Ik zal de verwarring nog groter voor je maken. Dan snap je het helemaal niet meer.
Aan de ene kant van het pad stond geen bord, aan de andere kant wel. Het was een vluchtroute die werd gebruikt door de lokale bevolking om naar huis te gaan uit hun werk en voor recreatie in het weekend.
Er was redelijk wat fietsverkeer op dat pad. Om het pad te bereiken moet je ong. 15 meter over het trottoir fietsen. Dat is formeel verboden, maar toch gebeurde het. Het fietsverkeer veroorzaakte enige overlast voor de buurtbewoners, dus wat heeft de gemeente gedaan? Een fietstoegang aangelegd dat 5 meter verderop is en die fietsingang is duidelijk zichtbaar. Het gevolg is dat het pad niet meer wordt gebruikt door fietsers.
Dat ik het pad formeel onjuist had getagd, wist ik bijna 7 jaar geleden al. Bijna 7 jaar lang heeft het pad op de OSM gestaan, zoals ik die oorspronkelijk had getagd. Tot mijn plaatsgenoot op grond van PDOK en knowledge het verandert. Nu ben ik allang tot de conclusie gekomen dat ‘knowledge’ niet hetzelfde als local knowledge is. Hij heeft ook domweg highway=path veranderd in highway= cycleway. Wat heb ik gedaan? Ik gooi een balletje op over het gebruik van wegen. Waarom? In het programma om kaarten te maken, MKGMAP, is een cycleway een verzamelnaam voor bicycle=yes, etc. Maar de Nederlandse OSM community heeft de term cycleway gekoppeld aan een officieel verkeersbord. Daar wordt angstvallig aan vastgehouden.
Zoals iemand opmerkte: de weg is leidend. Natuurlijk is de weg leidend. Wat ik bijna 7 jaar geleden deed was fout, maar deze opmerking van jou snap ik niet:
“ze worden er niet bekeurd’ precies de manier is om onduidelijkheid en doorlopende heraanpassing van tags te veroorzaken?”
Ik ben me heel goed bewust van mijn fout, maar mijn plaatsgenoot en de mapper erna hebben de tags niet aangepast in de zin om het pad dusdanig op de kaart te krijgen dat de tags de lading dekken. Integendeel. Als het pad de juiste tags had meegekregen, was mijn fout hersteld en niet verergerd. Mappen houdt in dat we de werkelijkheid correct weergeven en niet dat een pad nog verder van de werkelijkheid komt af te staan. Als een mapper de werkelijkheid wil weergeven, zal hij/zij in vele gevallen uit zijn/haar luie stoel moeten komen en onderzoek gaan doen als hij/zij niet op de hoogte is van de situatie ter plekke. Local knowledge betekent dat je de situatie ter plekke inschat. Een tool als Bing, is in zo’n geval een nuttig HULPmiddel.
De weg is leidend. Zo heb ik enkele paden opnieuw gemapt. De gemeente heeft een groot deel van de verkeersborden weggehaald binnen de bebouwde kom. Er staan dus geen verkeersborden bij de in- en uitgang van het pad. Een tag als highway=footway is niet toegestaan vanwege de koppeling footway aan een officieel verkeersbord. Dus heb ik op de Duitse manier getagd. Wat mijn plaatsgenoot ook had veranderd in highway=cycleway betreft een ‘hondenlosloopgebied’. Er is een ontmoedigingsbeleid voor fietsers, zoals een zeer smalle ingang, diepe kuilen voor de fietsingang, etc. Wel staat er op het bordje ‘Fietsen toegestaan’. Het gedeelte dat ik ken uit ervaring doordat ik er gewandeld heb, heb ik eveneens op de Duitse manier getagd.
De ervaring die ik nu heb opgedaan, is dat ik situaties die formeel niet kunnen worden getagd zoals ik bijna 7 jaar geleden heb gedaan, uit den boze zijn. Diverse toolmappers passen zonder nadenken en onderzoek de tags klakkeloos aan. Gelukkig gaan de meeste dingen goed bij de diverse mappers. Af en toe is er een detail dat minder goed gaat. Verbaast en verwondert U. Voortaan zal ik minder uiting geven aan de dingen die me verbazen en verwonderen.
Succes.