Gdyby ktoś znalazł gdzie na tej stronie można pobrać dane (dla całej Polski, nie po jednej miejscowości) z liczbą ludności w poszczególnych miejscowościach to mógłbym to do OSM wrzucić.
Zajrzałem i na szybko nie znalazłem sensownej metody by pobrać dane dla całej Polski w jednym pliku.
EDYCJA: Znalazłem coś.
https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start
kliknąć na “Dane według dziedzin”
dalej
wybrać “stan ludności” → “Ludność wg miejsca zameldowania/zamieszkania i płci”
dalej
“2016” → “ogółem” → “faktyczne (…)” → “stan na 31 XII” → “ogółem”
dalej
Zaznacz → zaznacz wszystkie → dodaj wszystkie do wybranych (podwójny trójkącik)
dalej
export
Mamy plik z:
kod, nazwa, liczba ludności
Problem polega na tym iż jest to kod której nazwy nie znam (pewnie któryś z kodów terytu, idę się dokształcić)
EDYCJA2:
Już wiem czym jest TERC i SIMC, dalej nie wiem jakiego identyfikatora używa GUS.
Dobra, jak się zapisać na listę talk, czy jakąkolwiek inną?
Na wiki nie umiem się doszukać, a pod postami na WWW owszem, jest link “More information about the talk mailing list”, ale klikam nań i dostaję:
Error
talk roster authentication failed.
talk list run by mike at ayeltd.biz, mikel_maron at yahoo.com
talk administrative interface (requires authorization)
Overview of all openstreetmap.org mailing lists
EDIT: Wygląda na to, że coś tam się z autoryzacją zmieniło i powyższy komunikat jest efektem próby automatycznego zalogowania mnie przez LastPassa…
Proszę bardzo, zaktualizowałem. “International: International” jeśli dobrze zrozumiałem, to chodzi o plik z tłumaczeniem. Dotyczy bloku w którym znajduje się opis strony. W konfiguracji nie ma możliwości zmiany tego tekstu. A zmiana w tłumaczeniu skutkowała by wyświetlaniem tego w innych instancjach po ustawieniu języka polskiego. Dodałem także polską wersję opisu. Dzięki za zainteresowanie.
Z tego co pamiętam podczas edycji ronda w Dziwnówku http://www.openstreetmap.org/#map=19/54.03240/14.80704- nie ma.
Z jednej strony tak jak pokazałeś byłoby chyba najlepiej bo podejrzewam że pasy rozdzielone sa tymi małymi separatorami:
i zapewne teoretycznie jest pod nimi linia ciągła. Na rondzie w Dziwnówku rozwiązane to jest turn:lanes’ami.
Odpowiadałoby mi jednak to jak jet to naniesione na DK94. Wszak z tego co tak czytam dążą co niektórzy do rysowania poszczególnych pasów. Też wolę gdy w nieznanym terenie jadąc za ciężarówką widzę na navi rozdzielająca się na wysepce jezdnię gdzieś poza miastem niż trafić na nią w chwili próby wyprzedzenia.
Mam wątpliwości do przebiegu granicy miejscowości: Pilica i Sławniów
Na mapach granica przebiega tu: http://www.openstreetmap.org/#map=18/50.46996/19.66739
Czyli źródła z geoportalu http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=3577240
Bo tak samo granica przebiega.
Jednak tablice informujące o wjechaniu do sąsiedniej miejscowości są tutaj: http://vbest.com.pl/gps/?lat=50.46916708&lng=19.67518562&zom=17&mt=HYBRID#przesun http://goo.gl/maps/tbLd5syjUkp
Czyli praktycznie 600m dalej.
Przy obecnie narysowanej na mapach granicy, kłóci się to z długością ulicy Żarnowieckiej, bo oznaczałoby to, że Żarnowiecka wchodzi już do sąsiedniej miejscowości czyli Sławniowa.
Numeracje budynków przyporządkowane do Żarnowieckiej też poddają wątpliwość co do przebiegu granicy i widać, że numeracje Żarnowieckiej kończą się właśnie w rejonie gdzie widać zielone tablice końca i początku miejscowości i jadąc dalej na wschód (w prawo mapy) dopiero od tego miejsca zaczynają się numerację ulicy Długiej ze Sławniowa. Istnieje więc podejrzenie, że w pewnym czasie po prostu były przesuwane granice Pilicy? Google też klepniete ma na wariata ulicę Długą, która gryzie się z Żarnowiecką.
Na googlach urząd gminy Pilica już leży wg złego nazewnictwa przy ul. Długiej w Sławniowie http://goo.gl/maps/pT1VePNS6wj
Open ma widać prawidłowo nazwane ulicy co do ich punktu początku i końca, tylko ten przebieg granic budzi wątpliwość. Będzie pewnie trzeba pisać do geoportalu, gmina Pilica ma niestety duże braki nawet numeracyjne, a swoich ogólnodostępnych map Pilica jak widzę nie prowadzi. Potem się okazuje, że np któraś OSP w gminie ma numer adresowy, a żadne mapy go nie posiadają, bo nie przeleciały te dane z papierowej wersji z gminy do map ogólnopolskich GUGiK.
Z braku lepszego wątku wrzucę tutaj ten link: http://ludistrona.cba.pl/eusw1423.php - fajnie pokazane jak zmieniały się granice Polski w latach 1914-1923
Nie ma nic wspólnego z OSM, ale zawsze to jakaś mapa, dlatego wrzucam.
Nie znalazłem wątku poświęconego access=xxx więc pytam tutaj. Na krakowskim Kazimierzu większość ulic zamknięto dla ruchu samochodowego innego niż dla posiadaczy abonamentu mieszkańca. Nie chodzi o zakaz parkowania ale również zakaz wjazdu. Czyli nie można przejechać nawet tranzytem (to dodatkowo utrudniają ulice jednokierunkowe). Te ulice zostały w pewnym stopniu “sprywatyzowane” dla mieszkańców dzielnicy. Dlatego oznaczyłbym je jako motor_vehicle=private. Wiem, że to nie do końca prawda ale chyba najbliżej. Co o tym sądzicie?
Przy okazji: naniosłem świeże zmiany w kierunkowości ulic.