Wizualizacje i analiza danych

To planuję zrobić. Ale (o ile powstanie) odezwę się w tej sprawie za kilka miesięcy.

Pewnie lepiej wykorzystać https://github.com/mapbox/osm-comments

Wygląda na to że ktoś zrobił program, ale jest porzucony - https://github.com/mapbox/osm-comments/issues/72

Szanujmy się. JS to nie język na serwery. :stuck_out_tongue: Przerobiłem ChangesetMD i teraz mam NoteMD.
Narzędzie, które chcę stworzyć, ma przypominać bugtracker (etykietki do uwag typu “do sprawdzenia w terenie”, “dotyczy trwających prac” itp.). To, które zalinkowałeś jest “read only”.

Czy dałoby radę dodać wyświetlanie tagu maxaxleload na mapie do danych drogowych http://osmapa.pl/w/drogowe/
Staram się zaktualizować dane na podstawie nowego rozporządzenia z 21 kwietnia 2017 i przydałaby się jakaś wizualizacja raz na dzień/tydzień odświeżana.

Dolna dolina Wisły robi wrażenie. Ciekawe kto to wymapował.

Co polecasz jako wstęp do tego programu? Jakiś poradnik czy sam program jest w miarę intuicyjny? (chciałbym zrobić mapkę z kilkoma tysiącami punktów, obstawiam że QGIS będzie do tego najlepszy z znanych mi programów - podejrzewam że leaflet nie da rady, a mapnik + baza daych to byłoby chyba wytaczanie armaty).

Jest zaskakująco prosty, tzn. jak jeszcze się zastanawiałem co zrobić bez poradników, to już miałem efekt. :slight_smile: Jak niedawno zapomniałem i próbowałem sobie przypomnieć, to miałem to samo.

Z grubsza jest tak, że jeśli już mamy lokalną bazę gis w Postgresie, która jest widoczna w “Panelu przeglądarki”, to najpierw wybieramy odpowiedni typ danych (PostGIS > gis > public > planet_osm_*) i przeciągamy do okienka “Panel warstw” poniżej.

Dalej już z górki - na danej warstwie prawy klawisz i Filtr - tam wybieramy odpowiednie tagi przez zwykły SQL (np. “landuse” IS NOT NULL, jak w moim przykładzie). Plus jest taki, że można przeglądać zawartość bazy, natomiast ogromny minus, że hstore jest widoczne w formie surowej, o czym napisałem w osobnym wątku (tam proponuję kontynuować).

No i sam styl warstwy to prościzna - dwuklik albo prawy klawisz i Właściwości. Są predefiniowane różne wartości i to jest najprzyjemniejsza część wizualizacji.

Daj znać jak ci idzie, to mogę pomóc w podstawach. Poradniki są, tylko zgaduję, że pewnie dotyczą danych z innych źródeł. Zdaje się jednak, że można sobie pobierać dane także przez Overpass, pisać skrypty w Pythonie itp., więc możliwości są duże.

Kiedyś powstało coś takiego: link
Sprawdź proszę czy dane na wizualizacji są aktualne. Jeśli nie, to poszukam i włączę.

^^ Nie są według mojego rozeznania. Nie widzę kilku dodanych swego czasu przeze mnie danych 3,5 tony a staram się kiedy tylko mogę i mam takowe informacje o dodawanie tych tagów.

Raczej jest zapomniałem o warstwach - :frowning:

Dzięki marimil za mapkę. Ktoś się nie bał i dodał na zachodniej obwodnicy Poznania S11 gdzie max nacisk na oś to 11,5t ograniczenie do 3,5t https://www.openstreetmap.org/way/188762273#map=17/52.52164/16.83178 albo tutaj https://www.openstreetmap.org/way/295565752 na zjeździe przed rondem. Warto sprawdzić swoje okolice czy nie ma jakiś błędów.

Można prosić o aktualizację serwera 2?
Ostatnia była:

stan serwera 2: 2017-10-13T20:44:02Z 

Dzień dobry

Od kilkunastu dni nie działa serwer z osmapa.pl[/w]. Na forum reakcji brak. Jednak to nie znaczy, że nie był odwiedzany. Zainteresowanie było.
Jeśli jest tu osoba władna uruchomić go fizycznie, to bardzo bym prosił.

EDIT
Dzięki, już działa

Hej, chciałem zgłosić to samo co marimil, wygląda na to że osmapa.pl/w nie działa.

Stworzyłem mapę, na której każdy polski mapowicz ma przypisany inny losowy kolor:

https://i.imgur.com/HfXkiuQ.jpg

Ciekawa ale siebie szukać trudno na tej grafice ;).
Czy wiadomo coś co dalej z osmapa.pl/w/ - wizualizacje?

Ponawiam pytanie - co z wizualizacjami (http://openstreetmap.org.pl/o-openstreetmap/nasze-wizualizacje/), to samo z garmin.osmapa.pl (przeterminowany certyfikat?)

Ostatni raz Marimil wypowiadał się na forum w sprawie przeniesienia serwera w 2019. Pewnie coś poszło nie tak, a szkoda, bo mi do mapowania eklezjalnego jego wizualizacja by się bardzo przydała.

Jest fajny eksperymentalny projekt wizualizacji danych miejskich, Straßenraumkarte Neukölln, tu zebrałem podstawowe dane na jego temat:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Micromapping#Stra.C3.9Fenraumkarte_Neuk.C3.B6lln

Tak to wygląda w porównaniu z wyświetlaniem na OSM Carto:

no to ci powiem supcio

Dopiero się o nim dowiedziałem. :slight_smile: Fajnie, że ktoś się bierze za małą skalę na poważnie, jeszcze przydałoby się coś do dużej skali, bo na razie OSM dobrze sobie radzi tylko w średnich skalach. To jest eksperymentalne, ale ważne że jest kod, więc można spróbować z danymi osiedla w jakimś polskim mieście.

To mi też uświadomiło ile to jest roboty i że raczej potrzeba osobnego stylu, bo z kolei na średnich skalach to chyba by nie banglało. Oczywiście część można wprowadzić do ogólnego stylu, ale np. jest problem z kategorią dróg, która w tym stylu jest zupełnie pomijana dla realistycznego efektu wizualnego, a te dane są ogólnie bardzo przydatne. Poza tym wymaga preprocesowania, co dodatkowo obciąża serwery i opóźniałoby wyświetlanie.

Jest też taki fajny projekt wizualizacji jak Map Machine:

[ https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Machine ]