Raczej nie z tego co się orientuje, ja podaję informacje ze znaków drogowych. Są wytyczne ustawowe, część dróg ma wpisane w siebie dopuszczalne obciążenia o ile się nie mylę.
Jakie są zasady wiem. Nie wiem tylko jak oblicza to nawigacja. W Polsce jest ograniczenie 8t na oś i w domyśle wszystkie drogi maja tyle oprócz o podwyższonym tonażu i nowe. W UE jest 11t. Pytanie jak oblicza to nawigacja? W domyśle każda droga jest 8t na oś czy trzeba to wpisywać w opisie drogi??
Pewnie zależy która. Co do wpisywania - jeśli kogoś temat interesuje to może warto zapisywac też w jakiś sposób “nie ma ograniczeń wynikających z znaków, obowiązują domyślne” - dzięki temu wiadomo że ktoś już sprawdził że nie ma znaków. Byle zaznaczyć to w sposób do odróżnienia od “tu stoi znak dający następujące ograniczenie…”
Jako, ze auta ciężarowe(ogólnie bo typów jest wiele choćby z przyczepą i bez itd:.) nie mogą poruszać się wszystkimi typami dróg z różnych powodów mapy w nawigacji dla aut mają zapisane ograniczenia tonażowe. Muszą mieć nie ma tu ogólnego schematu. Są wytyczne kodeksu drogowego co, gdzie i jak.
Należy mieć świadomość, że samochodem ciężarowym można nazwać już pojazd od DMC 3.5t te największe od 12t z ładunkiem będą ważyły więcej jednak nie mogą ważyć więcej niż 40t. Pojazdy o wymiarach nienormatywnych potrzebują specjalnych zezwoleń.
Pewnie miałeś(domyślnie) na myśli główne drogi tranzytowe, ale wystarczy zjechać z głównych dróg, aby ujrzeć ograniczenia na oś, tonażowe na znaku np: 1.5, 3.5, 8, 10, 15, 20 itd:. , które ograniczają przejazdy ciężarówek do wybranych głównych dróg. Takie dane powinny znaleźć się w bazie danych OSM. Ja staram się dodawać nie wiem jak inni.
“W Polsce wprowadzono ograniczenia do 8 lub 10 ton na niektórych drogach dla wszystkich użytkowników, niezależnie czy wykonują krajowy, czy międzynarodowy transport drogowy.” Dobrze, że wprowadzono takie ograniczenia. Jeżeli wartość ograniczenia jest na znaku powinna znaleźć się w bazie danych OSM. Domyślnie nie każda droga nadaje się na przyjęcie ruchu ciężarowego.
Próbowałem znaleźć jakiś podgląd(najlepiej osobno dla wybranych parametrów najważniejszych ograniczeń dla aut ciężarowych tj. ograniczenia tonażowe, ograniczenie wysokościowe, ograniczenia szerokości i długości. Nie znalazłem nic:. podgląd stanu dróg tutaj http://osmapa.pl/w/ nie działa.
Co jest dziwne, bo ruch ciężarowy to strzelam 1/3, 1/2 całego ruchu aut przez całą dobę na drogach. Każdy z kierowców ma min. jedną nawigację. To olbrzymi rynek zbytu różnych produktów, map itd:.
Dodam, że Google maps kompletnie nie nadaje się dla kierowców aut ciężarowych. OpenStreetMap ma znacznie większy potencjał.
Kilka milionów aut ciężarowych jeździ po polskich drogach każdego dnia czy korzysta choć jeden taki kierowca z OpenSoursowej nawigacji dla aut ciężarowych? Istnieje w ogóle taka nawigacja?
Przypomnę, że ten projekt nazywa się OpenStreetMap (bez “s” na końcu). Wypadało by to wiedzieć.
Jeśli chodzi o nawigacje i ciężarówki, to Navigator Free ma w ustawieniach profil “Truck”, gdzie można ustawić parametry pojazdu, takie jak np. tonaż. Nie wiem, czy to w ogóle działa, bo nie testowałem, ale jest.
Kolejny kawałek, gdzie przydałoby się wprowadzenie highway:class z wartościami domyślnymi, widocznymi w bazie danych, zamniast bunkrowanymi czort wie gdzie przez aplikacje…
Miałem na myśli to że np. nawet gdy droga ma 3m szerokości ale nie ma znaku ograniczającego tonażu znaczy że można po niej jeździć 40t ciężarówką z maks. naciskiem na oś 8t. Jeśli jestem w błędzie to niech mnie ktoś uświadomi
Chodzi mi o to czy jest jakiś tag określający że przy drodze nie ma żadnego znaku z ograniczeniami tonażowymi, wysokościowymi itp. Tak jak z prędkością. Teren nie zabudowany 90km/h + source:maxspeed= PL:rural choć przy drodze nie ma żadnego znaku bo 90 to wartość domyślna dla drogi a dopiero znak może ją zmodyfikować w górę lub dół.
Do Zbigniew_Czernik Navigator free ma profil Truck ale nie dla map OSM. Przy korzystaniu z map OSM wyświetla że nie bierze pod uwagę parametrów drogi. Ograniczenia truck dostępne po kupieniu map TT.
Do rmikke: Właśnie o to mi chodzi, czy jest jakiś parametr mówiący że dana droga jest bez ograniczeń dla ciężarowych i przyjmuje się dla niej standardowe maksymalne ograniczenia wielkości i ciężaru.
Kolejne pytanie: Jak w OSM opisać taki przypadek? Jest droga która prowadzi do miasta A ale ma ograniczenie tonażowe. Na znaku informacyjnym jest zalecany objazd przez miasto B. Jest jakaś opcja żeby program wyznaczający trasę ominął odcinek z ograniczeniem w z góry przewidziany sposób??
Jeśli mapa zapisana w nawigacji ma wszystkie niezbędne dane odnośnie drogi dla np: aut ciężarowych. Nawigacja obsługuje i odpowiednio interpretuje te dane. Użytkownik nawigacji wprowadził właściwe parametry auta. To nawigacja powinna wyznaczyć jedyną słuszną trasę prowadzącą w tym przypadku objazdem dla aut ciężarowych.
Myślę, że jest to pytanie dla osób tworzących nawigację, obsługujących utrudnienia w ruchu np: remonty, budowy itd:.
Kolejne pyt. tym razem nie związane z mapowaniem. Nie znalazłem nic na temat w jaki sposób usuwa się konto w osm i co się dzieje z edycjami po usunięciu konta?? Kolejne: Jest jakiś program pokazujący jak wygląda nawigowanie w danym miejscu?? tzn. symulator nawigacji samochodowej symulujący nawigowanie na wybranej trasie?