Działania w regionach

Kolega http://www.openstreetmap.org/user/daroKPPSP ze Strzelec Krajeńskich bierze swój powiat.

Po rozmowach tudzież korespondencji z paroma mapowiczami zainteresowanymi działąniem w regionach pojawiło się pytanie co dokładnie kontrolujemy i jak.

Generalnie jest tak, że mamy narzędzia walidacji danych opisanych na stronie:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Quality_assurance

Jednakże na nasze potrzeby przydało by się dla osób które mają ochotę i możliwości pomóc jednakże nie znają zbyt dobrze tych narzędzi napisać coś w rodzaju tutorialu / instrukcji / skryptu (sam nie wiem jak to najlepieje nazwać) który byłby pomocny w tej pracy. Czy Ci z Was którzy są mocni w kontroli jakości mogli by tutaj jakoś pomóc?

Stosunkowo na bieżąco uzupełniam na początku tego wątku wszelkie informacje zebrane na temat tego jak tą opiekę regionalną widzimy oraz kto opiekunem jest i gdzie. Jeśli co do nadzoru nad danymi są inne tudzież bardziej rozbudowane wizje również mogę swój post o nowe informacje uzupełnić.

Świetnie,
proszę dopisz to! Jeśli nam się uda rozszerzyć to działanie na cały kraj i pozyskać dla projektu parę nowych osób, to tym istotniejsze będzie umówienie się między nami samymi co jest najważniejsze j jak taki temat ugryźć.
Pozdrowienia!
Marek

Kolega B_KSL bierze powiat leski.

Dzięki za to i pozdrowienia!
Marek

Jest tak strona którą warto by aktualizować:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Kontakty_z_urz%C4%99dami - Pl:Kontakty z urzędami

Po co? Dlaczego?

Kolega Perimex bierze powiat pabianicki.

Ten Perimex, który dostał 4 blokady od DWG w przeszłości oraz dorobił się wątku na forum na swój temat?
http://www.openstreetmap.org/user/Perimex/blocks
Nie mówię, że nie, no ale bym się *dobrze *zastanowił.

Tak, to ten kolega. :wink:
Ponieważ w OSM i tak wszyscy widzą kto co i jak robi więc myślę że to jak najbardziej możliwe. Oglądałem obecne edycje w.w. kolegi, nie mam niczego do zarzucenia. Ważne jest byśmy mieli sieć w której będziemy się wzajemnie uczyć no i robić superwizję.

Natomiast ponieważ ludzie pytają jakie jest tutaj minimum a jakie możliwe maksimum obszaru działań, to skorzystam z postu:

  1. Najważniejsze jest pilnowanie ciągłości dróg i wandalizmów w postaci usuwania danych np. przez nowicjuszy lub trolli.
  2. Szybkie reagowanie na zgłoszenia z zewnątrz dotyczące mapy i nanoszenie lub weryfikacja tych informacji.
    Ponad to:
  3. Dostępne narzędzia walidacji jak np. www.keepright.at pozwalają na czyszczenie obszarów z różnych grup błędów. Ideałem było by użycie tych narzędzi w skali np. powiatu i usuwanie błędów. Jest to pracochłonne ale kiedyś musimy się z tym zmierzyć. Koordynator np. powiatu może albo samemu zmierzyć się z pewną klasą błędów albo, i to było by idealne, namierzyć ludzi którzy tego typu błędy tworzyli i poinformować ich o tym. Częste jest np. w niektórych obszarach niedociągnięcie footway do jezdni. Przez to nawigacja dla pieszych potrafi po prowadzić nas po wertepach.

O sprawach takich jak brak danych nawet nie wspominam, jest to oczywiste i zdarza się wszędzie. Wczoraj zrobiłem dłuższą trasę rowerową i bez sensu dwukrotnie zmieniałem stronę ulicy na odcinku tylko 800m bo nie było niewielkich fragmentów ścieżki rowerowej na mapie.

Dobra. To ja powiem nad czym sobie eksperymentowałem i co uważam za dobry kierunek.
TL;DR Stwórzmy aplikacje do zarządzania uwagami oraz monitorowania zestawów zmian nowicjuszy :wink:

Otóż dodałem sobie dwa kanały do czytnika RSSOwl. Jest to czytnik RSS, który pozwala między innymi dodawać etykiety do wiadomości.

Pierwszym kanałem jest http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country-feed?c=Poland&a=opened . Zawiera on otwarte w ostatnim tygodniu uwagi z Polski. Dzięki etykietom staje się możliwa kategoryzacja i priorytetyzacja uwag; przeglądając je nie traci się czasu na te już odwiedzone lub te, których bez wiedzy lokalnej nie naprawi się.
Zrobiłem sobie etykiety: uwaga rozwiązana, do zrobienia, do sprawdzenia w terenie, dotycząca trwających prac, nieprecyzyjna, nieprawidłowa.
Dzięki temu byłem w stanie trochę sprawniej przeglądać uwagi i naprawiać “z fotela” te, które się dało rozwiązać od ręki.

Pomysłem, który mi przyszedł do głowy jest webaplikacja umożliwiająca robienie tego samego online przez wielu użytkowników. Przemielilibyśmy wszystkie 6000 otwartych uwag z Polski i o wiele łatwiej by było zmniejszyć tę liczbę, tak samo jak pokazać miejsca gdzie ktoś mógłby iść na wizję lokalną.

Drugi kanał to ten ze strony http://resultmaps.neis-one.org/osm-suspicious?country=191&hours=48&mappingdays=10&groupby=c&tsearch=&anyobj=t&comp=%3E&value=10&action=c&obj=n .

Strona pozwala szukać zestawy zmian wg liczby dni mapowania, liczby skasowanych obiektów (to nas mało interesuje) oraz innych rzeczy.
Pomysł jest taki, żeby monitorować wszystkie zestawy zmian użytkowników z <10 dni mapowania i też je odpowiednio flagować, przykładowo: zmiany ok, zmiany do sprawdzenia, zmiany z błędami, zmiany poprawione

Monitorowanie *wszystkich * zestawów zmian (nawet nowicjuszy) jest dla jednej osoby wręcz niemożliwe. Musiałaby siedzieć na “pełen etat” przed komputerem. Natomiast jestem dość pozytywnie zaskoczony odzewem. O ile użyszkodnicy MAPS.ME są w dużej mierze niereformowalni, to ci z iD nie tak rzadko odpowiadają. Myślę, że gdy mówi się do nich przyjaźnie i zrozumiale, to są efekty. A nuż zatrzymamy kogoś na dłużej.
I tu wkroczyliby ci koordynatorzy regionalni, podzieliliby się robotą. Choć myślę, że ktoś przychodzi poprawiać z wiedzą lokalną i nie jest ona tak potrzebna przy ocenianiu ich pracy, bardziej trzeba patrzeć na błędy formalne (adresacja, tagowanie, błędy geometrii itp).

Oczywiście ktoś to musi napisać. O ile samo ładowanie zestawów zmian do bazy jest już opracowane (ChangesetMD), uwagi wymagałyby z kolei lekkiej modyfikacji tego narzędzia i ładowania z RSS-a OSM-owego nowych uwag (bo nie ma dla nich diffów). Ale to też nietrudna sprawa.
Bardziej wymagająca jest oczywiście część interfejsująca z użytkownikiem (użyłoby się pewnie logowania przez OAuth). I tu nie wiem czy użyć tego “przeklętego” PHP, czy może poduczyć się Pythona i zrobić to w frameworku Flask, który jest popularny i rzekomo prosty.

Fantastycznie! Wielkie dzięki.
Zróbmy może jakiś mały webinar gdy lista się domknie?

+1. TAK, JAK NAJBARDZIEJ!

+1!

Najchętniej widział bym opracowanie harmonogramu szkolenia tak by każdy szkolił w przybliżeniu z tych samych podstawowych informacji. Dla zaawansowanych kwestii jak mapowanie 3D czy A:H co na palcach jednej ręki można policzyć ludzi, którzy wykonują to na bieżąco i są w tym biegli. Oznacza to, że bardzo pomocne będą filmy szkoleniowe jako “must have”.

Co do szkolenia podstawowego to tu również podzielił bym na dwa obszary z krzesła (JOSM) i w terenie (GPSy, apki na smartfony). Choć z tych ostatnich to sam bym się musiał podszkolić gdyż takiego smartfona to jeszcze w ręku nie miałem :wink:

Co do pilnowania danych to jak dla mnie cały czas najefektywniejszą formą będzie pilnowanie tych samych danych np. muzeów w skali kraju. Docelowo widzę to tak, że powstaje webowa aplikacja na serwer na którą logują się weryfikatorzy zmian, którzy będąc w grupach nawet kilkuosobowych (firmy, urzędy, drogi, adresy, przyroda, turystyka, wojsko, szkoły etc.) dostają wizualizację ostatnio wprowadzonych zmian, które system rozpozna jako wymagające atencji celem ich akceptacji/weryfikacji/zlajkowania/cofnięcia/skomentowania etc.

Zresztą skoro pisaliśmy by opiekunowie regionalni poświecili dzień w miesiącu na weryfikację danych w swoim obszarze to siłą rzeczy jako taka i tak będzie musiała być pobieżna.

kolega Radmar bierze Gorzów Wielkopolski i powiat gorzowski. Dzięki!

Kolega Andrzej3345 bierze powiat wołomiński, świetnie!

Moim zdaniem, kolega Perimex, poza wrzucaniem swoich projektów autorskich (czego, OIMW, zaprzestał), robi całą kupę dobrej roboty.

Kolega Cetusek bierze Łódź…

Gdy rozmawialiśmy wczoraj o konferencji SotM PL, pojawił się pomysł, żeby w dzień “roboczy” (czyli w sobotę) zrobić dyskusję panelową z udziałem koordynatorów regionalnych, żeby mogli się podzielić swoimi doświadczeniami i ew. dopracować tę praktykę, bo Olga twierdzi, że podsyła ludzi między innymi do koordynatorów.

Gdyby z tego grona:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Koordynatorzy_OSM_Polska

pojawiły się choćby ze 2-3 osoby, to miałoby sens. Wydaje mi się to fajny pomysł, bo to jest rozproszona praca i podejrzewam, że jedni o drugich nic nie wiedzą.

Co wy na to? Czy ktoś z was się wybiera do Poznania?

Na przykłąd ja, ale ja już jestem wpisany. I Olga też :wink:

O, to dobry początek - chętnie posłucham jak to się sprawdza w praktyce. :slight_smile:

A jak inni koordynatorzy, wybieracie się?