Informacje zarządu

Czuję się zobowiązany opowiedzieć Wam pokrótce o paru sprawach o których rozmawialiśmy z zarządem: 1. Musimy zaktualizować stan składek. Proszę każdego z członków stowarzyszenia czy nie zalegają ze składkami. Temat będzie ciągnął kolega Masti.
2. Chcemy zreaktywować konkursy z nagrodami i mapping party. Tu serdecznie Was proszę o propozycje,pomysly!
3. Chcemy wspólnie rozpocząć mapowanie area:highway oraz lanes i turn lanes. Szczegóły wkrótce.
4. Chcemy rozpocząć rozmowy o zacieśnieniu współpracy ze strażą pożarną i koleją państwową.
5. Jest propozycja by nasze stowarzyszenie stało się członkiem OSMF. Mieli byśmy wtedy większy wpływ na to, co się tam dzieje.

Jeśli ktoś z Was złoży deklarację członkowska to w przeciągu następnych 5 dni otrzymacie potwierdzenie przyjęcia do Stowarzyszenia.
Proszę tych z Was którzy się wachali czy wstąpić lub zrezygnowali z tego o ponowne wysłanie maila z zapytaniem.
Jesteście nam wszyscy potrzebni, Wasza pomoc jest cenna! Chcemy teraz znowu rozbujać działalność i robić fajne rzeczy a w kupie siła :wink:

Dyskutowaliśmy nad procedurami głosowania online oraz konferencji online dla członków Stowarzyszenia. Ponieważ będzie się więcej działo, to jest to potrzebne. Jak to zrobić?

Najprościej to wysłać mailem jednorazowy kod członkowi, który po zalogowaniu się do konta głosowania będzie zobowiązany wpisać.
Oczywiście z zabezpieczeniem przeciw bootowi.

F1 F1, Jakie narzędzia? Umiesz to ogarnąć? :roll_eyes:

Ponieważ grozi nam sponsoring z firmy BP (stacje paliw) więc chciałbym Was spytać w jakiej kolejności dokonywać inwestycji z uzyskanej dotacji.
Moja kolejność jest taka:

A. Wizytówki informujące o OSM
B. Wizytówki dla członków Stowarzyszenia
C. Ulotki w formacje 1/3 A4 na targi, konferencje, prezentacje
D. Wpinki do garnituru/koszuli/T-shirtu czy też kto co sobie życzy :wink:
E. Naklejki z logo OSM
F. T-shirty dla członków Stowarzyszenia. Tych którzy płacą składki oczywiście :stuck_out_tongue:
G. Scianka Wystawiennicza
H. Dofinansowanie wyjazdu do Nepalu na SOTM 2017

Jeśli ktoś preferuje inną kolejność bądź dodanie/usunięcie paru punktów, to proszę, piszcie…
chodzi o to, że to jest pierwsza firma, oprócz Yanosika oczywiście, która deklaruje dotację.

W dalszej kolejności możemy dyskutować o zakupie sprzętu, nagrodach za konkursy.

A - miałem wybrać B, ale w sumie każdy ma jakąś swoją wizytówkę z firmy w której pracuje i głupio wręczyć jest dwie różne, a taką informacyjną o OSM bez własnych danych kontaktowych zawsze z firmową wręczyć będzie łatwiej.
D - Chyba najwięcej było powiedziane na ich temat także wydaje się powinny być wysoko na liście
C, E, G - cele wydają się równorzędne gdyż służą do tego samego
H - poniżej C, E, G gdyż po co mamy na spotkanie się wybierać jak ich nie ma :wink:
Co do dofinansowania wyjazdu to myślę że na każdym SOTM zorganizowanym w Europie ktoś od nas winien być. Co wyjazdu poza kontynent to pytanie ile BP i inne zainteresowane firmy są chętne przekazać nam w ramach współpracy, gdyż środki własne Stowarzyszenia to jak przysłuchiwałem się sprawozdaniu finansowemu za zeszły rok mogły by zostać wydane do zera w ramach tej akcji.

B - tu bym do pomysłu wrócił gdy będziemy mieć więcej osób “funkcyjnych”. Dobrym pomysłem jak dla mnie był pomysł z wprowadzeniem funkcji opiekuna regionu. Co prawda oryginalny pomysł dotyczył się opieki nad danymi a ja bym go przekształcił do opieki nad mapowiczami z regionu. Coś na kształt lokalnych struktur by np. nowi mapowicze którzy jak widać będzie, że w konkretnym regionie dokonują zmian by mogli się do danej osoby zwrócić z pytaniami o kwestie tagowania.

Moja lista priorytetów:
A - ulotki-wizytówki o OSM, czyli coś, co każdy z nas mógłby mieć w portfelu
C - ulotki w większym formacie na konferencje
D - wpinki
E - naklejki (nie wiem, o jakie naklejki chodzi? o takie na auto?)
F - t-shirt dla członków
B - wizytówki imienne
H - Nepal
G - ścianka wystawiennicza

Jak najbardziej. Dlatego trzeba mieć fundusze na przejazd. Uważam że to ciekawa przygoda i hotel i wyżywienie można już opłacić z własnej kieszeni. Stowarzyszenie płaciło by również opłatę konferencyjną.

Jak najbardziej! Stwórz topic dotyczący tego na forum. Wpisz listę regionów i niech ludzie się zapisują. Jeśli będą braki na tej liście, to jest to dla nas sygnał w którym regionie trzeba prowadzić szkolenia i akwizycję nowych członków Stowarzyszenia.

Ja może znowu się powtórzę, ale do rozmów z BP trzeba najpierw przygotować plan pracy - co, gdzie i kiedy.
Ponadto uważam, że wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza do Nepalu pochłoną ogromne pieniądze, a realnie nie przyniosą wymiernego zysku.
Takie wyjazdy mogą obstawiać wielkie firmy a nie biedne stowarzyszenie. Może później, jak już działalność się rozbuja i kasa będzie się lała szerokim strumieniem. Czemu nie.
Ale na razie musimy żyć ze składek, a żeby ich było jak najwięcej to trzeba mieć członków.
To są wg mnie dwa tematy przewodnie - ustalenie działań, które możemy zrobić od razu i to niedużym nakładem finansowym.
Moja propozycja działań:

  • powołanie opiekunów regionalnych - do nich początkujący mogą zgłosić się bezpośrednio, jeżeli onieśmiela ich forum
  • ustalenie, kto jest chętny do prowadzenia szkoleń - jeżeli będę miała chętnego, doświadczonego mapera, to w ciągu krótkiego czasu mogę zorganizować szkolenie dla max 8 osób praktycznie bez żadnych nakładów finansowych. A nawet cykl szkoleń.
  • zwrócenie się do uczelni, tak, żeby na początku roku akademickiego (październik/listopad) móc przeprowadzić w największych ośrodkach akademickich wykłady/warsztaty. Zainteresować studentów projektem i pokazać, że jest to mapa, z której mogą korzystać do prac magisterskich, licencjackich, referatów itp. Najpierw info na wykładzie, później warsztaty dla chętnych. W ten sposób ktoś z nich na pewno zostanie na dłużej :slight_smile: I koniecznie obecność na GISDAY 2017 i tu też warsztaty. My zaklepujemy Poznań.
    Co do dotacji z BP. Dotacja nie będzie pewnie mniejsza niż 5000 więc:
  • A (wizyt. o OSM) - tak (do dystrybucji przez osoby mające kontakt z dużą liczbą ludzi)
  • B (wizyt. imienne) - tak, ale jako wizytówki dla regionalnych koordynatorów ew. zarząd, inni nie potrzebują
  • C (małe ulotki) - tak
  • D - (wpinki) - nie (kto to i gdzie ma sobie wpinać?)
  • E - (naklejki) - nie (vlepki?)
  • F (koszulki) - tak, ewentualnie, ale dopiero na jakieś większe wydarzenie
  • G (ścianka) - może później, to nie jest priorytet
  • H (Nepal) - jestem zdecydowanie na nie
    i nowe J - druk uniwersalnych plakatów z polem do ręcznego wpisania miejsca i daty wydarzenia. Z tego będzie można korzystać na terenie całego kraju.
    i nowe K - rozbujać fanpage na FB - ciekawostki edycyjne, info o szkoleniach, warsztatach, gisday…

+1

Ciekawy pomysł, choć mam poczucie, że trzeba to dopiero zobaczyć w praktyce. Po pierwsze - ja się czuję dobrze zorientowany w pewnych kwestiach, a nie regionach, więc nie umiałbym wyjaśnić kwestii tagowania np. dróg rowerowych ani a:h, bo w tym to sam bym się pytał praktyków. Po drugie - jeśli ci mapowicze są nowi, to trzeba by jakoś ich nakierować na opiekunów (jak?), a jeśli już się trochę orientują, to pewnie wiedzą już o forum i tu uzyskają więcej możliwości odpowiedzi.

To jest jak dla mnie plus a nie minus w kontakcie z nowymi użytkownikami, którzy zobaczyli by że przydadzą się gdyż z wiedzą nie są lata świetlne do tyłu i że w jakimś stopniu to co chcą zrobić będzie do ogarnięcia gdyż nie każdy w tym on będzie się musiał we wszystkim orientować.

Coś na zasadzie powitania na mejl rejestracyjny czy za pomocą PM, którym powiadomienie zresztą też trafia na pocztę. Powiedzmy dana osoba edytowała pięciokrotnie w jednym miejscu czyli z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić jaki region ją najbardziej interesuje.

Sama wiadomość powinna zawierać linki do strony stowarzyszenia, wiki, forum, kilku ciekawych wariantów map oraz na koniec informacja o tym, że cieszymy, że dana osoba edytuje w danym miejscu i w razie czego może zgłosić się o pomoc również do opiekuna regionu w osobie […]. Gdyby jednak pan/pani zainteresowany był pomocą w innej części kraju to pełną listę znajdzie pod adresem […].

Po to potrzebne jest czytelne, jasne i w pełni przetłumaczone polskie wiki. To tam w pierwszej kolejności zaglądają świeżaki. No i instruktaż filmowy dla początkujących, który jest już wpisany na listę to do.

Temat do przemyślenia jak zużyć pieniądze na koncie.

Wielokrotnie poruszany był temat zatrudnienia programisty/programistów (podobnie jak na Wikipedii) do rozwijania bardzo pracochłonnych projektów.
Może, w drodze konkursu (oczywiście wcześniej ustalimy konkretne zadania projektu), to być umowa na kilka godzin w tygodniu dla kilku osób, każdy zajmujący się innym projektem.
Z tym, że projekty dotyczące warunków w Polsce, nie wszystkie muszą wymagać znajomości j. polskiego.

Według mnie, byłoby to właściwsze użycie naszych pieniędzy niż wydawanie na gadżety.

Przy obecnym budżecie możemy sobie co najwyżej pomarzyć o zatrudnianiu kogokolwiek. Zresztą, nawet jakby budżet byłby większy to i tak nie widzi mi się ten pomysł, bo najlepszą robotę robią ludzie, którzy robią do dla pasji, a nie dla kasy.

Można to zrobić gdy nasz udżet wynosił będzie kilkadziesiąt tysięcy zł. Pozyskiwanie funduszy to dla mnie teraz priorytet.

Tak to się pogubimy, kto na co głosował.
Utworzyłem ankietę i możemy sobie wybierać.

Głosowanie odbywa się w sytemie australijskim tj. każdy porządkuje listę i patrzymy, która opcja dostaje NAJMNIEJ pierwszych miejc, po czym wywalamy ją z listy i powtarzamy głosowanie - po wywaleniu opcji z listy ci, którzy dali danej opcji jedynke głosują automatycznie na swoja dwójkę. I tak aż któraś z opcji uzyska ponad 50% głosów.

Czyli jest to symulacja głosowania w rundach, gdzie najsłabszy odpada.

Porządkowac można na kilka sposobów, najprościej - przeciągając opcje na liście. Zauważyłem, że dopóki się elementów nie zamieni miejscami, to można mieć kilka elementów na miejscu trzecim i żadnego na czwartym według napisów na prawo od opcji, ale nie ma to znaczenia - liczy się kolejność elementów.

Ankieta zostanie zamknięta o północy z 27 na 28 lipca i ma charakter orientacyjny, tj. żeby Zarząd wiedział, co nam się podoba najbardziej, a co najmniej. Wyniki do niczego Zarządu nie zobowiązują, to jest tylko badanie opinii :wink:

Wyniki ankiety można podglądać w każdej chwili. W prawym górnym rogu widać m.in. ile osób już zagłosowało.

Może magnesy na samochody były by fajnym gadżetem, z którym można jeździć po świecie? :slight_smile:

Z drugiej strony, zorganizowanie większego projektu z samych ochotników przypomina próbę skompletowania drużyny piłkarskiej z kotów.
No, ale rzeczywiście na większy projekt potrzebna jest większa kasa…

To prawda i tak pewnie jeszcze długo pozostanie. Z tym że przekonanie odpowiednich ludzi w MON, MEN, MSWiA, MSiT czy innych to już później tylko kwestia złożenia odpowiedniego odpowiedniego wniosku o dofinansowanie i wtedy to już można dysponować naprawdę konkretnymi pieniędzmi na działalność. Myślę, że nie mamy się tu czego wstydzić w kontakcie z instytucjami gdyż przy tych wszystkich bzdurach na jakie są wydawane pieniądze to nasza działalność z pewnością jest więcej niż pożądana.

A jeszcze lepszą ci co z pasji mogą się utrzymać :wink: