Jest to ulica Wojciecha Kossaka - tak jest na miejskiej tabliczce.
Są jednak miejscowości, gdzie w uchwale imienia nie ma, na tabliczkach też nie ma, a w każdym dokumencie z nazwą ulicy podobnie. Według mnie w takiej sytuacji powinno być samo nazwisko.
W związku z ustawą dekomunizacyjną w Polsce następuje stopniowa nazwa zmian nazw ulic.
Dlatego mam prośbę do poprawiających ten aspekt, by starą nazwę ulicy przenosić do old_name= zamiast usuwać ją całkiem.
Proszę pamiętać, że stara nazwa jeszcze przez jakiś czas funkcjonuje w świadomości mieszkańców i innych osób (kurierów, taksówkarzy itp), więc wywalenie jej całkiem robi szkodę osobom korzystającym z OSM.
Przy okazji wspomnę, że w Yanosiku zrobiliśmy taki mały manewr, i old_name dodane od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej podajemy w wynikach wyszukiwania w nawiasie, z adnotacją, że to poprzednia nazwa ulicy.
Dlatego fajnie byłoby gdybyśmy dodawali ten tag. Dziękuję
A gdy przy okazji zmieniają numerację - a to się czasem zdarza przy dekomunizacji nazw ulic, to stary numer dajemy w addr:old_housenumber? Jakoś tego nie widzę.
A co powiecie na taką zmianę: https://www.openstreetmap.org/changeset/51807420
zostawiać by być w zgodzie z teryt i tym jak jak szanowni radni uchwalili czy poprawić wg zasad osm?
Moim zdaniem cały problem wynika z niechlujności “uchwałodawcy”, bo taka nazwa może oznaczać równie dobrze Tysiąclecie Puszki Pepsi albo Psa Pluto. No ale czepiam się i z tym akurat nic nie zrobimy.
Panowie sytuacjach gdy uważacie, że nazwa czy dowolny inny atrybut w tym czy innym rejestrze jest błędna to przede wszystkim należy skontaktować się z lokalnym urzędem gminy celem wyjaśnienia. Zapewne wyjaśnią całą sytuację wraz z przytoczeniem treści stosownej uchwały. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że wprowadzone poprawy mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i mimo najszczerszych chęci wprowadzić błąd.
Ja uważam, że takie skrótowce nie powinny być rozwijane, bo takie nazwy funkcjonują w praktyce (nikt w nawigacji nie będzie szukał ulicy ‘Polskiego Czerwonego Krzyża’, tylko wpisze ‘PCK’)… Dałbym więc name=PCK + alt_name=Polskiego Czerwonego Krzyża.
Miejsce dla pełnej, faktycznej czyli oficjalnej nazwy to z pewnością zawsze jest “official_name” i tam też winna trafić. Z “alt_name” nigdy nie korzystałem także nie wyrażę na ten temat zdania. Nazwa skrócona również ma swoje miejsce w polu “short_name” i “al. ZHP” z pewnością się tam nadaje.
Oficjalnym podejściem w OSM pole “name” jest tym w które powinna trafić pełna nazwa, choć IMHO jest to nieżyciowe i osobiście jestem za wrzucaniem tam takiej nazwy jaką ludzie użyli by przy wyszukiwaniu byle nie mylić z “loc_name” czyli lokalną nazwą gdyż ta do name się nie nadaje jako całkiem nieoficjalna.
Czyli w tym przypadku al. ZHP zapewne ktoś by ją wyszukiwał, ale Tysiąclecia PP to już powątpiewam.
Osobiście nazwy ulic zostawiam fachowcom, gdyż z nich korzystają nawigacje i zmiana ich nazw pociąga za sobą dość istotne reperkusje w postaci ułatwienia/utrudnienia dotarcia do celu, ale nazwy obiektów z pewnością obejdą się ze skróconą nazwą w polu name np. http://www.openstreetmap.org/relation/2765941
Co do tego gdzie trafi też do końca nie wiem, ważne by konkurencyjnej, alternatywnej czy starej nazwy nigdy nie usuwać, zawsze należy ją przenieść (jest jeszcze old_name z wymienianych tagów).
Natomiast pierwszym rozwinięciem PP, jakie mi przychodzi do głowy jest Poczta Polska, a i to dopiero po chwili drapania się w głowę. A wątpię, żeby Poczta Polska miała tysiąc lat.
Dlatego oczywistości typu PCK i ZHP bym nie rozwijał, a PP tak.
Można wersję “Tysiąclecia PP” dać w official_name, jeśli się wie, że dokładnie tak jest w uchwale, natomiast jeśli wiemy tylko, że taka nazwa istnieje w TERYT, to jest od tego tag teryt:name.
Nie no, jakoś się domyśliłem, co może być PP i mieć tysiąc lat. Temniemniej nie jest to skrót równie oczywisty, jak ZHP, czy PCK i tyle chciałem powiedzieć.