Na pewno warto dać natural=water (by nie zmuszać wszystkich do intepretacji specjalnych tagów typu landuse=reservoir).
Ewentualnie pominąć landuse=reservoir (ja go nie lubię, landuse by wskazywało na to że oebjmuje to nie tylko wodę a też np. tamę, urządzenia techniczne, wały… - a wszyscy intepretują to jako obszar zalany wodą).
Jeśli chodzi o wodę to tu jest dość spory rozgardiasz w tagowaniu dodatkowo swego czasu pogłębiony poprzez usunięcie jednych tagów jak ten http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dpond i zastąpienie ich innymi. Trzy tagi byle tylko oznaczyć zbiornik wodny to jak dla mnie za jednak za dużo i wypadało by to zmienić/ujednolicić/coś z tym zrobić.
Na jakiej licencji jest tworzone mapillary? Czy to projekt pokroju OSM czy Wikipedii, czy bardziej komercyjne zagranie? Na jakiej licencji przekazuje się zdjęcia? Na jakiej licencji można je otrzymać i używać?
Jak tagujecie znak ograniczenia prędkości w połączeniu ze znakiem progu zwalniającego?
Jedne interpretacje przepisów mówią o tym, że próg zwalniający nie odwołuje ograniczenia i obowiązuje ono do skrzyżowania bądź innych znaków, które go odwołują.
Drugie interpretacje mówią, że połączenia znaku ograniczenia prędkości ze znakiem progu zwalniającego oznacza jedynie bezpieczną prędkość z jaką można pokonać próg.
Zachowałbym daleko idącą ostrożność w dodawaniu tego typu ograniczeń prędkości (mówię tutaj o ograniczeniach związanych z konkretną sytuacją na drodze typu właśnie próg zwalniający czy inne “szykany”).
Tego typu informacje moim zdaniem powinny być zawarte w węźle opisującym dane zdarzenie, uzupełnione np. tagiem direction=* jeżeli zachodzi taka potrzeba. Rolą nawigacji jest wyświetlenie odpowiedniego komunikatu z odpowiednim wyprzedzeniem.
Gdyby pociąć drogę na odcinki które określałyby zmianę prędkości od znaku informującego do przeszkody, to nie zdążyła by się ona wyświetlić w nawigacji - ponieważ to są krótkie odcinki.
A swoją drogą mnie na kursie instruktorzy tę kwestię tłumaczyli w taki sposób, że jeżeli znak ograniczenia prędkości występuje w połączeniu ze znakiem ostrzegającym, to ograniczenie obowiązuje do miejsca wystąpienia. Dalej już nie.
Dzień dobry,
Jestem zupełnie początkujący. Od razu na początku użytkowania OSM napotkałem na pewien (chyba drobny) problem. Ulica osiedlowa, domki. Do wszystkich adresów oprócz jednego nawigacja doprowadza prawidłowo. W tym jednym przypadku doprowadza do uliczki równoległej. Próbowałem jakichś poprawek, ale bezskutecznie. Czy mógłbym prosić o jakąś sugestię, w jakich przypadkach tak może się dziać i czy są to błędy mapy czy może oprogramowania MapFactor. Z góry dziękuję za pomoc.
Samouczek jest tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki
Mapowanie szlaków jest stosunkowo trudne więc licz się z tym, że będzie pod górkę. W samouczku jest screencast ale nie potrafię ocenić czy łatwo zrozumiały bo nie mogę otworzyć go w pracy.
Może być tak i tak, musiałbyś pokazać gdzie to, żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś problemów na mapie.
Możesz użyć na przykład tego pożytecznego serwisiku.
Czy polecacie jakieś aplikacje dla pływających żaglówką po mazurach? Na razie znalazłem tylko SeaMap (nie ma map offline bo używa googlemaps jako podkładu).
Witam,
Mam pytanie dotyczące pobierania danych z OSM:
Zadanie polega na tym, że chciałabym pozyskać zbiór kilku klas obiektów z obszaru całej Polski (głównie muzea i sklepy).
Ściągnęłam plik z Geofabrik w formacie .shp dla województwa mazowieckiego i rozłożyłam go na części pierwsze w QGIS, żeby mniej więcej poznać strukturę zapisu danych zgromadzonych w OSM.
Okazało się, że sklepy siedzą w co najmniej trzech klasach obiektów, tj. poi_punktowe, poi_powierzchniowe, budynki (zdarzają się również duble, typu : ten sam obiekt obiekt zapisany jest jako punkt i jako obiekt powierzchniowy- ale to mniejszy problem)
Na chwilę obecną plan jest taki: ściągnąć paczki .shp dla wszystkich województw i przeszukać wskazane 3 klasy pod kątem wyłowienia sklepów)-> nie jedna osoba się złapie z głowę, ale innego pomysłu nie mam
Ogromna prośba o wsparcie:
czy można ściągnąć shp’y dla całej Polski w jednym pliku?-> Geofabrik wystawia taki plik z rozszerzeniem osm.pbf, ale niestety nie potrafię tego przerobić na shp.
czy można ściągnąć shp’y z większą ilością atrybutów? ->zauważyłam, że wysyłając zapytanie o np. tourism=museum przez http://overpass-turbo.eu/ lub przez wtyczki w QGIS, dostaję dane z większą ilością atrybutów niż .shp’y z Geofabrik, niestety zapytanie na większe obszary (Polska, połowa Polski) kończy się porażką (obstawiam, że wynika to limitu danych pobieranych z osm w trybie online)
Ponadto zauważyłam, że niektóre obiekty, które miały zdefiniowaną fclass jako ‘museum’, nie zostały wyłapane przez overpass-turbo oraz wtyczki w QGIS, stąd trzecie pytanie:
czy wszystkie obiekty które mają atrybut ‘fclass’ museum są traktowane jako obiekty z tagiem ‘museum’? czy może fclass i tag to dwie inne historie?
i tak ogólnie: jak najprościej pozyskać z OSM informację przestrzenną o sklepach typu: Lidl, Żabka, Kaufland itp. (w Polsce)?