Nigdy nie bawiłem się w mapowanie konkretnych pasów (np. zjazdy itp) jedynie zakazy i nakazy skrętu restrykcjami robiłem (ten plugin w JOSM). Ostatnio zaskoczony faktem jak ładnie OSMand nawigował po autostradzie i zjazdach, postanowiłem edytować jezdnie gdzie są wydzielone pasy do zjazdów.
Możecie zerknąć na poniższy obrazek i tagi zaznaczone czerwonymi kropkami, czy poprawnie ustawiłem zjazdy?
Wygląda dobrze (chociaż wydaje mi się, że któryś walidator zachęcał do tego, żeby dodawać zarówno lanes:backward, jak i lanes:forward). Żeby sobie trochę ułatwić, w JOSM możesz włączyć styl rysowania „Lane and road attributes” (Ustawienia → Ustawienia mapy → Style rysowania).
Też czasami spotykam rowy, strumienie, rzeczki które mają kilka nazw. Nie podpowiem za bardzo w tej sytuacji, ale może tam gdzie kończy się Zygoza a zaczyna Łęg jest jakiś ważny dopływ? i po prostu Zygoza jest dopływem Łęgu. Podobnie jak Warta wpływa do Odry(Obydwie rzeki mają osobne relacje.)
Zyzoga wpada do zbiornika Maziarnia i stamtąd już wypływa jako Łęg - tak jest zmapowane.
A z kolei wg wiki Zyzoga powinna kończyć się tutaj przy ujściu Turka.
Czyli sprawa jest bardziej skomplikowana i potrzebujemy kogoś, kto wie, gdzie właściwie kończy się Zyzoga…
Szczególnie, że z kolei ta strona sugeruje, ze Zyzoga kończy się dopiero w tym miejscu…
Na pewno warto dać natural=water (by nie zmuszać wszystkich do intepretacji specjalnych tagów typu landuse=reservoir).
Ewentualnie pominąć landuse=reservoir (ja go nie lubię, landuse by wskazywało na to że oebjmuje to nie tylko wodę a też np. tamę, urządzenia techniczne, wały… - a wszyscy intepretują to jako obszar zalany wodą).
Jeśli chodzi o wodę to tu jest dość spory rozgardiasz w tagowaniu dodatkowo swego czasu pogłębiony poprzez usunięcie jednych tagów jak ten http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dpond i zastąpienie ich innymi. Trzy tagi byle tylko oznaczyć zbiornik wodny to jak dla mnie za jednak za dużo i wypadało by to zmienić/ujednolicić/coś z tym zrobić.