Pytania początkujących

Czy polecacie jakieś aplikacje dla pływających żaglówką po mazurach? Na razie znalazłem tylko SeaMap (nie ma map offline bo używa googlemaps jako podkładu).

Witam,
Mam pytanie dotyczące pobierania danych z OSM:
Zadanie polega na tym, że chciałabym pozyskać zbiór kilku klas obiektów z obszaru całej Polski (głównie muzea i sklepy).
Ściągnęłam plik z Geofabrik w formacie .shp dla województwa mazowieckiego i rozłożyłam go na części pierwsze w QGIS, żeby mniej więcej poznać strukturę zapisu danych zgromadzonych w OSM.
Okazało się, że sklepy siedzą w co najmniej trzech klasach obiektów, tj. poi_punktowe, poi_powierzchniowe, budynki (zdarzają się również duble, typu : ten sam obiekt obiekt zapisany jest jako punkt i jako obiekt powierzchniowy- ale to mniejszy problem)
Na chwilę obecną plan jest taki: ściągnąć paczki .shp dla wszystkich województw i przeszukać wskazane 3 klasy pod kątem wyłowienia sklepów)-> nie jedna osoba się złapie z głowę, ale innego pomysłu nie mam :slight_smile:
Ogromna prośba o wsparcie:

  1. czy można ściągnąć shp’y dla całej Polski w jednym pliku?-> Geofabrik wystawia taki plik z rozszerzeniem osm.pbf, ale niestety nie potrafię tego przerobić na shp.
  2. czy można ściągnąć shp’y z większą ilością atrybutów? ->zauważyłam, że wysyłając zapytanie o np. tourism=museum przez http://overpass-turbo.eu/ lub przez wtyczki w QGIS, dostaję dane z większą ilością atrybutów niż .shp’y z Geofabrik, niestety zapytanie na większe obszary (Polska, połowa Polski) kończy się porażką (obstawiam, że wynika to limitu danych pobieranych z osm w trybie online)
    Ponadto zauważyłam, że niektóre obiekty, które miały zdefiniowaną fclass jako ‘museum’, nie zostały wyłapane przez overpass-turbo oraz wtyczki w QGIS, stąd trzecie pytanie:
  3. czy wszystkie obiekty które mają atrybut ‘fclass’ museum są traktowane jako obiekty z tagiem ‘museum’? czy może fclass i tag to dwie inne historie?
  4. i tak ogólnie: jak najprościej pozyskać z OSM informację przestrzenną o sklepach typu: Lidl, Żabka, Kaufland itp. (w Polsce)?

Dodam, że jedyne środowisko, w którym się poruszam to QGIS, obce mi są narzędzia, o których wspomina wikipedia: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefiles

Z góry dziękuję za wsparcie :smiley:

Jest to coś dodane na etapie konwersji danych OSM do .shp przez Geofabrika (dane są z OSM, format od Geofabrika).

to nie najlepsza metoda, w ten sposób poznasz jakie pliki .shp generuje geofabrik z danych OSM.

To lepsza metoda na zapoznanie się z modelem danych OSM.

A jaki dostajesz komunikat? Można podnieść limit czasu jeśli zapytanie nie daje rady skończyć w domyślnym. Ale muzeów w Polsce jest tyle że pewnie przeglądarka nie da radę wszystkich pokazać - ale dane powinno dać się pobrać.

W sensie geometrię sklepów, czy gdzie są czy jeszcze co innego?

Chodzi ci o te konkretne marki czy ogólnie o markety i supermarkety?


Czy już znalazłaś http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefiles ? Może tam jest coś co się przyda. (jest to wiki, więc jeśli czegoś tam brakuje a potrafisz dodać to zachęcam do edycji)

SHP jest obcy OSM. To nie jest format, którym się posługuje przy edycji i nie należy patrzeć przez jego pryzmat. Zresztą masz napisane w dokumentacji shp z geofabrik, że OSM można konwertować do SHP właściwie arbitralnie. http://www.geofabrik.de/data/geofabrik-osm-gis-standard-0.7.pdf Masz tam także opisane zaobserowane przez Ciebie dublowanie.
Przeczytaj też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Elements

Myślę, że w Twoim przypadku najprościej będzie użyć Overpass API w overpass turbo. Wydaje mi się, że kwerenda powinna przejść, tylko po prostu nie zmieniłeś timeoutu na coś rzędu 1000 s. Możesz potem wyeksportować wynik jako GeoJSON.

Nie musisz robić kwerendy na całą Polskę pd razu, możesz sobie podzielić zadanie na województwa.

Czy polecacie jakieś aplikacje dla pływających żaglówką po mazurach? Na razie znalazłem tylko SeaMap (nie ma map offline bo używa googlemaps jako podkładu). Czy jest jakaś alternatywa na której można zobaczyć informacje dla żeglujących w trybie offline?

OsmAnd i Mapy.czu całkiem ładnie pokazują porty (leisure=marina), co ciekawe żaden innych styl z mapy offline nie radzi sobie z tym zadaniem.

Jak otagować sklep z żywnością ekologiczną :frowning: na szybie mają cosik takiego - “Zielony Kram” żywność tradycyjna ekologiczna

Może shop=food + organic=* ?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:organic

Wypadło by na shop=food;organic=only - dzięki. Tak zrobię.

Tag wikipedia i wikidata powinien być na punkcie place czy na relacji boundary=administrative? Czy na obu?

https://www.openstreetmap.org/node/602499181#map=13/49.8072/21.4690
https://www.openstreetmap.org/relation/3011222#map=13/49.8072/21.4690

IMO lepiej jeśli jest na granicy - punkt jest pewnego rodzaju generalizacją. Ja dałbym na obu :wink:

Były obiekcje z DWG (od SomeoneElse, OIDP) co do przypisywania jednego wpisu z wikidata do wiecej niż jednego obiektu w OSM. Dlatego staram się artykuły Wikipedii przypisywać do relacji (granice miejscowości, cieki wodne, osoby).

Witam, jestem początkującym użytkownikiem
Interesuje mnie temat wprowadzenia w mojej okolicy granic i numeracji oddziałów leśnych.

Czy taka forma tagowania jest odpowiednia?
Rodzaj obiektu: linia
adr_les 02-19-2-04-182 - - (przykład)
boundary forest_compartment
operator PGL LP
ref 182 (przykład)
source Lasy Państwowe

Jak mogę na mapie wyświetlić nazwy oddziałów w centrum zaznaczonego obszaru?

Jest jakiś ustalony zestaw ustawień dla ograniczeń tonażowych dróg?? Chodzi mi o coś takiego jak dla prędkości http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Marimil/maxspeed tylko że w wersji dla tonażu. (Nacisku na oś.)

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:maxweight

Na której mapie? Z danych OSM robione są liczne mapy z róznymi zasadami wyświetlania tesktu.

Ta na http://www.openstreetmap.org/#map=14/50.1026/19.7478 pokazuje nazwy lasów a z tego co rozumiem to “nazwa oddziału” nie jest nazwą lasu a jest wewnętrzną nazwą administracyjną zalesionej działki.

Gdzie znajdę informacje jak stworzyć mapę która wyświetla interesujące mnie dane z zasobów OSM?

OIMW, to jest najprostsza opcja w tej chwili:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Leaflet
https://switch2osm.org/using-tiles/getting-started-with-leaflet/
https://leanpub.com/leaflet-tips-and-tricks/read

Są jakieś wytyczne na temat tagowania dróg biorąc pod uwagę samochody ciężarowe?? (maxweight,maxaxleload itp.) Coś w stylu http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Marimil/maxspeed_pl dla prędkości.

Raczej nie z tego co się orientuje, ja podaję informacje ze znaków drogowych. Są wytyczne ustawowe, część dróg ma wpisane w siebie dopuszczalne obciążenia o ile się nie mylę.