Zasady pisowni nazw ulic

Jest to ulica Wojciecha Kossaka - tak jest na miejskiej tabliczce.

Są jednak miejscowości, gdzie w uchwale imienia nie ma, na tabliczkach też nie ma, a w każdym dokumencie z nazwą ulicy podobnie. Według mnie w takiej sytuacji powinno być samo nazwisko.

W związku z ustawą dekomunizacyjną w Polsce następuje stopniowa nazwa zmian nazw ulic.
Dlatego mam prośbę do poprawiających ten aspekt, by starą nazwę ulicy przenosić do old_name= zamiast usuwać ją całkiem.

Proszę pamiętać, że stara nazwa jeszcze przez jakiś czas funkcjonuje w świadomości mieszkańców i innych osób (kurierów, taksówkarzy itp), więc wywalenie jej całkiem robi szkodę osobom korzystającym z OSM.

“Art 5.2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę do-
tychczasową.”

W przypadku praw jazdy stara nazwa będzie w użyciu jeszcze ponad 10 lat.

To w takim razie - kiedy zmieniać nazwę w OSM?

Przy okazji wspomnę, że w Yanosiku zrobiliśmy taki mały manewr, i old_name dodane od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej podajemy w wynikach wyszukiwania w nawiasie, z adnotacją, że to poprzednia nazwa ulicy.
Dlatego fajnie byłoby gdybyśmy dodawali ten tag. Dziękuję :slight_smile:

Kiedy zostanie zmieniona. Ważność starej nazwy w dokumentach interesuje nas o tyle, że skoro jest w dokumentach, to warto ją trzymać w old_name.

A gdy przy okazji zmieniają numerację - a to się czasem zdarza przy dekomunizacji nazw ulic, to stary numer dajemy w addr:old_housenumber? Jakoś tego nie widzę.

Gdyby nie było jej w dokumentach to też powinna zostać (przynajmniej tak długo jak ktoś używa/rozpoznaje starą nazwę).

A co powiecie na taką zmianę:
https://www.openstreetmap.org/changeset/51807420
zostawiać by być w zgodzie z teryt i tym jak jak szanowni radni uchwalili czy poprawić wg zasad osm?
Moim zdaniem cały problem wynika z niechlujności “uchwałodawcy”, bo taka nazwa może oznaczać równie dobrze Tysiąclecie Puszki Pepsi albo Psa Pluto. No ale czepiam się i z tym akurat nic nie zrobimy.

PP to taka witamina. Trzeba dać całymi wyrazami, inaczej zaraz ktoś będzie miał “Tysiąclecia CZEGO???”…

Poczty Polskiej

Panowie sytuacjach gdy uważacie, że nazwa czy dowolny inny atrybut w tym czy innym rejestrze jest błędna to przede wszystkim należy skontaktować się z lokalnym urzędem gminy celem wyjaśnienia. Zapewne wyjaśnią całą sytuację wraz z przytoczeniem treści stosownej uchwały. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że wprowadzone poprawy mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i mimo najszczerszych chęci wprowadzić błąd.

Czyli nazwy al. PCK i al. ZHP w Łodzi powinny być rozwinięte?
[https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_foot&route=51.7599%2C19.4571%3B51.7509%2C19.4596]
Skracając nazwę tej drugiej bazowałem na danych z tablic SIM, a dla bezpieczeństwa pełną nazwę wrzuciłem do “alt_name” (być może to zbyt mało wiarygodne źródło jak na projekt OSM; jeśli tak to przepraszam – nie chciałem źle).

Nie wiem która wersja nazwy powinna być użyta w name, ale chcę pochwalić zachowywanie obu wersji w przypadku zmieniania wartości w name:

I bardzo dobrze zrobiłeś.

Ja uważam, że takie skrótowce nie powinny być rozwijane, bo takie nazwy funkcjonują w praktyce (nikt w nawigacji nie będzie szukał ulicy ‘Polskiego Czerwonego Krzyża’, tylko wpisze ‘PCK’)… Dałbym więc name=PCK + alt_name=Polskiego Czerwonego Krzyża.

Miejsce dla pełnej, faktycznej czyli oficjalnej nazwy to z pewnością zawsze jest “official_name” i tam też winna trafić. Z “alt_name” nigdy nie korzystałem także nie wyrażę na ten temat zdania. Nazwa skrócona również ma swoje miejsce w polu “short_name” i “al. ZHP” z pewnością się tam nadaje.

Oficjalnym podejściem w OSM pole “name” jest tym w które powinna trafić pełna nazwa, choć IMHO jest to nieżyciowe i osobiście jestem za wrzucaniem tam takiej nazwy jaką ludzie użyli by przy wyszukiwaniu byle nie mylić z “loc_name” czyli lokalną nazwą gdyż ta do name się nie nadaje jako całkiem nieoficjalna.
Czyli w tym przypadku al. ZHP zapewne ktoś by ją wyszukiwał, ale Tysiąclecia PP to już powątpiewam.

Osobiście nazwy ulic zostawiam fachowcom, gdyż z nich korzystają nawigacje i zmiana ich nazw pociąga za sobą dość istotne reperkusje w postaci ułatwienia/utrudnienia dotarcia do celu, ale nazwy obiektów z pewnością obejdą się ze skróconą nazwą w polu name np. http://www.openstreetmap.org/relation/2765941

Co do tego gdzie trafi też do końca nie wiem, ważne by konkurencyjnej, alternatywnej czy starej nazwy nigdy nie usuwać, zawsze należy ją przenieść (jest jeszcze old_name z wymienianych tagów).

Natomiast pierwszym rozwinięciem PP, jakie mi przychodzi do głowy jest Poczta Polska, a i to dopiero po chwili drapania się w głowę. A wątpię, żeby Poczta Polska miała tysiąc lat.

Dlatego oczywistości typu PCK i ZHP bym nie rozwijał, a PP tak.

Można wersję “Tysiąclecia PP” dać w official_name, jeśli się wie, że dokładnie tak jest w uchwale, natomiast jeśli wiemy tylko, że taka nazwa istnieje w TERYT, to jest od tego tag teryt:name.

To chyba chodzi o ulicę “Tysiąclecia Państwa Polskiego”.

Nie no, jakoś się domyśliłem, co może być PP i mieć tysiąc lat. Temniemniej nie jest to skrót równie oczywisty, jak ZHP, czy PCK i tyle chciałem powiedzieć.