Kolejne pytanie: Jak w OSM opisać taki przypadek? Jest droga która prowadzi do miasta A ale ma ograniczenie tonażowe. Na znaku informacyjnym jest zalecany objazd przez miasto B. Jest jakaś opcja żeby program wyznaczający trasę ominął odcinek z ograniczeniem w z góry przewidziany sposób??
Jeśli mapa zapisana w nawigacji ma wszystkie niezbędne dane odnośnie drogi dla np: aut ciężarowych. Nawigacja obsługuje i odpowiednio interpretuje te dane. Użytkownik nawigacji wprowadził właściwe parametry auta. To nawigacja powinna wyznaczyć jedyną słuszną trasę prowadzącą w tym przypadku objazdem dla aut ciężarowych.
Myślę, że jest to pytanie dla osób tworzących nawigację, obsługujących utrudnienia w ruchu np: remonty, budowy itd:.
Kolejne pyt. tym razem nie związane z mapowaniem. Nie znalazłem nic na temat w jaki sposób usuwa się konto w osm i co się dzieje z edycjami po usunięciu konta?? Kolejne: Jest jakiś program pokazujący jak wygląda nawigowanie w danym miejscu?? tzn. symulator nawigacji samochodowej symulujący nawigowanie na wybranej trasie?
AFAIK nie. Jeśli nie jest oznaczone inaczej, należy przyjąć wartości domyślne. Wartości domyślnych nigdzie nie ma w bazie, aplikacja musi je znać skądinąd.
Jest kilka routerów, które wybiorą trasę, natomiast nic nie wiem o symulatorach nawigacji w sensie, że program/strona policzy dokładnie taką trasę, jak nawigacja samochodowa. Takie rzeczy musieliby dostarczać producenci konkretnych nawigacji.
Inny chyba najlepszy jaki dotąd znalazłem(ma najwięcej opcji jest prosty i czytelny w użytkowaniu) https://www.openrouteservice.org/directions?n1=52.399067&n2=19.833069&n3=8&a=52.812723,18.369141,52.015317,21.296997&b=4b&c=0&k1=en-US&k2=km
Pokazuje nawierzchnię drogi którą prowadzi. Można ustawić w ustawieniach parametry pojazdu ciężarowego, opcja dla pojazdów ADR, typy dróg jakie chcemy unikać(promy, brody, autostrady itd:.), rodzaj trasy(szybka, krótka itd:.)
Generalnie powinien ten routing pokazać jak mniej więcej powinna ciężarówka jechać wybraną drogą. Jednak ma minus max długość zestawu pojazdów jaki można ustawić to tylko max 15m.
Warunek. Dane dla aut ciężarowych muszą być w bazie OSM np: nawierzchnia, ograniczenia prędkości, ograniczenia wysokościowe itd:.
Proszę pamiętać o tym, że po angielsku (i w OSM) bridge jest zarówno nad rzeką jak i nad ulicami. Viaduct to jest taki bardzo długi most nad dolinami (w których mogą być rzeki) składający się z wielu segmentów/łuków.
Chciałbym prosić edytorów awansujących drogi oznaczone bezpiecznie jako polne, leśne łączące wsie, osady z główną drogą zwykle w terenach słabo zurbanizowanych na wyższe kategorie o podanie informacji(oczywiście w miarę możliwości) o nawierzchni. Typu np: cobblestone, asfalt, sand, ground, gravel itd:. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:surface
oraz unikanie ogólnych określeń typu paved, unpaved.
Powód: W obszarach np: leśnych można znaleźć w miarę często miejscowości do których nie prowadzą utwardzone drogi(Jest to jak najbardziej naturalne). Prowadzi droga highway=track niby zwykła droga polna prawda? Otóż nie takie drogi czasami są wykorzystywane przez ciężki sprzęt leśny okresowo niszczone(dosłownie zaorywane) i naprawiane np: przez wyrównanie równiarką. pasuje do nich tracktype=grade5 bo nie ma żadnych dodatkowych materiałów zagęszczających, a surface to ground, sand, mud w zależności od położenia i pory roku.
Podciągnie teraz ktoś drogę wyższej kategorii przez bagno i pół lasu nawigacja poprowadzi bo czemu by nie w końcu to taka sama miejscowość jak pozostałe prawda?
Mógłbyś dopisać “na ile się da”, bo ciężko ze zdjęć lotniczych ustalić rodzaj nawierzchni, a to czy jest utwardzona (paved) czy nieutwardzona (unpaved) wywnioskować się już da na tej podstawie.
Nie mam na myśli doświadczonych maperów, którzy wiedzą o co chodzi. Sam nie jestem bez winy, bo stosowałem i jeszcze stosuję paved, unpaved(jeszcze nie pokryta droga, ale nie długo będzie) w obszarach miejskich i podmiejskich z wielu przyczyn.
Im dalej od cywilizacji tym trudniej się mapuje.
Pytanie związane z lanes kiedy mamy wyznaczony jeden z pasów przed skrzyżowaniem dla autobusów - BUS: lewy pas do zawracania jest tylko dla autobusów, cztery pozostałe do jazdy na wprost i w prawo dostępne są dla wszystkich użytkowników. jak opisać poprawnie ten fragment highway’a? Czy w atrybucie bus:lanes dobrze zrozumiałem że chodiz o to by - yes = dozwolony jak dla wszystkich innych uczestników; designated = tylko i wyłącznie dla autobusów; no = zabroniony ruch autobusów danym pasem?
Designated jest nie tylko przy wyłączności, tylko też jest jeśli jest on specjalnie dla danego typu - na przykład pas/droga może być np. specjalnie dla rowerów i autobusów, dla obu będzie wtedy designated.