Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Dlaczego tak się przejmujemy zagranicą? Pojeździłem trochę po Norwegii i zauważyłem, że drogi w Norwegii na mapach OSM mają zawyżone kategorie o stopień albo i nawet dwa w stosunku do Polski. I jakoś nikt im tego nie zmienia.

To jest droga trunk: https://www.google.pl/maps/@61.7348535,6.4902774,3a,75y,283.82h,85.22t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6Zlfk9s0iOkmcqVllqZjGQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

To jest primary: https://www.google.pl/maps/@61.7439036,6.4713942,3a,75y,80.31h,80.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJ3I0CqMyJCnt_52vey2GOw!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

A to secondary: https://www.google.pl/maps/@61.7401304,6.5407557,3a,75y,265.16h,89.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1scCuBS30bUcyh3ywHtOcZGA!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

A tu jest przykład z Polski:
http://www.openstreetmap.org/#map=15/53.4041/14.7265

Bełkot.

Brak dowodu na to stwierdzenie.

Podałem, ale choćbym nie wiem ile ich podał, i tak napiszesz to samo. Tak samo ja mogę napisać, że inni nie podali przekonywujących argumentów przeciw, poza jednym: “niedasie”. No z takim argumentem rzeczywiście ciężko dyskutować,

Chcesz stosować zasady tagowania sprzeczne z pierwotnymi zasadami OSM, to zrób swoją mapę i je stosuj.

“Takich”, czyli jakich?

Jest tam napisane: "Użyj highway=trunk - dla dróg o wysokiej przepustowości, które nie spełniają wymagań highway=motorway. "

W żadnym miejscu nie proponowałem, aby używać motorway dla dróg, które nie spełniają wymagań.

@szalona_entropia
W sumie to jeśli poprzez zmianę sposobu tagowania chcesz osiągnąć to by drogi oznaczone jak autostrady i trasy szybkiego ruchu wyświetlały się tym samym kolorem to tak na dobrą sprawę nie trzeba zmieniać nic w tagowaniu a jedynie poprosić kolegów od carto by jedne i drugie drogi wyświetlać tym samym kolorem. To tak zupełnie abstrahując od tego czy pomysł ma szansę przejść czy nie.

Nie chcę, żeby “drogi oznaczone jak autostrady i trasy szybkiego ruchu wyświetlały się tym samym kolorem”. Chcę żeby drogi spełniające openstreetmapową definicję autostrady miały przypisany odpowiedni tag (motorway), a drogi spełniające openstreetmapową definicję drogi szybkiego ruchu też miały przypisany odpowiedni tag (trunk). Odpowiedni render na mapie będzie oczywiście jednym ze skutków, ale nie jest celem samym w sobie. Istota problemu nie tkwi w renderze.

Tag trunk jest w Polsce stosowany niezgodnie z jego przeznaczeniem, co wielokrotnie udowadniałem w tym wątku.
Proszę sobie zadać pytanie, czy w związku z tym warto jest upierać się przy zostawieniu tego tak jak jest? Bo ostatecznie argumentacja “przeciw” sprowadza się do tego, że taka sytuacja już od dawna funkcjonuje i nie da się teraz nic z tym zrobić. Ale oprócz tego obecnie stosowane zasady nie mają żadnej wartości dodanej.
Bo przecież pierwotnie za systemem tagów highway stoi pewna idea, która przez polskich twórców OSM została jakiś czas temu przeinaczona i zatracona, a ja tutaj usiłuję ją wyłożyć i wprowadzić w życie. Proszę się najpierw nad tym zastanowić i porzucić chwilowo niedasizm.

Jeszcze w kwestii argumentów o nawigacjach.

Twórcy nawigacji bazujących na OSM bazują na danych o drogach zawartych m.in. w tagu highway. Jako twórca nawigacji tworzący algorytm kierowałbym się tym, co jest napisane o tagu highway na OSM wiki. A z tego opisu wyłania się obraz, że jest to swego rodzaju parametr jakościowy. Nie do końca - wprawdzie ścisłe wytyczne jakościowe są zapisane tylko w definicji motorway, w definicji trunk jest napisane tylko o parametrach wyższych niż przeciętne, ale już w opisie pozostałych tagów nie ma słowa o parametrach jakościowych. Niemniej oczywistym jest, że jeśli mamy do wyboru dwie drogi łączące punkty A i B, z czego jedna jest primary a druga secondary, to można domniemywać, że ta primary jest lepsza jakościowo. Więc nawigacje “chętniej” będą wybierały trasy po drogach o wyższej wartości tagu highway. Jako twórca nawigacji oczekiwałbym wobec tego, że tag ten będzie używany zgodnie z jego przeznaczeniem. A na mapie Polski niestety tak nie jest. I to właśnie chcę naprawić.

Jeśli jest jakaś luka w moim rozumowaniu, to proszę mi ją wytknąć.

Hmm, wysyłałem na maila, zarejestrowanego na forum, ten sprawdzałeś?

A jeśli inny jest lepszy, to mi go podrzuć, przezornie zapisałem moje wypociny na dysku :slight_smile:

Wyślij jeszcze raz, chyba miałem źle uzupełniony adres mailowy w profilu, teraz już działa.

Niestety w dyskusji tej nadal brak konstruktywnego podejścia do problemu i odniesienia się do argumentów, dominuje podejście “zamknąć oczy i zignorować”.

Poszło.

Rozumiem że w zasadzie chodzi Tobie o jakość nawierzchni danej drogi a nie jej kategorii.
Bazując na josm - mamy tam możliwość dodania tagu o jakości nawierzchni:
smoothness=excellent i inne.
Tyle że idąc Twoim tokiem myślenia może Ciebie ta nawigacja wywalić na drogę terytiary lub residential bo ktoś doda tam tagi że nawierzchnia jest super hiper excellent bo wyremontowano tam 5 kilometrów tej drogi. Ale nawigacja przy okazji nie wie że walą tam wielkie ilości maszyn rolniczych które na krętej drodze trudno wyprzedzić.

@entropia

Czy jest gdzieś streszczenie argumentów za i przeciw i opisanie efektów?

Osobiście uważam że tagowanie highway=trunk jest wadliwe w Polsce (powinny to być wszystkie najistotniejsze drogi w Polsce oprócz autostrad, tworzące spójną sieć) ale nie chcę czytać 18 stron by dowiedzieć się czy ta propozycja to krok w dobrą stronę.

Nie, nie mam na myśli nawierzchni. Mam na myśli ogólnie pojęty “komfort”, na który składają się szerokość drogi, jej wyprofilowanie, prędkość osiągalna, liczba skrzyżowań, itd. itp. Jednym słowem pewien całokształt, którego nie da się ściśle zapisać w konkretnych tagach. Ale można właśnie ocenić całościowo i oznaczyć drogi wyróżniające się “komfortem” tagiem trunk.

Taki przykład - mamy w Polsce sporo dróg dwujezdniowych. Dopuszczalna prędkość na nich wynosi 100 km/h.
Ale drogi takie nie są sobie równe. Bo jest np. DK1/DK86 na odcinku Częstochowa - Będzin, Tychy - Bielsko; DK92 Poznań - Września. Drogi z całą masą skrzyżowań, przechodzące przez obszary zabudowane. Jedyną ich przewagą nad zwykłymi DK jest to, że są dwujezdniowe.
Mamy też DK1 Piotrków - Częstochowa. Droga wyprofilowana jak autostrada, wyprowadzona poza obszar zabudowany, bardzo nieliczne skrzyżowania, zakaz wjazdu pojazdów wolnobieżnych.
Wreszcie mamy bezkolizyjne, “autostradopodobne” fragmenty takie jak DK78 obwodnica Jędrzejowa czy DK15 obwodnica Inowrocławia".

I teraz te wszystkie drogi są w zasadzie otagowane identycznie (primary, oneway, lanes=2, maxspeed 100 nie licząc punktowych ograniczeń). A przecież wyraźnie się od siebie różnią. I aby uwidocznić tę różnicę, należy te “lepsze” z nich otagowac jako trunk.

Czy aby na pewno nie wie? Przecież nawigacja chętniej kieruje przez drogi o wyższej “kategorii”, zakładając poniekąd że drogi tertiary i niższe mogą nie sprzyjać komfortowemu podróżowaniu.

Wpis #378 i dalsza dyskusja.

Pojawiły się argumenty (które mnie nie przekonują), że proponowana zmian rozwali nawigację. A może by tak testowo zmienić tagowanie wybranego odcinka tzw. drogi ekspresowej na motorway i zobaczyć czy ktoś zacznie zgłaszać jakieś problemy? Jako odcinek testowy proponuję S8 Wrocław - Łódź.

Chodzi mi o to by przeczytać jeden wpis (może być dość długi jeśli temat jest skomplikowany), nie całe strony dyskusji.

Jeśli dobrze rozumiem to nie ma konkretnej propozycji znajdującej się w jednym miejscu (a nie rozsianej po temacie).

Nie wiem czy już to polecałem, ale założenie strony Wiki z podsumowaniem chyba by się przydało. Temat co jakiś czas powraca, więc warto. Inaczej po prostu utonie w morzu zapomnianych dyskusji.

One nie miały Cię przekonać. To ty masz przekonać sceptyków na tym forum.

I gdy się jacyś wkurzeni konsumenci danych zgłoszą z pretensjami, to kto będzie się tłumaczył i ich przepraszał?
Po zmianach na osm-carto ludzie z pretensjami pojawiali się nawet po 2 miesiącach i żądali ich wycofania.

No to sam wpis #378. Oraz #417.

Staram się cały czas prowadzić dyskusję i wykładać “moje racje”, tak jak np. tu:

niestety owi sceptycy (z wyjątkiem Ciebie) nie odnoszą się do moich wypocin. Jak mam kogoś przekonać prowadząc monolog?

A co gdy się nie zgłoszą?

I co, czy z tego powodu zaprzestano wprowadzania jakichkolwiek zmian?

Jak tam, wymyślił już ktoś dlaczego taka np. Drogowa Trasa Średnicowa nie może być otagowana jako trunk? Bo jeśli nikt nie wymyślił to może wreszcie by wypadało to naprawić na mapie?

Ciekawostka: Kilka miesięcy temu ktoś (nie ja) zmienił tag fragmentu pewnej ważnej drogi w Polsce z primary na trunk (zgodnie z przeznaczeniem tego tagu) i do tej pory nikt tego nie przywrócił ani nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.

Nie wiem, dlaczego by nie mogła mieć trunk, i przypominam sobie, że parę lat temu kilka osób już to proponowało.

Nie wiem, czy to o nią chodzi, ale ja widziałem taką zmianę kilka miesięcy temu i tak jak piszesz, była ona zrobiona zgodnie z przeznaczeniem tagu higway=trunk. Brak więc powodów do interwencji czy zastrzeżeń.

Nb. zmiany primary na trunk to jest off-topic, bo jak tytuł wątku wskazuje, powinien on dotyczyć zmian trunk na motorway.

I pewnie brakło sensownych argumentów przeciw ale i tak stanęło na tym, że niedasie.

W takim razie zastanawia mnie, co by się stało gdybym zmienił tagi DTŚ na trunk.
Jakich argumentów bym się naczytał przeciwko takiej zmianie?

Niby tak, ale wątek się rozwinął trochę szerzej. Jeśli się da, to proszę o zmianę tytułu na

Propozycja: zmiana praktyki używania tagów highway=motorway i highway=trunk.

  1. Opis wątku mogę, oczywiście, zmienić, jeśli jest ogólna zgoda. Ogólną zgodę mogę rozpoznać po braku protestów przez np. tydzień.

  2. W innym wątku wrzuciłem wpis z pomysłem na highway:class, który mógłbym ewentualnie przetłumaczyć na lengłydż i wrzucić jako proposal, tylko niezbyt dokładnie wiem, jak to zrobić.

Nie zgadzam się. Pierwotny wątek dotyczył tagowania ekspresówek i niech tak zostanie.