musiałem wszystko poodklejać a było tego setki kilometrów.
Nawet jeśli jest jak piszesz że zarządcy zatwierdzają stare projekty to w niczym to nie przeszkadza aby rysować tak jak znaki pokazują.
Wbrew pozorom mogą realizować stare projekty bo nic w prawie a szczególnie w kwestii budowy scieżek sie nie zmieniło
Minister coś uściślił bo sady nie rozumiały lakonicznych przepisów.W praktyce zmienił się tylko obowiazek jazdy po dddip co nie ma wpływu na rysowanie czy tagowanie lub projektowanie czy utrzymanie.
Jest jedna istotna różnica że dziś trzeba za skrzyżowaniem powtórzyć znak bo teraz skrzyzowanie odwołuje znaki.
Ale i tu jest babol bo jak jest przejazd rowerowy to prowadzi za skrzyżowanie i tak naprawdę dalej nie wiadomo czy ścieżkę skrzyżowanie przerywa czy nie. Ci co przepisy piszą nie myślą.Ale ty znany podróżnik rowerowy powinieneś już się łapać ile w Polsce mamy rodzai ścieżek.Zatem jeśli i Ty masz z tym problem to koronny dowód na to, że złe presety wprowadzają w błąd, o czym od dawna piszę.

Jakby kto chciał popoprawiać, to na obrazku jest wynik prostego zapytania Overpassa (“segregated=yes in Polska” w wizardzie i zmienić timeout z 25 na 900 przed uruchomieniem).

Tylko ważna sprawa: poprawianie miałoby polegać na zamianie jednej linii (DDRiP) na dwie (DDR i DDP), więc nie można na pałę po prostu narysować drugiej kreski, tylko trzeba najpierw wiedzieć, która droga jest po której stronie. A w miastach to już w ogóle najprawdopodobniej będą się przeplatać, więc NIC NA PAŁĘ, żeby poprawić, trzeba znać przebiegi poprawianych dróg.

EDIT: załapują się również chodniki dawno przerobione z DDRiP na DDR i DDP, którym ktoś (np. ja) zostawił tag segregated=yes, choć nie miał on już żadnego sensu.

No i jesteśmy krok do przodu.
Dzięki
Z czasem wskażę inne kombinacje.

Potrzebna będzie kwerenda wyciszająca tzn trzeba będzie dodać jakieś fixme, że nie da się ustalić z obecnego orto jej przebiegu.Jeśli to będzie nowo wybudowana ścieżka to trzeba będzie napisać do autora aby sam rozbił.

Jakiś pomysł na fixme aby było krótkie i jednakowe?

No dobra czyli lecąc na przykładach graficznych:

  1. mamy projekt stałej organizacji ruchu, mamy nowa ddrip oznaczony znakiem z pionowa krechą przechodzącą w ddripa oznaczonego pozioma krechą. Pierwszy rozbijamy jako oddzielny ddr i chodnik a ten “stary” poziomy lecimy highway=path bez segregate?

  1. kolejny projekt i ddr wiem jako highway=cycleway; ten ddrip biegncy obok DW156 zostawiamy jako highway=path?

  1. kolejny “nowy” ddrip bez srgregacji. Tu także zostawiamy highway=path tak jak nam pozwala wybrać josm w swoich zabawkach? Inna kwestia - ucinamy ddr w miejscu znaku koniec ddr. Nie doprowadzamy go sztucznie do jezdni - wszak nie ma z nią prawnego połączenia - najbliższe ma dopiero podjazdem do posesji jakieś 20 metrów dalej?

pominę fakt jak ma wjechać zgodnie z przepisami nie schodząc z roweru rowerzysta jadący z “lewej” strony i jak go pokieruje nawigacja skoro na jezdni mamy zakaz jazdy rowerem :smiley:

a tu jeszcze Dziwnówek - tak to wygląda w “centrum” a dalej przechodzi w kostkę brukową ale bez segregacji w sumie szara kostka 80% ddripa 20% czerwona - obok co kilkadziesiąt metrów ławka.

A i Mrzeżyno początek ddrip jak zwykle w miejscu ch… bo jak tu na to cudo wjechać? Można normalni ekilkanaście metrów dalej podjazdem do posesji:

tu zrobiłem path ale jak wyżej przerobię na ddr + ddp

Można oczopląsu dostać od tych projektów.
segregated=no a nie “bez segregated”. Cały szablon masz w josm.
4 tagi

No tak. Nie rozumiem pytania.Jak pieszym nie wolno chodzić po ddr czyli za C13 i za C13/C16 z kreską pionową to tam cycleway. A jak kreska pozioma to patch ale trzeba dodać jeszcze 3 tagi

Po prostu nie używać w presecie tego szablonu dla separowanej ddrip.Reszta się nic nie zmienia. Nie wolno tylko sklejać ddr z chodnikiem w w jedną linię bo to różne drogi są.
Szkoda że na OSM nie ma “dróg dla pieszych”, bo takie też bywają (znak C16) a nie jest to chodnik ani pedestrian. Co gorsza w Polsce większosc pedestrian to strefy zamieszkania a nie pedestrian.Tagowano by strefy zamieszkania to znane byłyby zasady ruchu a tak to pedestrian w kazdym kraju oznacza co innego. Jak w tej sytuacji nauczyć różne navi zasad ruchu po pedestrian w Polsce?

Zgłaszajcie do prokuratora i nadzoru budowlanego aby zabrali uprawnienia budowlane projektantowi zanim ktoś zginie. Zaczynając zabawę z OSM liczyłem że mapa pozwoli wyłapać absurdy i je usuwać.

Zobaczymy ile lat będziemy czekać na mapę z renderem rozróżniającym ddr od ddrip
OSM ma 15 lat a lekceważy podstawowe kategorie dróg z różnymi zasadami ruchu a rozróżnia kolorkami jednakowe drogi różniące się tylko residential/tertiary/unclassified.

rowers to takie uproszczenie path; cycleway bez segregacji. Używam, używam josm a tam ma on i ddripa z pionową kreską i wszystkimi jej tagami jak i poziomą zresztą sam wiesz jak w josm z tą wtyczką jest :). Jak nie wiem jak wygląda separacja ruchu pieszego od rowerowego daję tego z pionową kreską - jak wiem rozdzielam na ddr + ddp.
Tak projektują jak widzisz a Policja takie ciekawostki zatwierdza :D. Swego czasu kiedy w Szczecinie na trasie zamkowej "budowano drogę dla rowerów to przemilczano ruch pieszych dosłownie. Z ust pewnego policjanta padło a ilu tam pieszych łazi? Dogadają się. Tak do czasu aż nie trafi się upierdliwy aspirant i będzie walił mandaty pieszym (tu akurat abstrakcja totalna z mojej strony). Tu w tym kraju się tak robi - a jakoś to będzie wszak kiedyś może się dobuduje kawałek infrastruktury rowerowej.

Od dłuższego czasu mamy już tu wyrobione zdanie jak w Polsce tagować drogi dla rowerów należałoby zrobić fajna grafikę prosty opis zamieścić na wiki i powinno być OK - oczywiście z uwzględnieniem area:highway i jego budowy by kolejna edycja nie powodowała błędów w a:h.

No tutaj co nieco jest o mapowaniu dróg dla rowerów.

Niestety strona jest nieaktualna, więc proszę się kierować informacjami na forum.
Widać tam poprzednie absurdy gdy np. ścieżka była tagowana jako path to surface podawano dla cycleway.
Innym absurdem dla tagowania pasów rowerowych jest, że przy liczeniu liczby pasów na jezdni liczy się tylko pasy dla aut co powoduje niezły chaos, bo wielu maperów się myli.
Tak jak w realu w infrastrukturze czy w przepisach, widać lekceważenie spraw rowerowych, tak samo na OSM te sprawy leżą.

Zachęcam do poprawienia tej nie aktualnej informacji jak najszybciej ponieważ jest to podstawowe źródło ustalonej już wiedzy dla maperów. Bez informacji na wiki OSM kazdy kraj, ba każde miasto byłoby mapowane inaczej czasami moze za pomocą sprzecznych schematów.

Tak więc… jeśli ustalenia sa wykrystalizowane powinny być na Wiki, jeśli natomiast są w formie luźnej dyskusji… można dyskutowac dalej, ale tagowac należy w/g ustalonych wcześniej i spisanych na WIki OSM zasad.

Zgadzam się z Cz ja. Bez poprawionej wersji na wiki (czy chociażby odnośnika do odpowiedniego posta na forum) nie ma o czym mówić. Bo skąd nowy mapper ma wziąć informację o zmianie tagowania? Przecież nie będzie przeszukiwał forum, bo może coś gdzieś się zmieniło, tylko otaguje wg “starej wersji” na wiki. Tak więc trzeba ustalić jedną wersję, wpisać na wiki i wtedy myśleć o poprawianiu.

Otóż to. Zgadzam się z przedpiścą. Ktoś, kto mapuje, nie będzie przeglądał dziesiątków tematów na forum, tylko zerknie do Wiki OSM. A że są tam nieaktualne wytyczne, no cóż… Poprawienie tych informacji w dużej mierze powinno spocząć na osobach, które instruują na forum jak mapować, a ja nie mapować DDR-ów.

Absolutnie nie. Oczekiwanie czytania gigantycznych tematów na forum jest absurdem.

Wiki ma swoje braki i nie jest wyrocznią - ale tym bardziej nie są nimi listy mailingowe czy fora.

Czy od pierwszego postu w tym wątku coś się zmieniło w kwestii rysowania oddzielonych linią DDR i chodnika a jednym kawałku asfaltu? Czy poprawne jest rysowanie jednej ścieżki i tagowanie…

highway=path/footway/cycleway + foot=designated + bicycle=designated + segregated=yes

… czy obecnie rysuje się osobno ścieżkę dla highway=footway i highway=cycleway? Tego drugiego widzę na mapie sporo, ale nie widzę poparcia dla tej opcji w wiki.