Wyświetlanie na domyślnej mapie

No to wykonam. Gdzie są inne ikonki na których można się wzorować?

Przykład elementu do regularnego wzorka (na bazie kafelka 32 px): https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/symbols/grave_yard_generic.svg

Opis wymagań technicznych jeśli chodzi o ikonki: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/CONTRIBUTING.md#map-icon-guidelines

Jeśli będziesz potrzebował jakiejś pomocy to pytaj tu albo daj mi znać.

Hmmm a może nie mieszać nic w zapytaniu sql i nich sobie póki co pobiera wszystkie obiekty jak dotychczas, natomiast samo wyświetlanie w amenity-points.mss w jakiś sposób powiązać z admin_level i population.

Coś wedle tego

  • generalnie wyświetlaj od z16
    a) dla population > 50000 & admin_level=8 od z17
    b) dla population > 100000 & admin_level=8 od z18
    c) dla population > 250000 & admin_level=8 od z19

Zapewne problemem będzie to, że population jest raczej przywiązane do place, a nie relacji boundary, ale może by dało się to jakoś powiązać?

Problem jest bardziej ogólny, bo dlaczego ma niby dotyczyć tylko tabliczek? Co ze stacjami paliw, sklepami, krzyżami, restauracjami i innymi obiektami? Nie wiemy też (w tym ja) po czym technicznie rozpoznawać teren mocno zaludniony, o tym też jest ten bilecik i tam jest sens kontynuować dyskusję.

Bedę uparcie sugerować, żeby uzależnić wyświetlanie ikony od liczby danych obiektów na kafelku. Tzn, jeśli w okolicy jest jeden sklep spożywczy, to go wyświetlamy, jesli jest ich pińcet, to wyświetlamy je dopiero na większym przybliżeniu.

Upór nic nie zmieni, jeśli ktoś nie zaproponuje jak to niby wykonać. Bo że jest taki problem, to już wiemy (dlatego jest bilecik).

Ciekaw jestem reakcji na propozycję wyświetlania landuse=religious - niby było zapotrzebowanie, ale jakiś nikt nie komentuje pod tym bilecikiem:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2751

W związku z tym, że w końcu został przyjęty kod który wyświetla nazwy linii kolejowych, warto zrobić generalne porządki w tych nazwach. Pewnie najbardziej popularnym błędem jest używanie “name” zamiast “railway:track_ref” dla opisu torów na stacjach (tylko uwaga: nie “ref”, bo to jest tag przeznaczony dla numeru całej linii):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key%3Arailway%3Atrack_ref

To może trochę zająć, ale przynajmniej będzie widać na standardowej mapce nieprawidłowe nazwy typu “Tor 3” itp.

Warto też tagować landuse=residential - w nowej wersji będzie jeszcze wyraźniej widać ten brak przy pewnym oddaleniu, gdy nie widać już budynków, zwłaszcza na z12:

Przynajmniej jedna osoba tutaj uważa, że landuse=residential jest zbyteczny, jeśli są wyrysowane wszystkie obrysy budynków.
Być może dlatego ten Kraków wygląda tak dziurawo? :stuck_out_tongue:

Im skala mniejsza, tym bardziej widać jak potrzebne są różne rzeczy, zwłaszcza generalizacje. Jak zacząłem robić ogólny przegląd co jest potrzebne do sensownego wyświetlania w skali świata i krajów (z0-z7), to okazało się, że OSM nie ma ani makroregionów, ani wielkich pustyń, ani pomysłu na nazwy oceanów (jak niby zaznaczyć ich granice?), ani nawet sposobu żeby odróżnić duże rzeki od małych. Czyli to nie tylko problem pojedynczych mapowiczów, ale całego projektu, który zaczynał od ulic Londynu, a nie od opisu całego globu.

Nie przypadkiem spojrzałem na Kraków - do niedawna było jeszcze gorzej :slight_smile: :
http://www.openstreetmap.org/way/444205414

Jako człowiek niezwykłe zajęty, może lepiej trzymaj się z daleka od Krakowa? :slight_smile:
Wystarczy jak skończysz dłubać w Warszawie i okolicach, co zajmie Ci, na pewno, kolejny rok.
1/3 obszaru Polski nie ma w ogóle obiektów. Także masz co robić, zamiast manipulować przy Krakowie.
A może tu lepiej się wyżyjesz?
http://www.openstreetmap.org/#map=13/51.5075/18.2467

“Manipuluję” w różnych miejscach w kraju i za granicą, ale zwykle nie kluczem miejscowym, tylko tematycznym, i zwykle tam, gdzie są jakieś rzeczy do poprawy (np. obszary zamieszkałe w dużych miastach). Warszawę dobrze znam siłą rzeczy i najczęściej potrzebuję danych z tej okolicy, dlatego w niej najwięcej mapuję i aktualizuję, ale to nie jest jedyne ciekawe miejsce w OSM.

Akurat kiedy ta osoba to stwierdziła to budynki zaczynały się wyświetlać o zoom wcześniej czyli również na przykładowym z12 :stuck_out_tongue:

Pracując nad wyświetlaniem to czy chce coś poprawiać czy nie to i tak zaglądnąć musi w różne miejsca w kraju i zagranicą jakie następstwa będzie miała wprowadzona zmiana w wyświetlaniu. W przeciwnym przypadku usłyszy, że gdzieś w zupełnie innym krańcu świata np. https://www.openstreetmap.org/#map=12/-8.6279/116.4074 zmiana będzie przynosić niepożądane efekty.

@ koledzy z Mazowsza
Kolega ostatnio wybrał się do miejscowości Kamion http://www.openstreetmap.org/node/31875792. Stwierdził, że na każdej nawigacji miejsce to wygląda jak dziura po środku niczego. Pomijam jak bliskie czy dalekie to stwierdzenie jest do rzeczywistości opisującej tą okolicę, ale warto by uzupełnić ten obszar i być w tym miejscu przed konkurencją :wink:

Heh, w tej okolicy na antypodach ktoś otagował zbiorniki wodne związane z tamą w taki sposób, że żal to tak zostawić:

https://www.openstreetmap.org/way/514092069

Faktycznie ktoś miał fantazję. Większość tego poprawiłem, ale tego z twojego linku to nie podejmuję się poprawić gdyż na podkładzie DG to tam są jakieś wioski…

Możliwe że już ich nie ma, choć meczetu nie usunęli i teraz jest w wodzie/tamie… Puściłem komentarz mapowiczowi i zobaczymy. Ale tak to właśnie działa - zaglądam gdzieś z jakiegoś powodu, zwykle związanego z wyświetlaniem, a potem wychodzą różne rzeczy do zrobienia.

Właśnie trwa proces wdrażania na serwerach OSM nowej wersji osm-carto v4.2.0:

http://www.openstreetmap.org/user/kocio/diary/42143

Niektóre najważniejsze zmiany już tu zapowiadałem, ale jest ich sporo tym razem - zmiana koloru wody, na średnich skalach (z8-z12) bledsze kolory landuse, wcześniej pojawiają się piaski i pola uprawne, a ważniejsze drogi są nieco wyraźniejsze, obszary drzew mają ikonki związane z typem liści, cmentarze mają większe odstępy we wzorkach i jest osobna ikonka dla cmentarzy muzułmańskich, wyświetlają się porty i przystanki promowe, a tablice pamiątkowe wyświetlają się dopiero na z19 i z lepszą ikonką,

Czyli pastelyzacji mapy ciąg dalszy :frowning: