Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Czyli źle kojarzę ;). Miałem na myśli tagi “bicycle no” itp.

A, to już tak. Z tym, że fajnie by było utknąć w bazie dane o tych przepisach, zamiast koniecznie dodawać te tagi do każdej drogi, lub wymagać od twórców nawigacji, żeby je utykali w nawigacji, jak to robią w tej chwili, bo absolutnie nie mogą liczyć, ze każda droga ma komplet tagów odpowiedni do przepisów w danym kraju.

Informacje o stosowaniu znacznika highway są porozrzucane w różnych miejscach na osm wiki i ciężko się w tym połapać. Na razie skleciłem coś takiego


Znacznik highway=* to podstawowy znacznik używany do identyfikacji wszelkich dróg, ulic i ścieżek. Wartość tego znacznika pozwala ustalić ważność drogi w sieci drogowej. Nie powinna być ustalana w ścisłej zgodzie z oficjalną, urzędową klasyfikacją dróg. Klasyfikacja urzędowa powinna pełnić funkcję pomocniczą, ale nie decydującą przy ustalaniu wartości znacznika highway. Informację o urzędowej klasyfikacji dróg można przechowywać w znacznikach highway:class:pl i highway:category:pl. W poniższej tabeli wypisano wartości znacznika highway od najważniejszych dróg (motorway) do najmniej ważnych (service).

**highway motorway **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej o wysokich parametrach technicznych. Drogi o ograniczonym dostępie, bezkolizyjne, dwujezdniowe (z trwałym rozdzieleniem kierunków ruchu), posiadające pas awaryjny. Potocznie nazywane autostradami.

**highway trunk **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej, które nie spełniają wymagań dla “motorway”, ale wyróżniają się przepustowością i komfortem podróżowania. Potocznie nazywane drogami szybkiego ruchu.

**highway primary **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej, niespełniające wymagań dla „motorway” ani „trunk”. Łączą główne miasta.

highway secondary
Mniej ważne drogi, uzupełniające główną sieć drogową. Łączą średniej wielkości miasta. Potocznie nazywane drogami regionalnymi.

**highway tertiary **
Drogi leżące poza główną siecią drogową, ale pełniące lokalnie funkcje zbiorczą. Łączą mniejsze miasta i siedziby gmin.

highway unclassified
Najmniej ważne drogi w sieci drogowej. Łączą wioski i osiedla. Potocznie nazywane drogami lokalnymi.

**highway residential **
Odpowiednik „unclassified” w obszarze zabudowanym.

**highway service **
Drogi zapewniające dojazd do budynków, parkingów, stacji benzynowych, plaży, kampingów, strefy przemysłowej, itd. Nie pełnią innych funkcji niż drogi dojazdowe.


Znacznik highway=motorway jest zarezerwowany dla dróg o najwyższych parametrach technicznych. Powinien być używany na drogach o ograniczonym dostępie. Drogi takie najczęściej są nazywane autostradami (motorway, autopista, Autobahn), choć można spotkać się z innymi nazwami (np. droga ekspresowa, expressway, Schnellstrasse). Drogi takie mają oficjalny status prawny i odrębny zestaw przepisów drogowych, które na nich obowiązują. Przepisy te zawężają grupę uczestników ruchu, którzy mogą korzystać z takich dróg (zakaz wjazdu rowerów, pojazdów wolnobieżnych, bryczek konnych, zakaz wstępu pieszych itp.).
Drogi oznaczone jako motorway powinny:
• być zdefiniowane w oficjalnych dokumentach
• być przeznaczone tylko dla pojazdów samochodowych
• posiadać dwie trwale rozdzielone jezdnie z co najmniej dwoma pasami ruchu każda oraz pasem awaryjnym
• mieć ograniczony dostęp - dostęp do drogi jest możliwy tylko poprzez węzły drogowe (brak obsługi przyległych nieruchomości)
• być bezkolizyjne – brak skrzyżowań w poziomie, przejść dla pieszych itp.
Jeśli droga nie spełnia któregoś z powyższych warunków, należy oznaczyć ją jako trunk.
W warunkach polskich warunki powyższe spełniają niemal wszystkie autostrady (oznaczone symbolem A) i drogi ekspresowe dwujezdniowe (oznaczone symbolem S). Zdarzają się wyjątki – np. autostrada A4 Krzyżowa – Wrocław oraz S6 obwodnica Trójmiasta, które nie posiadają pasa awaryjnego. W takich przypadkach należy rozważyć zastosowanie znacznika trunk.


Znacznik highway=trunk jest przeznaczony dla dróg o wysokich parametrach technicznych, pozwalających na szybkie i komfortowe przemieszczanie się, które jednak nie spełniają wszystkich warunków dla dróg typu „motorway”.
W polskich warunkach będą to między innymi:
• Drogi ekspresowe jednojezdniowe
• Bezkolizyjne, dwujezdniowe odcinki dróg niebędące autostradami lub drogami ekspresowymi (przykłady: Drogowa Trasa Średnicowa w aglomeracji śląskiej, droga krajowa 18, droga krajowa 89, droga krajowa 97, wiele obwodnic miast np. Jędrzejowa, Tarnowa, Serocka, Inowrocławia)
• Bezkolizyjne, jednojezdniowe odcinki dróg o ograniczonym dostępie (przykłady: obwodnice Bełchatowa, Wielunia, Jarosławia, Augustowa)
• Dwujezdniowe drogi wyprowadzone poza obszar zabudowany, z dopuszczalnymi nielicznymi skrzyżowaniami kolizyjnymi (przykład: DK1 Piotrków Trybunalski – Częstochowa)
• Autostrady i drogi ekspresowe dwujezdniowe, które nie spełniają wszystkich warunków dla dróg typu „motorway”, np. nie posiadają pasa awaryjnego (przykłady: A4 Krzyżowa Wrocław, S6 obwodnica Trójmiasta) lub posiadają kolizyjne skrzyżowania (przykład: S3 Goleniów – Szczecin).


Znacznik highway:class:pl służy do przechowywania informacji o klasie technicznej drogi. W Polsce istnieją następujące klasy techniczne dróg:

  1. autostrady (oznaczane symbolem A),
  2. drogi ekspresowe (oznaczane symbolem S),
  3. drogi główne ruchu przyspieszonego (oznaczane symbolem GP),
  4. drogi główne (oznaczane symbolem G),
  5. drogi zbiorcze (oznaczane symbolem Z),
  6. drogi lokalne (oznaczane symbolem L),
  7. drogi dojazdowe (oznaczane symbolem D).
    Znacznik ten jest wymagany dla autostrad i dróg ekspresowych. W przypadku pozostałych dróg informacja o ich klasie może być trudna do ustalenia.

Znacznik highway:category:pl służy do przechowywania informacji o kategorii drogi. W Polsce istnieją następujące kategorie dróg:

  1. drogi krajowe – (oznaczane symbolem K),
  2. drogi wojewódzkie – (oznaczane symbolem W),
  3. drogi powiatowe – (oznaczane symbolem P),
  4. drogi gminne – (oznaczane symbolem G),

Ale to ma być ta propozycja?
Bo jeśli tak, to pozostaję w przekonaniu, że highway:class:* należy przepchnąć globalnie, a nie tylko w Polsce.
A tak poza tym, to podoba mi się.

Na razie wstępne podejście, niekompletne.
Próbowałem przeredagować artykuły na polskiej OSM wiki, ale dałem sobie spokój. Najpierw musiałbym wyszukać wszystkie miejsca na osm wiki, gdzie jest mowa o “highway”, a z tym jest straszny bałagan. Te informacje powinny być w jednym zbiorczym temacie. Wymaga to na pewno uporządkowania.

A czy globalnie to nie wiem czy się da, bo klasyfikacja dróg to jednak lokalna sprawa. Niestety nie wiem jak oficjalnie wyglądają klasy dróg w innych państwach.

To zajrzyj w maila, podesłałem Ci obiecany pomysł, jak to przepchnąć globalnie (bazodanowo i marketingowo :wink: )

Hmm, żaden mail do mnie nie dotarł.

Co do dyskusji za/przeciw to stanęło na tym, że rzekomo zmiany miałyby negatywne skutki dla algorytmów nawigacji. Tylko nie wyobrażam sobie jakie konkretnie.

Sprawa jest prosta - jeśli coś działa, nie ruszaj.

Powiedz to wszystkim, którzy pracują nad udoskonalaniem swoich projektów. Skoro np. nawigacje działają, to po co te wszystkie firmy od nawigacji zatrudniają tyle osób? Przecież działa, niech nic nie ruszają, ile by zaoszczędzili pieniędzy.
Jak masz znowu pisać takie bzdety w tym wątku to lepiej nic nie pisz.

Widzisz, wiele osób tutaj nie widzi potrzeby zmian, które próbujesz przeforsować. Wręcz widzę, że był (i nadal jest, chociaż go nie widać, bo ludziom nie chce się prowadzić próżnej dyskusji) olbrzymi opór przed wprowadzeniem tej zmiany.

Cóż, mieliśmy zdaje się zarys rozwiązania które pozwoliło by na uwzględnienie specyfiki polskich dróg bez naruszania międzynarodowej notacji. Według tejże autostradą jest droga w ten sposób urzędowo oznaczona, tak więc nie mamy szans na zmianę tego. Jeśli nawet było by tak, że przekonał byś do rozwiązania kilka osób w Polsce, to efektem były by rewerty z zagranicy ewentualnie zbanowanie. DWG nie zna tutaj litości.

Dlatego proponuję dopracować ten dodatkowy tagging zamiast zmieniać kategorię drogi bo to po prostu nie przejdzie. Piszę to całkiem bez emocjonalnego nastawienia na za czy przeciw.

Wprost przeciwnie, wyszło, że żadnych skutków dla algorytmów by nie było.

Mogę jednak zasugerowąć potencjalne pole minowe - komunikaty nawigacji - głosowe i tekstowe. Informacja o autostradzie, gdy chodzi o drogę ekspresową, mogłaby się nie spodobać użytkownikom tej nawigacji i skutkować zgłaszaniem błędu producentowi. Ten oczywiście nie byłby tym zachwycony.

Tak na dobrą sprawę wszystko zależy od nawigacji. Jadąc na walne do Łodzi na nowej wersji freenavigatora ten nie wiedzieć czemu (pewnie dlatego, że droga ma kilka pasów) gdy zbliżał się zjazd z secondary http://www.openstreetmap.org/#map=14/51.7558/19.5803 ul. Rokicińska navi rzuciło mnie hasłem “zjedź z autostrady”, a 200m przede mną były światła :smiley:

To fakt, że łatwiej przepchać coś nowego niż zmianę czegokolwiek obecnego.

@szalona_entropia
A tak swoją drogą jeśli zmiana ma przede wszystkim na celu to by strona OSM wyświetlała ciągłe drogi w kraju to przepchnięcie tego będzie dużo prostsze przy uzupełnieniu danych a nie ich zmianie, gdyż nawet jak zmienisz 5000 odcinków dróg w Polsce to na githubie ludzie ci powiedzą że na świecie jest tak oznaczone 100 tyś dróg i nie zmienisz nic.
A jak mówię zgłoszenie zmiany wyświetlania popartej screenami mapy z jej wyglądem po zmianie łatwiej będzie można osiągnąć gdy uzgodni się dodatkowy tag np. abc=xyz z uzasadnieniem, że powstał właśnie do tego celu.

Pokazywanie dróg jako ciąg przy dodatkowym tagu może w sumie mieć sens gdyż w szeregu krajów de facto przyjęto tagowanie pod render i specjalnie podnosi się kategorię dróg by tą ciągłość osiągnąć. Mogło by to być z korzyścią również dla navi, które będzie rozsądniej wybierać drogę i nie będzie pchać nas przez paździerzową drogę, która nie wiedzieć czemu oznaczona jest jako trunk.

przykład
http://www.openstreetmap.org/#map=9/46.4521/22.5220
Odcinek Oradea - Sebes najłatwiej pokonać jest przez Cluj, względnie dobrze przez Arad (uwaga na policję co każdą następną wioskę), a absolutnie nie polecam pchać się prosto na Devę przez góry mimo, że trasa widnieje właśnie jako trunk.

Sam wcześniej przyznałeś, że:

Więc nie rozumiem dlaczego nadal piszesz w tym wątku nie wnosząc niczego konstruktywnego.

Wytyczne OSM mówią o tym, że “motorway” musi być droga specjalnie urzędowo oznaczona, ale nie precyzuje jak ma się nazywać… a nie precyzuje, bo każdy kraj może mieć inne urzędowe klasyfikacje. Akurat w Polsce zarówno A jak i S dwujezdniowe spełniają warunki wymienione w wytycznych OSM…

…więc nie rozumiem dlaczego ktoś z DWG miałby się czepiać albo ktoś z zagranicy miałby się nie zgadzać z tagowaniem S jako motorway? Wydaje mi się że osoby z zagranicy, mając umysł wolny od polskiej bezsensownej urzędowej klasyfikacji, wręcz popierałyby dyskutowaną tutaj propozycję. Zresztą znalazłem ostatnio changeset jakiegoś gościa z zagranicy, który podniósł fragment pewnej drogi w PL do “trunk”, i zrobił to zresztą zgodnie z przeznaczeniem tego tagu.

Jest jakieś odpowiednie miejsce na forum gdzie można by popytać społeczność międzynarodową?

W którym miejscu tak wyszło, bo nie kojarzę?

To tak jakby zgłaszać producentowi, że jadąc po Austrii czy Czechach nawigacja mówi o autostradach, mimo że tam są Autobahny i dalnice.

Równie dobrze teraz zagranicznym kierowcom może się nie podobać, że jeżdżą po wypasionych polskich autostradach (nie interesuje ich urzędowa klasyfikacja dróg), a nawigacja z jakiegoś powody twierdzi, że to nie są autostrady.

Nie całkiem rozumiem co masz na myśli, ale raczej nie to co ja.

Od wyświetlania “ciągłych dróg” są tagi primary i secondary. Tu nie ma znaczenia jakość drogi. Jeśli droga jest “główna” i łączy największe miasta i nie ma dla niej lepszej alternatywy, to nawet jeśli na jakimś fragmencie jest “paździerzowa” to i tak powinna mieć tag primary.
Natomiast tagi trunk i motorway uwzględniają kryteria jakościowe i jeśli dany fragment drogi głównej spełnia te kryteria, to powinien być odpowiednio otagowany jako trunk lub motorway. Tutaj nie ma kryterium ciągłości.

Czyli Rumuni też mają źle otagowane drogi, przy czym oni akurat przegięli w druga stronę…

Pierwotną moją motywacją było to, że w Polsce mamy wiele odcinków dróg, które mają lepszy standard niż przeciętny i drogi takie powinny być wyróżnione na mapie (nie tylko graficznie, ale też “bazodanowo”). Niestety nie są wyróżnione i chciałem to naprawić. Dla takich właśnie dróg został stworzony tag trunk. Takie jest jego przeznaczenie - wyróżniać drogi lepsze od przeciętnych. Nie musimy tu wymyślać koła na nowo i tworzyć jakichś nowych tagów, skoro pierwotna idea stojąca za tagami motorway i trunk jest jasna i przejrzysta i wystarczy ją wdrożyć. Nie jest to żaden mój wymysł!
Tagowanie dwujezdniowych S jako motorway jest kwestią wtórną, która naturalnie wypływa jeśli weźmiemy pod uwagę obecnie stosowane w Polsce zasady tagowania.

Nie musisz tego rozumieć. Ja wiem, dlaczego to robię, niektórzy tutaj też, a Tobie tłumaczyć się nie muszę.
Ważne jest to, że nie ma zgody na Twoją propozycję.
I ciągle nie podałeś żadnych przekonywujących korzyści, które ta zmiana przyniosłaby. Chcesz wyróżniać drogi, których standard jest lepszy od przeciętnych - proszę bardzo, zrób swój styl i je wyróżniaj.

Hmm, to z używaniem trunk road to prawda. Czemu nie używać trunk w sytuacjach do których jest ten tag przeznaczony?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dtrunk
Nie widzę tu jednak miejsca dla tagowania takich dróg jako motorway. Co do tego jest konsens społeczności. To samo jest w RFN.
Tutaj jest przykład płynnego przejścia z trunk w motorway:
http://www.openstreetmap.org/#map=15/49.4111/11.0677

Dlaczego tak się przejmujemy zagranicą? Pojeździłem trochę po Norwegii i zauważyłem, że drogi w Norwegii na mapach OSM mają zawyżone kategorie o stopień albo i nawet dwa w stosunku do Polski. I jakoś nikt im tego nie zmienia.

To jest droga trunk: https://www.google.pl/maps/@61.7348535,6.4902774,3a,75y,283.82h,85.22t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6Zlfk9s0iOkmcqVllqZjGQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

To jest primary: https://www.google.pl/maps/@61.7439036,6.4713942,3a,75y,80.31h,80.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJ3I0CqMyJCnt_52vey2GOw!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

A to secondary: https://www.google.pl/maps/@61.7401304,6.5407557,3a,75y,265.16h,89.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1scCuBS30bUcyh3ywHtOcZGA!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

A tu jest przykład z Polski:
http://www.openstreetmap.org/#map=15/53.4041/14.7265

Bełkot.

Brak dowodu na to stwierdzenie.

Podałem, ale choćbym nie wiem ile ich podał, i tak napiszesz to samo. Tak samo ja mogę napisać, że inni nie podali przekonywujących argumentów przeciw, poza jednym: “niedasie”. No z takim argumentem rzeczywiście ciężko dyskutować,

Chcesz stosować zasady tagowania sprzeczne z pierwotnymi zasadami OSM, to zrób swoją mapę i je stosuj.

“Takich”, czyli jakich?

Jest tam napisane: "Użyj highway=trunk - dla dróg o wysokiej przepustowości, które nie spełniają wymagań highway=motorway. "

W żadnym miejscu nie proponowałem, aby używać motorway dla dróg, które nie spełniają wymagań.

@szalona_entropia
W sumie to jeśli poprzez zmianę sposobu tagowania chcesz osiągnąć to by drogi oznaczone jak autostrady i trasy szybkiego ruchu wyświetlały się tym samym kolorem to tak na dobrą sprawę nie trzeba zmieniać nic w tagowaniu a jedynie poprosić kolegów od carto by jedne i drugie drogi wyświetlać tym samym kolorem. To tak zupełnie abstrahując od tego czy pomysł ma szansę przejść czy nie.