Tematy ogólne

W takim razie na posprzątanie czekają głównie wielokrotnie użyte kody.

Jakie mamy narzędzia do zamiany adresów na współrzędne?
Czy istnieje odpowiednia wtyczka do JOSM?

Marzy mi się import pliku XML (ewentualnie XLS), zawierającego adresy i kody pocztowe i sparowanie go z obiektami w OSM…

Dobra, jak się zapisać na listę talk, czy jakąkolwiek inną?

Na wiki nie umiem się doszukać, a pod postami na WWW owszem, jest link “More information about the talk mailing list”, ale klikam nań i dostaję:

Error
talk roster authentication failed.
talk list run by mike at ayeltd.biz, mikel_maron at yahoo.com
talk administrative interface (requires authorization)
Overview of all openstreetmap.org mailing lists

EDIT: Wygląda na to, że coś tam się z autoryzacją zmieniło i powyższy komunikat jest efektem próby automatycznego zalogowania mnie przez LastPassa…

U mnie działa.
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk

Mam kilka drobnych uwag do Twojego serwera:

  1. Uzupełniłem polskie i esperanckie tłumaczenia taginfo, może warto byłoby zaktualizować oprogramowanie?

  2. Ciąg “international: International” dotyczy nie opisu, ale danych na serwerze, więc na Twoim serwerze powinno być: Polska, Polujo, Polen, …

  3. Opis pod tym tekstem też powinien być po polsku, a nie w jakimś niezrozumiałym języku.

Proszę bardzo, zaktualizowałem. “International: International” jeśli dobrze zrozumiałem, to chodzi o plik z tłumaczeniem. Dotyczy bloku w którym znajduje się opis strony. W konfiguracji nie ma możliwości zmiany tego tekstu. A zmiana w tłumaczeniu skutkowała by wyświetlaniem tego w innych instancjach po ustawieniu języka polskiego. Dodałem także polską wersję opisu. Dzięki za zainteresowanie. :slight_smile:

Czy to jest prawidłowy sposób mapowania ronda turbinowego? http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.06543/21.92822

Z tego co pamiętam podczas edycji ronda w Dziwnówku http://www.openstreetmap.org/#map=19/54.03240/14.80704- nie ma.
Z jednej strony tak jak pokazałeś byłoby chyba najlepiej bo podejrzewam że pasy rozdzielone sa tymi małymi separatorami:

i zapewne teoretycznie jest pod nimi linia ciągła. Na rondzie w Dziwnówku rozwiązane to jest turn:lanes’ami.
Odpowiadałoby mi jednak to jak jet to naniesione na DK94. Wszak z tego co tak czytam dążą co niektórzy do rysowania poszczególnych pasów. Też wolę gdy w nieznanym terenie jadąc za ciężarówką widzę na navi rozdzielająca się na wysepce jezdnię gdzieś poza miastem niż trafić na nią w chwili próby wyprzedzenia.

Widzę, że to rondo nie daje spokoju mapowiczom:)
https://www.openstreetmap.org/note/266919
https://www.openstreetmap.org/note/968693

Jeśli dobrze pamiętam, to zdjęcie z niedziałającego już linka przedstawiało jezdnie oddzielone betonowymi przerywanymi krawężnikami.

Tak jak piszesz maraf24 jest rozdzielone i to poważnymi krawężnikami:

Te z powyższego separatory sa montowane na rondzie w Dziwnówku:

Na tym “Twoim” osobówką byłoby ciut delikatnie mówiąc niewygodnie zmienić pas przy 50 km/h :wink:

Myślę że daje spokój. Można by te oba przykłady dodać do wiki kiedy stosować a kiedy nie oddzielne pasy na rondzie :).

Przyjechała rodzina i taki serwis pokazała. Historyczne plany miast nałożone na współczesną mapę z możliwością dopasowania sobie przesroczystości.

Mam wątpliwości do przebiegu granicy miejscowości: Pilica i Sławniów
Na mapach granica przebiega tu:
http://www.openstreetmap.org/#map=18/50.46996/19.66739
Czyli źródła z geoportalu
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=3577240
Bo tak samo granica przebiega.
Jednak tablice informujące o wjechaniu do sąsiedniej miejscowości są tutaj:
http://vbest.com.pl/gps/?lat=50.46916708&lng=19.67518562&zom=17&mt=HYBRID#przesun
http://goo.gl/maps/tbLd5syjUkp
Czyli praktycznie 600m dalej.
Przy obecnie narysowanej na mapach granicy, kłóci się to z długością ulicy Żarnowieckiej, bo oznaczałoby to, że Żarnowiecka wchodzi już do sąsiedniej miejscowości czyli Sławniowa.
Numeracje budynków przyporządkowane do Żarnowieckiej też poddają wątpliwość co do przebiegu granicy i widać, że numeracje Żarnowieckiej kończą się właśnie w rejonie gdzie widać zielone tablice końca i początku miejscowości i jadąc dalej na wschód (w prawo mapy) dopiero od tego miejsca zaczynają się numerację ulicy Długiej ze Sławniowa. Istnieje więc podejrzenie, że w pewnym czasie po prostu były przesuwane granice Pilicy? Google też klepniete ma na wariata ulicę Długą, która gryzie się z Żarnowiecką.
Na googlach urząd gminy Pilica już leży wg złego nazewnictwa przy ul. Długiej w Sławniowie
http://goo.gl/maps/pT1VePNS6wj
Open ma widać prawidłowo nazwane ulicy co do ich punktu początku i końca, tylko ten przebieg granic budzi wątpliwość. Będzie pewnie trzeba pisać do geoportalu, gmina Pilica ma niestety duże braki nawet numeracyjne, a swoich ogólnodostępnych map Pilica jak widzę nie prowadzi. Potem się okazuje, że np któraś OSP w gminie ma numer adresowy, a żadne mapy go nie posiadają, bo nie przeleciały te dane z papierowej wersji z gminy do map ogólnopolskich GUGiK.

Z braku lepszego wątku wrzucę tutaj ten link: http://ludistrona.cba.pl/eusw1423.php - fajnie pokazane jak zmieniały się granice Polski w latach 1914-1923
Nie ma nic wspólnego z OSM, ale zawsze to jakaś mapa, dlatego wrzucam. :slight_smile:

Świetne, dzięki!

Nie znalazłem wątku poświęconego access=xxx więc pytam tutaj. Na krakowskim Kazimierzu większość ulic zamknięto dla ruchu samochodowego innego niż dla posiadaczy abonamentu mieszkańca. Nie chodzi o zakaz parkowania ale również zakaz wjazdu. Czyli nie można przejechać nawet tranzytem (to dodatkowo utrudniają ulice jednokierunkowe). Te ulice zostały w pewnym stopniu “sprywatyzowane” dla mieszkańców dzielnicy. Dlatego oznaczyłbym je jako motor_vehicle=private. Wiem, że to nie do końca prawda ale chyba najbliżej. Co o tym sądzicie?
Przy okazji: naniosłem świeże zmiany w kierunkowości ulic.

A jakie tam są znaki? B-1 i B-2?

Tak. A pod B-1 potężne tablice wyjątków bo przecież rowery, dostawcy w określonych godzinach, straż miejska, policja itd.

To powinno być vehicle=private + bicycle=yes.
Przy samym motor_vehicle=private można by tam wjechać konno, na co przecież B-1 nie zezwala. Za to zezwala niepełnosprawnym, więc można dopisać disabled=yes
Dostawy można sobie odpuścić, a jeśli nie, to otagować np. tak:
vehicle:conditional=delivery @ (Mo-Fr 05:00-09:00)
Straż miejska, policja - to wszystko wchodzi w “private”.

A po co bicycle=yes? Czy chodzi o to, że vehicle obejmuje bicycle i trzeba go wyłączyć z ogólniejszej reguły vehicle=private?

Trzeba przyjąć, że vehicle będzie obejmować też rowery, można to wyczytać choćby z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access#Land-based_transportation i tak też działają nawigacje, które znam.
Jednak ostatnie słowo należy do konsumenta danych - tj. zwykle nawigacji - i może ona uwzględniać lokalne warianty - np. może jest kraj, gdzie rower nie jest pojazdem?
Co ciekawe, powyższy link podaje, by konia traktować osobno, a u nas on podpada pod B-1. I teraz nie wiadomo, czy dodawać horse=* czy nie :wink: