JOSM - różne sprawy, porady

Po najnowszej aktualizacji:
pierwszy raz spotkałem się z czymś takim że używam podkładu z pliku i po dodaniu go w josm znajduję go 1000 km na południowy zachód od miejsca docelowego. klikam wczytaj kalibrację (w sumie nie wiem po co skoro podkład w tym innym miejscu jest tak skalibrowany poprawnie z tym że … “leży” gdzieś hen hen daleko :frowning:

Pytanie do znawców “parametryzacji” uruchamiania JOSMa.
Czy pliki *.jar (chodzi oczywiście o JOSM) można w Windows 7 uruchamiać z rozszerzeniem dostępu
do pamięci RAM? Próbowałem dopisać parametr -Xmx3500M do ścieżki skrótu, ale powoduje to tylko
brak możliwości uruchomienia aplikacji.
Czytałem artykuł na wikibooks, ale tam opis dotyczy głównie plików *.jnlp.

Tak, można. Ja to najczęśniej robię z konsoli cmd:

java -Xmx3500M -jar josm-tested.jar 

Jeżeli chcesz mieć to pod ikonką, to stwórz skrót do josm-tested.jar, a następnie zmień element docelowy, tak by na poczatku było

java -Xmx3500M -jar 

Np. w ramach testów, element docelowy w całości wyglądał tak:

java -Xmx3500M -jar C:\Users\w\Desktop\josm-tested.jar

Windows (o ile znajdzie w ścieżce) sam rozwinie java do instalacji java’y

Wiktor wielkie dzięki, zrobiłem generalne porządki z Jawą w komputerze, odinstalowałem starsze wersje, zainstalowałem najnowszą w wersji x64 (nie wiem czy jest jeszcze konieczna 32 bitowa?) i JOSM odpala zgodnie z Twoimi wskazówkami spod ikonki.

Mam teraz pytanie, jak “posprzątać” JOSM?
Np w oknie [Warstwy] podczytują mi się stale dodatkowo ‘Cycle Routes’, ‘Czech hiking trails’ i dopiero ‘Warstwa danych 1’.
Mam wprowadzonych sporo adresów WMS, TMS, które się dobrze sprawdzają - czy można to jakoś wyeksportować aby po ponownej instalacji jednym kliknięciem wprowadzić je ponownie?

Poza tym ostatnio podczas uruchamiania JOSM wywala komunikat o błędzie (nizależnie wersja latest czy tested), który co prawda można zamknąć, aktywować warstwę danych 1 i pracować, ale wcześniej tak się nie działo.

Może po prostu trzeba JOSMa wyciąć w pień i poustawiać od początku?

Masz śmieci we wtyczkach.
Przechodziłem już to.
Polecam skopiować plik konfiguracji JOSM.
A następnie wywalić JOSM całkowicie i oczyścić wszystkie ślady po nim.
Teraz zainstalować ponownie czysty JOSM.
Wybrać wtyczki które rzeczywiście potrzebujesz i używasz.
Ręcznie nanieść zmiany w konfiguracji które są dla Ciebie ważne.

Władku dziękuję za cenną poradę, JOSM odświeżony pracuje na pełnych obrotach.
Sposób z kopią pliku preferences.xml jest bardzo skuteczny.

Czy w JOSM można wyłączyć funkcję automatycznego środkowania mapy po narysowaniu jakiegoś punktu w obszarze zbliżonym bardziej do jednej z krawędzi okna? Ta funkcja IMHO bardziej przeszkadza niż pomaga.

Da się, gdzieś tam to jest w ustawieniach (nie mam JOSMa pod ręką, może ktoś inny pomoże dokładniej).

Widok->Automatyczne przesuwanie mapy

Ciekawy błąd mam. Spróbujcie edytować: http://www.openstreetmap.org/note/22540#map=19/49.36127/21.30594 i po zaciągnięciu obszaru wejść w menu Podkłady. Nie da się, bo JOSM się zawiesza.

U mnie problem nie występuje, wersja JOSM: 11639

Strzelam, że problem leży albo w presetach podkładów, albo zakładkach przesunięcia. Niestety nie mam jak zrobić raportu, gdy JOSM się wiesza :confused:

Prośba o pomoc. Mam we właściwościach ustowiony taki element docelowy:
“C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_131\bin\javaws.exe” -Xmx1024M -localfile -J-Djnlp.application.href=https://josm.openstreetmap.de/download/josm.jnlp “C:\Users\Andrzej\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\cache\6.0\56\1ee8cfb8-69fdbd0e”
Według wszelkich prawideł powinno zostać zaalokowane 1024MB, niestety JOSM muli, i gdy wyświetla okno o braku pamięci wspomina tylk 247MB. Co jest nie tak?

Mam Windows 7 i 4 GB RAM
Zrobiłem tak jak wyżej pisał WiktorN
Zrobiłem skrót na pulpicie pliku josm-tested.jar, dodałem na początku java -Xmx3500M -jar.
Po zapisaniu element docelowy (ścieżka) wygląda tak:
C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath\java.exe -Xmx3500M -jar C:\Programy\JOSM\josm-tested.jar
Tylko okno mignie, a JOSM się nie uruchamia. (mam najnowszą Jave).

A jak to samo wpiszesz do wiersza poleceń (cmd.exe)?

Wpisałem w konsolę cmd. C:\Users\Admin>java -Xmx3500M -jar josm-tested.jar
Pokazuje się komunikat Error: Unable to access jarfile josm-tested.jar

Zauważyłem też, że jak uruchamiam JOSM
z pliku josm.exe, to Raport stanu JOSM pokazuje: Memory Usage: 126MB/989MB
z pliku josm-tested.jar to Raport stanu JOSM pokazuje: Memory Usage: 188MB/247MB

Nie dziwi mnie to, nie podałeś ścieżki do josm-tested.jar. Albo podaj ją, albo najpierw zrób: cd C:\Programy\JOSM\

Nie jestem dobry z uruchamiania programów z wiersza poleceń.
Różnie kombinuję i mi nie wychodzi.
Jestem w C:\Programy\JOSM
po tym wpisuję: java -Xmx3500M -jar josm-tesded.jar
i nic się nie dzieje.
Możesz napisać całą komendę jak powinna wyglądać.

Najlepiej dokładnie tak samo jak podałeś, że masz w skrócie:

C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath\java.exe -Xmx3500M -jar C:\Programy\JOSM\josm-tested.jar

Wpisałem tak jak napisałeś i wyskoczył komunikat:
Error occurred during initialization of VM
Could not reserve enough space for 3584000KB object heap.