Konferencja SotM Poland 2018

@Olga dla mnie zdecydowanie drugie jest najlepsze gdyż wszystkie kierunki wskazują na Polskę. Trzecie też niezłe. Pierwsze zdecydowanie odpada. Nie wiem czemu, ale pierwsze skojarzenie jakie miałem nim się przyjrzałem dokładnie to że na swastykę patrzę :stuck_out_tongue:

@Tomasz_W Fajny pomysł z tą plażą i górami, ale tek czerwony krzyżyk zdecydowanie bym czymś innym zastąpił, gdyż pierwsze i każde inne skojarzenie jakie się nasuwa jest negatywne (np zła odpowiedź na teście etc.)

Ołówek miał wskazywać na Polskę, to jest bardzo szybki szkic :slight_smile:

Zawiązujemy Komitet Organizacyjny SOTM Central Europe 2018. Bardzo proszę o zgłaszanie się szczególnie osób z Poznania i okolic chętnych do udziału w przygotowaniach konferencji. Jest tak dużo różnorodnych tematów do ogarnięcia, że sami (dział mapowy Yanosika) sobie nie poradzimy. Liczymy na członków Stowarzyszenia doświadczonych w temacie organizacji takich wydarzeń.
Można zgłosić się do mnie lub do Zarządu.

Drodzy przyjaciele i przyjaciółki,
gdybym jakiś czas temu przeczytał na forum, że wzywa się mnie do stawienia się w radzie programowej imprezy na skalę europejską, to pdwinął bym pod siebie ogon i schował się do budy.
Zbyt wiele niewiadomych, pachnie robotą a może nie podołam.
W ostatnich dniach mnie nie było na Forum, wspomagałem intensywnie Nepal przde i w czasie konferencji.

Pragnę Was uspokoić. Jest wiele tasków które są spokojne do wzięcia na bary przez jedną osobę. Na przykład chciałbym skorzystać z Forum by poprosić kolegę Kocia o rozpisanie konkursu na Logo imprezy i zatroszczenia się o wybór.

Potrzebna jest jedna osoba która zredagowała by ulotkę na wzór podobnych z innych krajów.

Co z Poznaniakami? Spotkamy się raz jeszcze by omówić co byśmy mogli zrobić?

To jest nasza wspólna impreza a nie Olgi czy Moja.

W Nepalu prawie każdy mapowicz coś tam zrobił.

Jeśli chcecie, piszcie mi na priva to pogadamy na ten temat.

W szczególności zwracam się do członków Stowarzyszenia.

Pozdrowienia,

Marek

Czy są jakieś wskazówki jakiego typu tematy byłyby dobre? Np. do kogo kierowane - osób głęboko siedzących w OSM czy ludzi o OSM słyszeli tyle że to ma coś związanego z mapami?

Są jakieś plany na temat długości - np. czy to powinno trwać 5 minut, 50 czy 150 minut?

Czy też “cokolwiek związanego z OSM” jest jedynym ograniczeniem i pozostałe zależy od pomysłu zgłaszającego?

Temat przewodni konferencji to mikromapowanie i prezentacje w tym temacie będą skierowane raczej do specjalistów siedzących w OSM od dawna. Ale uważam, że potrzebny jest też panel dla słuchaczy, którzy dopiero co usłyszeli o OSM - studentów, pracowników naukowych, urzędników, których również planujemy zaprosić. Uważam, że taki blok powinien być wyraźnie oddzielony i znaleźć się na początku konferencji (w piątek).
Tak więc możliwości tematyczne są nieograniczone. Długość prezentacji - zjadliwa dla słuchaczy. Patrząc na inne konferencje SOTM to długość waha się pomiędzy 20-30 min. Zobaczymy ile osób zgłosi prezentacje.

Zartując trochę, ja bym powiedział, że temat przewodni to “state of the map” - nazwa zobowiązuje :wink:

W takim razie temat konferencji bardzo pojemny…

Dopiero teraz miałem okazję obejrzeć… Zdecydowanie trzeci szkic najlepszy.

Wolałbym nie, bo to wymaga pilnowania terminów i decydowania, wydaje mi się że koledzy od konkursów (np. mapowicza miesiąca) lepiej się mogą tym zająć.

Natomiast myślę, że mógłbym zrobić prezentację o osm-carto, pewnie ze 45 minut najmarniej, choć jeśli to konferencja europejska, to mogą się pojawić inni koledzy z projektu (chyba tylko Paul jest z Kanady), a nawet lokalnie jest Mateusz i Matthijs, więc może być więcej na ten temat i nawet warsztaty można zorganizować.

Gdy myślałem o czym ciekawym mogę powiedzieć to na razie przychodzi mi do głowy właśnie styl domyślny. Jeśli nie pojawi mi się lepszy pomysł to pewnie właśnie z tym się zgłoszę.

Chyba że ktoś ma pomysł o czym innym mógłbym mówić, bo niestety na razie nic sensownego nie wymyśliłem.

Myślę, że temat jest na tyle szeroki, że mogę opowiedzieć o projekcie od strony organizacyjnej, komunikacyjnej i decyzyjnej, bo to jest ważny aspekt, na którym się skupiam, a do tej pory Andy czy Paul mówili jedynie o stronie technicznej - domyślam się, że też może chcesz o tym opowiedzieć, bo praktycznie cały zespół poza mną potrafi robić naprawdę skomplikowane rzeczy w kodzie.

Tu zebrałem linki do nagrań z zeszłych lat:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Standard_tile_layer#External_links

Super, to przygotowuj Kocio wykład.

Uzyskałam zapewnienie poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, że obejmie konferencję SOTM patronatem honorowym. Oczywiście potrzebny jest oficjalny wniosek, ale to trochę później, jak będzie znany chociażby ramowy program.
Dodatkowo chciałam podkreślić, że rok 2018 będzie Rokiem Polskiej Geografii, a więc nasza konferencja świetnie się w ten temat wpisuje.
Z działań związanych z SOTM 2018: wystąpiłam z wnioskami o objęcie konferencji patronatem honorowym do Marszałka Woj. Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Rektorów UAM i Politechniki Poznańskiej oraz do Studenckiego Koła Naukowego Geografów UAM o udział i pomoc w organizacji.
Biorąc pod uwagę zgłoszenia osób chętnych do uczestnictwa, potwierdza się konieczność wydzielenia dwóch paneli tematycznych - ogólnego (wprowadzenie w projekt, założenia, dokonania) i szczegółowego (wymiana doświadczeń pomiędzy edytorami). Tak więc ponawiam prośbę o przemyślenie sprawy i zgłaszanie referatów.

Poza referatem dla zaawansowanych o społecznościowych aspektach osm-carto (plus warsztaty pewnie dla garstki uczestników - jeśli Mateusz będzie zainteresowany, to możemy poprowadzić to razem) mogę też zrobić wykład dla wszystkich o tym, co jest w OSM nietypowego i zaskakującego, czyli odpowiedzi na głupie pytania, np.:

  • kto tym wszystkim rządzi? (czyli o strukturze projektu)
  • dlaczego każda dróżka to od razu “highway”? (czyli o brytyjskich korzeniach)
  • gdzie mogę zaznaczyć swój dom? (czyli że baza jest tylko dla danych publicznych, a do prywatnych mapek są osobne serwisy typu uMap)
  • gdzie są Alpy na mapkach OSM? (czyli o problemach z oznaczaniem obiektów w skali makro)

Im “głupsze” pytanie, tym lepiej - na ich przykładzie wychodzą podstawowe różnice między OSM a innymi projektami.

Pytania techniczno-organizacyjne:

  • do kiedy należy zgłaszać prelekcje/warsztaty (pewnie temat + kilka zdań opisu)?
  • w jakim języku mają być wykłady/warsztaty (zakładam, że i tak będą potrzebni tłumacze na żywo)?

Olga, Kocio: świetnie!
Czy ktoś z Was z Forum mógłby pomóc stworzyć stronkę konferencji na wiki?

A co w ogóle wiemy, żeby móc tam umieścić? :slight_smile:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/State_Of_The_Map_Europe_2018

Wszystkie informacje przesłałam Ci na maila.

Czy ta impreza będzie odbywała się w jakiś weekend? Jeśli tak, to gdyby była taka potrzeba, to chętnie mogę pełnić funkcję fotoreportera :slight_smile:

To jeszcze zanim cokolwiek umieszczę: językiem konferencji powinien być pewnie angielski i wszelkie materiały od początku tak powinny powstawać moim zdaniem.

Wiki na razie może być robocze, ale niech będzie po angielsku. Potem to poukładam, ale najlepiej jeśli organizatorzy będą wrzucać sami - od tego jest wiki w końcu, żeby było szybko i bez pośredników… Wysłałem mejla do OSM AT, bo podobno oni władają domeną na stronę WWW i zobaczymy co odpiszą - i tam dopiero niech będzie porządnie graficznie (ale też po angielsku).