Informacje zarządu

Naprawdę fajny projekt wizytówki. Natomiast słowo “zmapuj” pod koniec mnie tak nie do końca mnie przekonuje. Niby istnieje w SJP, ale tak mnie jakoś pachnie informatyką i kartografami. Jak mamy trafiać do ludzi nie związanych z tematyką czy do ludzi starszych (np. decyzyjnych na stanowiskach) to nie wiem czy nie lepsze nie było by, któreś z bardziej polsko brzmiących sformułowań np:

  • ulepsz swoją okolicę
  • uzupełnij braki w swojej okolicy
  • rozpocznij uzupełnianie już dziś
  • rozpocznij uzupełnianie swojej okolicy już dziś
    Oczywiste jest, że szanse by któraś z wymienionych przeze mnie grup nawet jak doczyta do tego miejsca nie zacznie z miejsca kreślić ścieżek wokół swojego domu, ale IMHO przynajmniej prędzej będzie wiedzieć o czym do nich się mówiło :wink:

a nie po prostu narysuj? Narysuj ogarniają nawet przedszkolaki.

Ja bym napisała: tworzymy najdokładniejszą mapę Polski

Większość ludzi nie wie pewnie co to mapowanie:) Może…

“Nie czekaj, aż ktoś zrobi to za Ciebie - zaktualizuj swoją okolicę!”

czy jakoś tak.

To, IMHO, po to ulotki są, aby dowiedzieli się, czym to mapowanie jest. Z kontekstu to wynika. Właśnie określenia mapper i (z)mapować kojarzą się dość mocno z kartografią (i OSM). Jest charakterystyczne i treściwe.

Natomiast kompletnie nie wiedziałbym, co ma oznaczać zaktualizowanie, udoskonalenie lub poprawa okolicy. Pomyślałbym, że chodzi o faktyczną poprawę przestrzeni miejskiej, urbanistykę.

Nanieś na mapę znane ci informacje z twojej okolicy?

Nie no bez przesady. Cały paragraf na wizytówce “jak zacząć” odnosi się do tego i wprost pisze w nim, że chodzi o edycję mapy.

Dlatego też określenie “zmapuj” jest nad wyraz trafne i każdy czytaty dorosły i dziecko powinien zrozumieć :slight_smile: Nie ma co bawić się w eufemizmy - jesteśmy mapowiczami lub mapperami, a nie aktualizatorami swoich okolic czy nawet nanoszącymi dane :wink:

Już jakiś czas temu pisaliśmy o współpracy z Yanosikiem. W końcu podpisaliśmy umowę o współpracy między Stowarzyszeniem a Yanosikiem. W skrócie: wspieramy Yanosika mappingiem zaś Yanosik wspiera nasze stowarzyszenie. Cieszę się że mocna i innowacyjna firma z Polski zdecydowała się nie tylko używać OSM ale i wspierać naszą działalność.

A na czym to wsparcie polega, w sensie co uzgodniliście i co zapisano w umowie?

Olgo, Ty masz zdaje się tekst umowy w komputerze. Umieść to, co dotyczy wsparcia dla naszej społeczności. Dzięki! Marek

Tak jak już napisał Marek, Stowarzyszenie OSM i Neptis S.A. podpisały umowę partnerską. Reguluje ona w zasadzie dotychczasową współpracę między firmą a Stowarzyszeniem.

OSM będzie wspierać Neptis w kontrolowaniu poprawności danych. Wspólnie będą opracowane wytyczne mapowania (chodzi między innymi o doprecyzowanie tagowania lanes, turn:lanes i area:highway) i materiały szkoleniowe. Po stronie zobowiązań OSM leży informowanie o podjęciu współpracy z Neptis przy okazji wszelkich działań – szkoleń, konferencji oraz w przygotowywanych materiałach promocyjnych.

Ze swojej strony Neptis zobowiązuje się na bieżąco poprawiać i uzupełniać dane mapowe OSM oraz wspierać OSM w realizacji działań statutowych. Będzie popularyzował wiedzę o projekcie OSM wśród swoich Użytkowników i Kontrahentów, również w trakcie szkoleń, wykładów i konferencji. Neptis przygotowuje mechanizm do zgłaszania uwag na mapę OSM z poziomu aplikacji Yanosik, aby ułatwić edytorom poprawianie danych.

Podpisanie tego dokumentu umożliwia rozpoczęcie organizacji konferencji State of The Map Europe 2018.

O, super! Nie było tego dużo dotąd :slight_smile: :

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/State_Of_The_Map#State_of_the_Map_Europe_.28SotM-EU.29

Mówiąc dokładniej, logistykę przedsięwzięcia bierze na bary Yanosik. Mówimy o lutym 2018 roku w Poznaniu.

Oj, to będzie straszny sprint - w pół roku od zera? Ja bym się dwa razy zastanowił nad terminem. Ale jeśli bierzemy to ryzyko, to trzeba by już zacząć szerzej informować o przygotowaniach, żeby ludzie mogli sobie chociaż zarezerwować czas:

https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=State_of_the_Map_Europe&redirect=no
http://sotm-eu.org/

Ja też jestem zdania, że to się nie ma prawa udać z takim małym wyprzedzeniem. Bądźmy bardziej realistyczni.

Dwa miesice temu informowałem już o tym lokalne społeczności poza Polska: ci co mają wiedzieć, wiedzą.

No nie wiem czy tak to działa. Gdzie call for papers, rada programowa itp?
Abstrahujac od tego wciąż optuję za późniejszym terminem, nic się nie stanie, a będzie można to dopiąć na ostatni guzik.

Dobrze że dopytujesz. Wejdziesz do rady programowej?
Pytania do Was również:

  1. Kto chce być w radzie?
  2. Kto założy stronę?
  3. Kto pomoże rozpisac konkurs na logo?
  4. Jaki gadzet / gadzety proponujecie dla uczestników spotkania
  5. Jakie polskie firmy czy instytucje stosujące OSM zaprosić do prezentacji kuluarowych?

Wczoraj odbyło się, jak co tydzień zresztą, spotkanie zarządu via Skype. Omawialiśmy przede wszystkim planowaną konferencję SOTM 2018.
Prośba z mojej strony: Jeśli macie jakieś tematy, sugestie, uwagi, proszę piszcie tutaj.

Chciałbym Wam zaproponować raz w miesiącu spotkanie online członków Stowarzyszenia tak, abyście byli na bieżąco z tym co się dzieje.