OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

I jak zwykle nieśmiertelny goggle. :wink: W dodatku Santok o 50 km im odpłynął. :slight_smile: Ale w końcu położony jest u zbiegu Warty i Noteci więc ma potencjał w odpływaniu. :slight_smile:
http://www.lubtur.pl/turystyka-lubuskie/obiekt/muzeum-grodu-santok.html

Ale zgadzam się z Tobą - warto tam uderzyć - mają jakieś tam pieniądze, korzystają z map googla - warto tam uderzyć i przekonać, że możliwość wpłynięcia na wygląd map daje pewien potencjał.

W rozmowach z ludźmi, którzy rozumieją o co chodzi w promocji, najbardziej trafia do przekonania argument, że marker na mapie googla widac tylko na ich stronie/portalu, a po otagowaniu w OSM będzie go widać na setkach innych stron, programów do nawigacji etc. które korzystają z bazy OSM.
Chociaż akurat Oni pokazują też na mapie dane które słabo nadają się do tagowania bo sa ograniczone czasowo albo trudno przypisać jednoznacznie do miejsca czyli np festiwale, jarmarki.

A przy okazji - oglądając na tej stronie: http://kst.wkraj.pl/#/63739/ potencjał stowarzyszenia - czy ktoś się spotkał z tagowaniem wirtualnych panoram (czy raczej odnośników do nich) ?
Serwisy pokroju wkraj.pl powinny być chyba zainteresowane czymś takim. Z drugiej strony panoramy miejsc (publicznych) może robić każdy i tworzyłaby się lista konkurencyjnych wersji…

Dokładnie, dlatego jestem zdania, że jeśli są chętni, to trzeba sprawę doprowadzić do finału.

Czy jest jakiś serwis/program by dla podanego obszaru znalazł obiekty najciekawsze dla turysty?

OsmAnd: http://osmand.net/features?id=find-something-on-map#Find_Points_of_Interest. Np. można wyszukać w okolicy danego punktu wszystko z kategorii „Turystyka”.

Hi

Dzięki za odpowiedź, dzięki niej zorientowałem się że moje pytanie nie jest sensownie sformułowane.


Myślałem nie o wyszukiwaniu absolutnie wszystkiego, ułożonego według odległości, a przynajmniej o próbie ułożenia obiektów według atrakcyjności.

Czyli jeśli będę wyszukiwał w Krakowie to na pierwszym miejscu pojawi się np Rynek, Stare Miasto, Wawel lub inna istotna atrakcja turystyczna a nie mało interesujący krzyż przydrożny.

Ogólnie chodzi o coś typu “jestem w mieście xyz, gdzie powinienem pójść na wycieczkę?”.

Maps.me też ma podobną funkcję jak osmand ale podobnie zwraca za dużo wyników by do tego celu się przydały.

Żeby to zadziałało, to trzeba by zaimplementować jakąś klasyfikację w kategorii Tourism. Bo niby jak program ma klasyfikować obiekty (czytaj - wybierać najciekawsze), skoro w bazie jest w zasadzie tylko informacja, że to jest atrakcja turystyczna?

Może dałoby się na podstawie popularności (liczby odsłon/edycji) w Wikipedii?

To rzeczywiście pytanie o klasyfikację i kryteria atrakcyjności i ważności. Zapewne oznaczenie jako zabytek odpowiedniej skali (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:heritage) pomaga, ale turystyka to nie tyko zabytki. Części rzeczy nie będziemy mieć z założenia, do tego służą serwisy oceniające knajpy itp. oraz rozmaite przewodniki, ale nie wiem co jeszcze by było interesujące - muzea, galerie, dzieła sztuki? Ale one klasyfikacji raczej nie mają, bo niby jak obiektywnie to ocenić. No można jeszcze sprawdzać czy ma to stronę w Wikipedii, bo to jakiś wskaźnik ważności, ale nic więcej mi nie przychodzi do głowy.

Jeśli jest tag Wikipedii to można dostać się do wikidanych i tam szukać informacji. Na pewno można to zrobić ale jestem ciekaw czy już ktoś tego nie próbował, nie chcę odkrywać koła na nowo.

Na podstawie samej Wikipedii można np też liczyć w ilu językach jest hasło (są anomalie ale na ogół istotnie będzie miało więcej), ile ma zdjęć na Wikimedia Commons. Podoba mi się pomysł z ilością odsłon, o tym nie myślałem.

Może można iść w kierunku sprawdzania jaki obszar zajmuje dane muzeum.

Dołożył bym do tego również ilość znaków w artykule na wiki. Przynajmniej teoretycznie im więcej tym z tego prozaicznego powodu, że jest o czym pisać. Natomiast i liczba znaków jak i liczba wyświetleń z pewnością będzie się różnić w zależności od wersji językowej co może wpłynąć na prawidłowość oceny.
Zresztą poza heritage mamy też historic, nid, start_date czy size. Te dwa ostatnie z powodzeniem mogą posłużyć określonej wycenie ważności, ale tak naprawdę nic nie zastąpi określonego dedykowanego do tego celu tagu, gdyż możemy mieć atrakcję, która powstała stosunkowo niedawno, nie zajmuje tyle powierzchni co np. muzeum a jednak jest znane na cały kraj np. http://www.openstreetmap.org/node/1307450964

Nie wierzę że coś by wyszło z tagowanie ważności (nawet z highway i smoothnes, dużo bardziej obiektywnymi są poważne problemy) , natomiast zalinkowany obiekt (a) może być zmapowane jako obszar (b) ma tag height, dla statuł jeden z wyznaczników ważności i jak bardzo jest znana.

Pewnie coś by pomogło stosowanie importance=international/national/regional/local, ale też nie bardzo wierzę, że to się przyjmie.

To by pomogło na przykład z kategoryzacją lotnisk, bo obecnie na osm-carto robimy to prostacką metodą - na z10 odfiltrowujemy gorzej otagowane lotniska, które nie mają kodów IATA+ICAO, zakładając, że te naprawdę ważne zawsze mają te dane - ale to tymczasowe rozwiązanie. Lepiej byłoby określić, że to jest lotnisko międzynarodowe, krajowe albo lokalne. Nie jest to tak subiektywne jak gładkość drogi, bo można to wywnioskować z rozkładu lotów, ale dyskusja nad tym się nie zakończyła przyjęciem takiego tagu.

W turystyce też mogłoby mieć sens, tylko tu już trudniej wskazać czym ten “zasięg” mierzyć w miarę obiektywnie.

Jak na razie ujęcie statystyczne w oparciu o odwiedzalność strony na wiki oraz obszerność opisu tam zastosowanego ma jakiś sens i może być podstawą do opracowania prototypowego kodu. W mojej opinii to wystarczy na początek. Kwestie tagowania klasyfikacji obiektów musiały by przejść złożony proces ustalenia schematu, a jak wiadomo, to potrwa.

Runtracki [ http://runtrack.pl/ ] czyli oznakowane leśne ścieżki dla biegaczy w okolicach Świeradowa. Jakiś pomysł jak to oznaczyć? Na razie zrobiłem jako szlaki piesze:
https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=15!50.9211!15.3301

Możesz użyć route=running, ale wówczas nie wyświetli się na Waymarkedtrails.

Byłem właśnie w tamtym tygodniu w okolicy i łaziłem wieloma runtrackami czy singleTrackami rowerowymi.
Jako że jestem słaby w te klocki całe swoje piesze wędrówki łącznie coś koło 65 km także lasami Nowe Mesto - Pobiedna pilnowałem przy pomocy naszej openstreetmap.org i lokalizacją. Część tych runtrack’ów jak widać na zdjęciu jest też szlakami pieszymi (mini znak C-16)

Brakuje mi warstwy ze szlakami ale tych muszę szukać sobie na innych portalach - choć z miłą chęcią chciałbym u nas zobaczyć kolejną warstwę turystyczną (tak jak jest rowerowa czy komunikacja).
Dobrze też że znalazłem takowe mapki w bezpłatnym informatorze Świeradów Zdrój:

A mapka by wojtas82 (spójrz w moją sygnaturkę) nie podpasuje? Wbrew oisowi w sygnaturce zawiera szlaki piesze.

O dzięki - choć jak widzę to szlaki piesze kończą się na granicy z Czechami dlatego wolałbym takową warstwę szlaków na openstreetmap.org (może było by widac więcej poza granicami naszego kraju - ale jest to dość fajna sprawa.
Ma kilka braków jak widzę ale spróbuję część uzupełnić o spotkane szlaki oznakowane w okolicy Pobiednej (nie ma czerwonego; brakuje szlaku koło wieży Mon Plaisir (zielony) - tę nazwę dodałem w short:name bo nie było jej a jest używana w tym gazetowym przewodniku).

Sprawdzałeś szlaki na mapy.cz? Ja korzystam z nich w Izerach i Sudetach, dane są z OSM uzupełnione o “mnóstwo” danych turystycznych