Je kunt altijd de history raadplegen. In JOSM gaat dat heel makkelijk, daar is een knopje voor en een toetsencombinatie, die ik zo niet weet. In Potlach kun je ook de history bekijken, ik dacht met Ctrl+H ; in ID weet ik het niet.
Ik kijk heel vaak in de history zodra ik iets zie dat afwijkend is van de luchtfoto, even kijken wanneer is dit gewijzigd? Als iets later gewijzigd is, dan de luchtfoto oud is, weet ik dat ik er vanaf moet blijven of als ik een nieuwere track+fotoâs heb, aan de hand daarvan aanpassen.
Altijd raadzaam om zoveel mogelijk her te gebruiken. Als een weg niet op de goede plek aansluit, klein stukje van de weg weghalen en rest doortrekken naar de goede plek en niet de hele weg opnieuw intekenen.
In JOSM is het ook CTRL+H. Ik gebruik het ook weleens om de meest recente mapper te achterhalen, zodat ik hem/haar om aanvullende info kan vragen over diens bewerking.
In iD [EDIT: is het ctrl+shift+h], op openstreetmap.org kan het ook. Gebruik het âquery featuresâ vraagteken en selecteer het object. In de browser kan je nu /history achter het object ID invullen. Dan krijg van bijvoorbeeld jou laatste aanpassing, dit: https://www.openstreetmap.org/way/175412248/history Precies waar JOSM je ook naar toe stuurt, als je shift+h gebruikt.
Bedankt voor jullie reacties!
Ik ga eens een mooie standaardtekst bedenken en daarbij een link inbouwen naar de Good practice, waarvoor dank @Commodoortje!
Met deze tool kun je precies zien op tegel niveau welke changesets hebben plaatsgevonden, hoeveel nodes zijn toegevoegd, gemuteerd en verwijderd. Daarna kun je de gevonden changeset in achavi verder bekijken.
Als je mappers benaderd, doe dit dan vooral vriendelijk.
Je kent de persoon namelijk niet.
Probeer eerst respect te verdienen voordat je respect verwacht van een mapper.
Bedankt voor de link naar Whodiddit, Commodoortje! Ga ik eens mee stoeien.
Er bestaat bij wijzigingen van onderdelen die je zelf ooit hebt bewerkt dus niet net zoiets als wanneer iemand een comment op je changeset plaatst, dat je daar dan een berichtje van ontvangt.
Goed punt ook m.b.t. de vriendelijkheid. Overigens vind ik het opvallend hoe constructief, hulpvaardig en vriendelijk iedereen hier is. Dat is in andere communities weleens anders.
De Openstreetmap is openbaar en een ieder kan doen wat hem of haar goeddunkt. Dat levert wel eens frustraties op. Toen de kaart minder compleet was dan nu, heb ik diverse fietspaden gemapt, aanvankelijk met hulp van een uitstekende leermeester, Eggie.
Mijn werk is diverse keren gewijzigd. Armchairmappers maken van een fietspad een voetpad. Of een computerdeskundige heeft een script ontwikkeld om knooppunten te controleren waarbij er vanuit wordt gegaan dat de relaties goed zijn, maar de âpaaltjesâ verkeerd staan. Het heeft mij destijds heel veel tijd gekost om de knooppunten weer op de juiste plek te zetten.
Ik heb enkele paden die ik heb gemapt in mijn woonplaats, eens gecontroleerd. Niets is meer origineel. Er zit een voetpad bij waarover wordt gefietst. Het mag officieel niet, maar er wordt niet tegen opgetreden. Dat is al jaren zo. Inmiddels is het voetpad gepromoveerd tot een officieel fietspad.
Armchairmappers maken fouten, maar lokale mappers die niet de moeite nemen om de borden ter plekke te bekijken, maken ook fouten. Inmiddels ben ik niet meer actief als mapper. Vrijwel alle fietspaden staan op de kaart in het gebied waar ik fiets. Het heeft geen zin om je druk te maken over werk dat wordt gewijzigd. Het is vrijwilligerswerk waarbij sommige mensen heel ver gaan en diverse dingen ontwikkelen. Het gemeenschappelijke doel is om te komen tot een goede kaart. En dat doel wordt in de meeste gevallen gehaald.
Als je van alle wijzigingen door anderen op objecten waaraan jij ooit gemapt hebt, hetzij als originele auteur van een element (een nieuw fietspad intekenen bijvoorbeeld) hetzij als wijziger van dit element (een paar nodes verschuiven, surface toevoegen, aan een routerelatie koppelen bijvoorbeeld) een bericht zou krijgen, dan loopt je mailbox onmiddellijk vol en is dat ook niet bij te houden. Denk ik.
Ik zelf zou het niet willen om hiervan melding te krijgen. Want: hoe meer je mapt, hoe meer meldingen. Stel bovendien: een object (highway bijvoorbeeld) waar in de loop van tijd tien mensen aan gemapt hebben: een persoon verschuift een node: alle tien mensen krijgen een bericht in hun inbox?
Persoonlijk ben ik altijd erg blij als iemand onverwacht een aanvulling maakt of een commentaartje plaatst. Dat is juist waar de beginnende mapper het van moet hebben, van de kennis van de ervaren mappers. Superleerzaam.
Eigenlijk zou je als (serieuze) beginnende mapper dan ook al meteen bijvoorbeeld van Achavi gebruik moeten maken om de (wijzigingen op) je eigen edits te kunnen volgen. Misschien een idee om in het welkom-bericht op te nemen?
Helemaal mee eens, er hoeven inderdaad geen kwade intenties achter te zitten.
Toen ik begon met mappen en met ID/Potlatch werkte, wilde het soms maar niet lukken om op een goed manier punten in te voegen of wegen los van elkaar te krijgen, waardoor het verwijderen en opnieuw intekenen van de weg -met overname van de oude kenmerken- in de soms opgebouwde wanhoop de enige mogelijkheid leek. Nu met JOSM heb ik daar zelf geen las meer van.
Wel merk ik dat als je met complexe landuse aan de slag gaat die nu nog niet goed in het systeem staat (polders meer veel -missende- sloten / dammen etc.) het toch veel werkbaarder is om met een schone lei te beginnen dan met oude landuses van 3dshapes die soms over elkaar heen liggen en/of naastgelegen identieke vlakken hebben terwijl het eigenlijk een grote multipolygoon moet worden (bijvoorbeeld als een watervlak door allle indentieke landuse=grass loopt) .
Als er gewijzigd wordt op een changeset van een beginnende mapper, dan laat ik op deze changeset mijn aanbevelingen zien dmv tekst. (evt link naar wiki bijvoorbeeld) en de achavi link naar wat ik gewijzigd heb.
Geef je mensen de gelegenheid, dan zal het veranderen.
m.a.w teken het zo goed in dat het niet verandert hoeft te worden.
Dit vraagt op deze plaats even meer tijd, de kruising goed leggen met alle tags.
Geef je de mogelijkheid voor verbetering dan zal de ander dat veranderen, tezamen zal je er meer tijd aan besteden.
Wat zou er met deze te veel verbruikte tijd gedaan kunnen worden.
m.a.w. welke basis geef je om te werken.
De basis voor Nederland is de luchtfoto actueel.
Ga je met de wegen aan de gang, daar hoort nu de overlay BGT omtrekgericht bij.
Dit is een twee eenheid, die ik nu standaard gebruikt.
Sinds dat wij ons hard hebben gemaakt voor het gebruik van de BGT. Kunnen we de kwaliteit van de ligging van de wegen aanzienlijk verbeteren. Ja, en dan veranderen alle wegen. (Zou iedereen aan mee moeten werken).
Omdat de routering vast liep op basis van een âgateâ in doorgaande weg, die alleen bij ijs is afgesloten, maar de tags op die barrier klopte niet zodat de weg op slot stond, moest ik omrijden, tevens merkte ik dat veel wegen op 80 staan. Terwijl het inmiddels 60 is geworden.
Nu ben ik alle wegen aan het recht/rond leggen in die omgeving. (Ook paden in de bossen AHN, wat ik het leukste vindt)
Diep ingezoomd en zet daardoor meer nodes, in/uit zoomen, doe je niet, verschuift de kaart en zet nieuwe node, ook al lijkt de weg ogenschijnlijk recht, op hoger inzoomniveau kan je niet goed uitlijnen. Advies teken alleen ingezoomd.
Ligging, begrijpelijk, vroeger hadden we alleen BING, nu kunnen we de combinatie gebruiken, wat de standaard zou moeten zijn.
Helaas niet in alle editors, daar komt weer een terug tagging van de zojuist goed gelegde wegen. Zonde, maar ja.
Bij te hoge zoom werken en niet de beste basis/overlay gebruiken, geeft andere de mogelijkheid tot verbetering.
Met dank aan EOSfoto en Itâs so funny voor hun Mapillary beelden van de doorgaande wegen. Anders had ik het niet kunnen doen. Zone 60 taggen. (Tevens stond het op het wegdek, luchtfoto, de bevestiging in Mapillary).
Als je zo structureel door een gebied heen gaat dan kom je veel meer zaken tegen die verandert moeten worden. Ook naast de weg is er nog veel te doen.
Staan er op:
Mattheus, kan zijn fietspaden controleren ten opzichte van de BGT omtrekgericht overlay, de fietspaden uitlijnen op de middenlijn van het pad.
Nu kijk ik wel eens in achive, wat er vandaag gemapt is en vergelijk dit met de BGT, in de tekst âweg verbeterdâ of in die trant, terwijl de weg nog dan duidelijk over het trottoir loopt, haakse hoeken rond worden gemaakt etc.
Je hebt er wel geweldig werk van gemaakt!
Instemming? Huh??? Die heb je toch niet nodig?
Wordt tijd dat ik weer eens nieuwe opnames ga maken in dat gebied, maar er zal weinig veranderd zijn.
Dat omtrekgericht had ik nog niet bekeken, maar dat is de tip van de maand, wat mij betreft! Geweldig, echt!
Ben toevallig nog bezig met de GaiaZoo en die wil ik eerst ff afmaken, zodat dit de nauwkeurigst getagde dierentuin van Limburg isâŠ
Ik bedoel daarmee te zeggen, dat dit de standaard manier van tekenen in Nederland kan zijn, hoe met deze kwalitatieve layer BGT omtrekgericht layer te tekenen, zodat er niemand de neiging heeft om de ligging van de weg te veranderen tenzij het daadwerkelijk verandert is.
Dit bespaart op termijn tijd, wat zich vertaald in meer andere kwalitatieve osm data, omdat je voor andere data meer tijd hebt.
Er zijn toch best wel wat borden verandert of er zullen er ook bijgeplaatst zijn, het verschil van jouw opname met die van itâs so funny 2017 valt op als je structureel zoân gebied bekijkt. Nu zal het zone 60 project, daar wel afgerond zijn.
360 camera zou zeer wenselijk zijn, kon toch veel niet veranderen, omdat je inzicht mist.
Dus access zal hier en daar toch nog aangevuld moeten worden.
Zo valt er heel wat te constateren.
Bankjes en vuilnisbakken, die op de weg staan, voetpad wat track moet zijn, access verkeerd, etc.