Burza mózgów

@Władysław Komorek To był jedynie przykład obrazujący że jak by ktoś rzucił kilka milionów na stół to nawet jak byśmy nie wyrażali przekonania co do celu konkretnej aplikacji czy też nawet woleli byśmy by nie powstała to jednak byłbym za jej napisaniem gdyby to oznaczało, że przy tej okazji będziemy mieć możliwość stworzenia wszystkich innych interesujących nas narzędzi w różnych wątkach tu opisanych.

@wmyrda
Czyli “wszystko jest kwestią ceny”. Wartości do archiwum. :slight_smile:
W ten właśnie sposób możne obrócić w nicość najbardziej szczytne idee czy projekty.
Co jak co ale OSM nie powinno tak nisko upaść. Zawsze jest jakaś granica uczciwości i sensu.

Ja przy tej okazji poproszę również o rozwinięcie narzędzi do pilnowania konkretnych danych by można było puścić w niebyt chore ograniczenia https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Relations_are_not_Categories eliminując w ten sposób ich przyczynę
Osobiście wolał bym mieć taką relację która skupi np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwaty_przyrody_w_Polsce

A konkretniej? Co to narzędzie miałoby robić? Może można to dodać do istniejących narzędzi.

Mnie osobiście brakuje przede wszystkim narzędzia które będzie informować o dodaniu/usunięciu/zmianie:

  • granic każdego obszaru chronionego (Parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty, użytki ekologiczne)
  • obiektu chronionego (pomniki przyrody - drzewa, skały, źródła, jaskinie)
  • granic mezoregionów
    Inna sprawa to, że dane te są na tyle rzadko zmieniane, że ich edycja mogła by się wiązać z koniecznością zatwierdzenia danego changesetu przez opiekuna/ów danych, a taki JOSM jak przykładowo umie wysłać informację o konflikcie mógłby tak samo w tym miejscu informować “twoja zmiana zawiera edycję (tu lista użytych tagów/obiektów wymagających akceptacji) które objęte wymagają weryfikacji. Zmiany trafią do bazy głównej w momencie ich akceptacji przez (tu adres mailowy grupy np. przyroda@openstreetmap.org.pl)”

Obiekt taki z automatu obejmowany by zostawał ochroną gdy uzyska komplet tagów.

Ja na przykład chciałbym:

  • bota wyłapującego obiekty z wikipedia=, ale bez wikidata= i automatycznie wstawiającego wikidata=*

  • bota sprawdzającego, czy link w wikidata do strony w języku wskazanym w wikipedia=* jest identyczny z linkiem w wikipedia=* i jeśli nie, to dodającego jakiś specyficzny tag np. wikifix:wikidata= (bo nie wiadomo, który link jest poprawny, podejmuję się przeglądania tego tagu)

  • bota sprawdzającego, czy wikipedia=* obiektów w granicach Polski wskazuje stronę w języku polskim, a jeśli nie, wstawiającego jakiś specyficzny tag np. wikifix:lang=<tu wyciągniety z wikidata link do polskiej strony Wikipedii lub w przypadku braku takowego - napis “check”>. Bot powinien pomijać obiekty oznaczone np. wikifix:lang=ok, żeby można było oznaczać w ten sposób np. czeskie drogi zahaczające o Polskę.

Coś takiego kiedyś robiłem. Może robi już też inne rzeczy które wymieniałeś.

Ale w jakiej formie byś to chciał? Czy wstawianie fixme rzeczywiście jest dobrym pomysłem (większa szansa na negatywne reakcje, trzeba dopilnowac by nie było żadnych błędów w zgłoszonych problemach).

Może coś typu mrówki - czyli błędy pojawiają się wylistowane na stronie internetowej? Lub program do samodzielnego uruchomienia.

Jeśli jesteś zainteresowany - mogę ten kod wygrzebać i uruchomić, na początek w formie generowanej listy którą wrzucę na forum/stronę www/osm wiki/mejla (jak wolisz). A, jeśli chesz to podaj interesujący cię region (jak nie masz preferencji to dla Krakowa puszczę).

Jestem jak najbardziej zainteresowany, jestem właśnie na finiszu likwidowania przypadków “jest wikipedia=, brak wikidata=” (zostało pięć obiektów, które mają artykuły w Wikipedii, ale nie mają wpisów w wikidata i trzy rzeki do wyprostowania, może uda się skończyć w tym tygodniu).

Tabelka najlepsza byłaby na osm wiki, ale docelowo, to osobiście wolałbym wstawianie tych tagów, ewentualnie osobną mapkę, ale taką, żeby były te linki wyciągane z wikidata. Wydaje mi się, że dopisywanie tagów typu wikifix (fixme zostawmy do ręcznie wpisywanych uwag) będzie najprostsze zarówno dla bota, jak i w późniejszej obsłudze (Overpass i hajda). O właśnie, dodatkowa zaleta specjalnego tagu to łatwość wyłapania go Overpassem. Oraz, Overpassa mogę w każdej chwili odświeżyć i widzieć, co już zrobiłem, a tabelkę musi odświeżyć bot. A ja nie zawsze będę widział w tabelce, które obiekty odwiedziłem poprzedniego dnia (wiem, to moja specyfika, ale to ja się podejmuję naprawiania tych baboli :wink: ).

Chodzi mi o takie zorganizowanie tych danych, żeby można było w krótkim czasie odwalić ręczną masówkę, stąd chcę, zeby w tagach były gotowe linki do sprawdzenia - wtedy naprawa sprowadza się w większości przypadków do paru kliknięć, ewntualnie ctrl-C, ctrl-V, wywalić tag wikifix, lub wpisać w niego “ok” i następny proszę. :smiley:

zerknij na https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=656921#p656921

Tutaj masz wektorową mapę energetyczną: http://ebin.josm.pl/vector_tiles.html

http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?p=662462#662462
Oczywiście wprowadzi na googlu.

A gdzie poza mapami googla mógłby to prosto (jak na googlu) i po polsku dodać a następnie ?
Uważam że społeczność kamperowców i karawaningowców to miejsce gdzie w pierwszej kolejności powinno się uderzyć.
Inne bractwo turystyczne (biegacze/rowerzyści itp) po dotarciu do mety przeważnie jest już zmęczone- oni zaś spuszczają z domków na kołach markizy :smiley: i co?
A no mają dużo czasu: może na kliknięcie “Wyślij” w Osmandzie lub OSMtrackerze?

+++1

Mnie się marzy, żeby ludzie zaczęli używać mapillary na żaglówkach i motorówkach.
Chciałbym, żeby dało się zmapować locję (kolorowe boje i znaki) na Mazurach. Przy okazji dane batymetryczne.
Z ulicy (Google Maps) zwykle nie widać jakie znaki są z boku mostu :frowning:

Oni to robią w Google Maps ale OSM ma znacznie większe możliwości.

http://forum-motorowodne.pl/locja-srodladowa-i-morska/odp-mapa-akwenow-dostepnych-dla-sprzetu-motorowodnego/

Tylko to morze benzyny do motorówki…

Teach me master, jakiego rozwiązania używasz? Serwowane z bazy czy dysku? Bo szukam czegoś do wektorów, też się bawię z Mapbox GL i PostGIS, ale póki co ładuję jeden wielki GeoJSON (dane punktowe, kilkaset KB).
Kiedyś chciałem zrobić wizualizację area:highway, ale tilemaker miał odpały i kaszanił mi geometrię :frowning:

Skrypt generuje z bazy kafelki wektorowe *.mbtiles za pomocą MapBox Studio Classic i wrzuca na serwer gdzie znajduje się TileServer-php. Wyświetlane za pomocą MapBox GL więc możesz sobie podejrzeć w map.js. Próbowałem też kiedyś z GeoJSON ale przy dużej ilości danych nie dało się swobodnie przeglądać mapy.

Wojtas82 (http://www.mapaszlakow.eu) ma także ciekawe rozwiązanie - szlaki wyświetlane jako kafelki rastrowe i nałożona na nie siatka z danymi (UTFGrid).

A może byśmy tak zebrali te pomysły na etherpadzie?
Następny krok, to oszacowanie co jest njważniejsze oraz ile to y kosztowało.
Tabela musiała by mieć najprawdopoodobniej następujące pozycje

  1. nr propozycji
  2. Krótki opis
    3 .S
  3. W
  4. O
  5. T

patrz:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT

O proszę, właśnie Weekly doniosło: https://openmaptiles.org/languages/native/#0.8/0/0

Dobry pomysł, zwłaszcza że jak widać część wymarzonych narzędzi już istnieje.

^^^ @Mateuszu OK.

Ale jak widać porozrzucana po wielu stronach. Szukasz czegoś i nie znajdziesz tego na openstreetmap.org. Znajdziesz to tu lub tu lub tu, a tamto znajdziesz tam i tam. Nie powinno być prosto i klarownie - openstreetmap.org klikalna do bólu i z wieloma warstwami. 100xlepsza od googlowej. Brakuje mi tego. Szukasz fotoradarów to se kliknij tu … szukasz energetycznej - klikaj tu …
To nie tak powinno chyba być. Chcesz zobaczyć jakie informace są zapisane w danym POI? Kliknij sobie tu: http://openpoimap.org/
Oj nie tak to powinno panie/panowie wyglądać.

Nawet wersja językowa lokalna mapy openstreetmap.org jest niedostępna w wielu miejscach - “każecie” klikać w inne miejsca by zobaczyć nazwy arabskie czy chińskie i inne takie choćby w wersji angielskiej :wink:

A teraz może traffic Real-Time jak w here maps?
https://techcrunch.com/2017/07/26/heres-real-time-traffic-pools-live-data-from-audi-bmw-and-mercedes-benz-cars/?utm_source=tcfbpage&sr_share=facebook

+1
Mam pełno “zabawek”, to testowania i edytowania, ale nie mamy ani jednej aplikacji praktycznej “na codzień”.
Gadżet, bibeloty, itd, nie poprawią “openstreetmap”.
Najwyżej poszpanujemy wśród znajomych.
“Openstreetmap” jest podstawową i uniwersalną aplikacją. Również to ta mapa jest używana jako podkład dla innych.
Klikając w Google map, mogę przynajmniej zmienić na orto, lub StreetView.

Musi być jednoznaczny, jasny dla wszystkich, rozpracowany, plan rozwoju Openstreetmap.
Wtedy dopiero znajdą się ludzie, bo zobaczą sens tej mapy, a nie ciekawostkę medialną.
W przeciwnym razie dalej, jak od lat, będziemy dreptali w miejscu i co jakiś czas będziemy “odkrywali” pomysły, które już były kilka lat temu.